Warszawa - mieszkańcy wymyślili nietypowe trasy zwiedzania miasta
Pięćdziesięciu mieszkańców stolicy zaproponowało zupełnie nowe trasy zwiedzania Warszawy. W ramach akcji powstały nietypowe wycieczki, m.in.: śladami dawnej bohemy, taniego ciucha czy rozsianych po mieście leżaków. Wybrano trzy najlepsze propozycje i na ich podstawie zrealizowano spoty promocyjne, profesjonalne opisy, broszury oraz mapy.
- W ramach akcji otrzymaliśmy blisko 50 tras po najróżniejszych dzielnicach miasta. Szczególną popularnością cieszyły się okolice Wisły – jak widać rzeka na stałe wpisała się w warszawską codzienność - mówi Wirtualnej Polsce Adriana Bąkowska ze Stołecznego Biura Turystyki. - Wielu uczestników konkursu wykazało się nie tylko wyobraźnią, ale też ogromną wiedzą o Warszawie. Zgłoszono też kilka tras w języku angielskim. Zaproponowali je mieszkający tu ekspaci oraz obcokrajowcy, którzy zakochali się w Warszawie. Jeden z takich szlaków, stworzył kanadyjski podróżnik - dodaje Bąkowska.
Wśród propozycji nowych tras zwiedzania, szczególną popularnością cieszyły się okolice Wisły, Żoliborz, Bielany i Praga, ale nie zabrakło też tras z Targówka Fabrycznego czy Gocławia.
Swoje pomysły zgłaszali zarówno rodowici warszawiacy, jak i ci mieszkający w stolicy od kilkunastu czy kilku lat. Trasy były oceniane przez jury w składzie: Beata Pawlikowska (podróżniczka), Beata Chomątowska (dziennikarka i warszawska aktywistka), Krzysztof Kwiatkowski (aktor), Mamdou Diouf (dziennikarz i warszawski aktywista), Robert Stępowski (ekspert w dziedzinie marketingu miejsc) i Daniel Rusin (vloger). - Wśród najlepszych szlaków konkurencja była bardzo wyrównana. Autorzy zwycięskich tras dostali możliwość wystąpienia w spotach, w których zabierają widzów w osobistą podróż po ukochanych miejscach - dodaje Adriana Bąkowska. - Stołeczne Biuro Turystyki jedynie zbudowało możliwość nakręcenia filmów, natomiast wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy i historie, które usłyszeliśmy, pochodzą od naszych bohaterów - mówi Bąkowska.
Autorzy najciekawszych tras to młodzi mieszkańcy miasta - Katarzyna Ałaszewska, Dagmara Jakubczak i Filip Makowiecki. Dzięki nim turyści będą mogli poznać pełne kontrastów zakamarki Pragi, artystyczny klimat Saskiej Kępy i tonące w zieleni Powiśle. Przewodnicy amatorzy chcą zabrać turystów w podróż osobistą, poza utartymi szlakami. Wszystkie materiały, które powstały dostępne są na stronie ilovewarsaw.pl
Akcja "I love Warsaw" prowadzona była w ramach projektu Otwarta Warszawa, który zbiera od mieszkańców opinie, pomysły i sugestie dotyczących funkcjonowania i przyszłości miasta (tzw. crowdsoursing). Wiele z tych idei zostało już wprowadzonych w życie.
Ilona Raczyńska/wg