Tajemnice Nowej Zelandii
Oblubienica stu kochanków, Ląd Tysiąca Cudów i Szczyt, który przebija chmury, to zaledwie kilka niesamowitych miejsc znajdujących się na malowniczej wyspie Oceanu Spokojnego.
Oblubienica stu kochanków, Ląd Tysiąca Cudów i Szczyt, który przebija chmury, to zaledwie kilka niesamowitych miejsc znajdujących się na malowniczej wyspie Oceanu Spokojnego.
Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku, składające się z dwóch wysp - Północnej i Południowej. Jest to fascynujący kraj gór, wiecznie zielonych lasów, gorących źródeł i czynnych wulkanów.
Tamaki Makau Rau
Właśnie tak Auckland *nazywają *Maorysi *(grupa etniczna Nowej Zelandii), co w ich języku oznacza „oblubienica stu kochanków”. Miasto *Wyspy Północnej, położone u stóp wygasłego wulkanu Eden, na wąskim przesmyku Tamaki, otoczone morzem, budzi zachwyt nie tylko malowniczym położeniem,
ale również mnóstwem zieleni oraz ładną zabudową. Auckland jest największym miastem Nowej Zelandii, dziś żyje w nim ponad milion osób, czyli około 1/3 mieszkańców wyspy. To tu znajduje się Sky Tower, licząca 328 metrów najwyższa budowla w kraju, która jest częścią centrum rozrywki Sky City. Znajdują się tu kasyno, teatr, hotel oraz liczne kawiarnie i restauracje.
Na placu Aotea Square mieszczą się urzędy, ratusz oraz gmach Aotea Center z największą salą koncertową Nowej Zelandii. Nabrzeże Auckland to jeden wielki, przepiękny port przy którym tłoczą się jachty, żaglowce, łodzie rybackie czy promy. Około 20% mieszkańców posiada swoje własne łodzie. Właśnie dlatego Auckland nazywane jest często miastem żagli.
Aoraki
Na Wyspie Południowej znajdują się Alpy Południowe, z najwyższym szczytem Górą Cooka
(3464 m n.p.m.), nazywaną przez Maorysów Aoraki, czyli „ta, która przebija chmury”. Na jej zboczach, przed zdobyciem Mount Everestu, trenował sir Edmund Hillary. Górę Cooka pokrywa lodowiec Tasmana, największy lodowiec półkuli południowej, który liczy 29 kilometrów długości, 3,2 kilometra szerokości i ponad 600 metrów grubości. Dzięki lotnisku w pobliskiej wsi, istnieje możliwość podziwiania niesamowitej okolicy z lotu ptaka. Dopiero widok z samolotu lub helikoptera uzmysławia potęgę lodowca. Odwiedzając Park Narodowy Góry Cooka, można również wynająć łódkę i popływać po polodowcowym jeziorze, z dość dziwnym kolorem, który pochodzi od tzw. mączki.
Fiordland
Najmniej poznana część Nowej Zelandii, dziewicza sceneria, jeden z najdzikszych terenów na świecie – to właśnie Fiordland. Jest to największy park narodowy w kraju, który zachwyca majestatycznymi górami, pięknymi jeziorami, śnieżnobiałymi lodowcami oraz najgłębszymi fiordami na świecie. Ta malownicza i jakże tajemnicza okolica (znajdują się tu miejsca, gdzie nigdy nie stanęła ludzka stopa) nazywana jest często Lądem Tysiąca Cudów.
Dzięki swoim zapierającym dech w piersiach krajobrazom Fiordlandia została doceniona przez filmowców. To tu znajdują się szczyty otaczające
jezioro Te Anau, które w ekranizacji Tolkienowskiej trylogii Władcy Pierścieni, grały rolę Gór Mglistych. W filmie możemy zobaczyć też inne miejsca Nowej Zelandii, jak na przykład Ngauruhoe, czynny wulkan położony w samym centrum Parku Narodowego Tongariro.
Nowa Zelandia zachwyca. Lodowce, pasma górskie, czynne wulkany, gorące źródła, dziewicze tereny, lodowate jeziora i wiecznie zielone lasy. A to wszystko umiejscowione na dwóch wyspach na środku Pacyfiku. To kraj, w którym można spotkać praktycznie każdy rodzaj krajobrazu, jednym słowem raj.
Polecamy program _ Motocyklem po bezdrożach Nowej Zelandii _w którym zapalony motocyklista Henry Cole wraz z ekipą filmową, zabierze nas w podróż od Auckland do Queenstown oraz wokół Wyspy Południowej. Trasa jego wyprawy będzie wiodła przez pierwotny las deszczowy, aż do pięknych miast na zachodnim wybrzeżu - Hokitika oraz Graymouth. Premiera „Motocyklem po bezdrożach Nowej Zelandii” 17 czerwca o godzinie 20:00