Sopot - tu występują polskie drag queens

Sopot dla każdego jest inny. Wielu utożsamia go z imprezami i dobrą zabawą, część osób przyjeżdża tu, aby odpocząć i spędzić urlop wśród szumu fal, cichych lasów i kameralnych kamieniczek. Jedno jest pewnie - większość z nas odnajdzie w tym mieście coś dla siebie. Rocznie kurort odwiedza ponad 2 miliony turystów, w tym wielu artystów, którzy zachęceni atmosferą wolności, od dziesięcioleci realizują się tu zawodowo. To, co w wielu miejscach budziłoby kontrowersje, tu przechodzi bez większego echa - jak choćby występy drag queen, które w Sopocie nikogo nie powinny zaskoczyć. Porozmawialiśmy z jedną z nich, gdy przygotowywała się do swojego show.

Wojciech Gojke

15.09.2015 | aktual.: 19.01.2017 11:01

Sopot dla każdego jest inny. Wielu utożsamia go z imprezami i dobrą zabawą, część osób przyjeżdża tu, aby odpocząć i spędzić urlop wśród szumu fal, cichych lasów i kameralnych kamieniczek. Jedno jest pewnie - większość z nas odnajdzie w tym mieście coś dla siebie. Rocznie kurort odwiedza ponad 2 miliony turystów, w tym wielu artystów, którzy zachęceni atmosferą wolności, od dziesięcioleci realizują się tu zawodowo.

Sopot to trójmiejskie centrum kultury i rozrywki, nie dziwi więc fakt, że w tym niespełna 40 tys. mieście jest więcej klubów niż w Gdyni i Gdańsku. To, co w wielu miejscach budziłoby kontrowersje, tu przechodzi bez większego echa - jak choćby występy drag queens, które w Sopocie nikogo nie powinny zaskoczyć. Nasza redakcja miała okazję uczestniczyć na jednej z imprez i porozmawiać z Camillą, która, jak sama twierdzi, jest najstarszą drag queen w Polsce. Na scenie występuje od ponad 20 lat.

Kim są drag queens?

Drag queens to artyści, mężczyźni. Ich celem jest bawienie publiczności poprzez karykaturalne przedstawienie najczęściej znanych kobiet, jak Dolly Parton, Madonna czy Donna Summer. Tworzą tak zwane drag queen show, na które składa się taniec do znanych utworów wykonywanych zazwyczaj z playbacku. Głównym elementem show jest kostium - szpilki, cekiny, peruki, wielobarwne pióra czy boa. Ważne, by był przepych, wszystko błyszczało i mieniło się. Drag queens często utożsamiane są z gejami i transwestytami, jednak nie jest to regułą.

Każda drag queen tworzy własne show, jednoosobowy teatr, w którym samodzielnie dobiera postać, do której chce się upodobnić. Wymyśla ruchy, gesty, kreacje. Będąc na scenie jest artystą. Po występach wraca do normalnego życia.

Historia

Mężczyzna grający postać kobiety nie jest nowym zjawiskiem, które zrodziło się we współczesnej kulturze. Tego typu artyści występowali chociażby na deskach teatru w antycznej Grecji. Pokazy _ drag _ (ang. _ in drag _ - bycie w przebraniu przeciwnej płci) były popularne w dużych niemieckich miastach w dwudziestoleciu międzywojennym oraz podczas II wojny światowej w brytyjskiej armii. W połowie lat 50. XX w. spektakle przeniosły się do klubów nocnych. W Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX w. odbywał się coroczny drag-festiwal - Jewel Box Revues. Podobne przedstawienia odbywały się w Zachodnim Berlinie ( Chez Nous ) i Paryżu ( Alcazar ). Pierwszy w historii kina film, w którym występuje drag queen, to polski film "Piętro wyżej" z 1937 roku, w którym Eugeniusz Bodo, jako Mae West, zaśpiewał piosenkę "Sex appeal".

Eugeniusz Bodo jako Mae West, w filmie „Piętro wyżej”, rok 1937 (źródło: youtube.com)

Drag queen to specyficzny typ artysty. Często przekracza linię dzielącą widownię od sceny i burzy tradycyjny podział widz – aktor. Drag jest zaczepna, zagaduje siedzących przy stolikach mężczyzn, lubi kokietować. To show, które ma bawić publiczność, a wyróżnieniem dla artysty po występie są oklaski i goście pozostawieni w dobrym humorze.

Wojciech Gojke
Reporterka: Magdalena Bober
Realizacja: Dominika Płońska
Zdjęcia: Mikołaj Przeździak, Dominika Płońska

Źródło artykułu:WP Turystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)