ycipk-2o7uxl

36-latka opłynęła Wyspę Wielkanocną. Pokazała globalny problem

36-letnia pływaczka Sarah Ferguson postanowiła jako pierwsza w historii opłynąć Wyspę Wielkanocną. Kobieta miała ku temu ważny powód. "Jeśli będę musiała, zrobię to jeszcze raz, bo to problem na wielką skalę, który zasługuje na naszą uwagę" - skwitowała.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sarah Ferguson opłynęła Wyspę Wielkanocną
Sarah Ferguson opłynęła Wyspę Wielkanocną (123RF)
ycipk-2o7uxl

Sarah Ferguson reprezentuje RPA w międzynarodowych zawodach pływackich. Teraz wyznaczyła sobie misję. Opłynęła Wyspę Wielkanocną, by uświadomić ludzi na całym świecie, ile plastiku pływa w wodzie.

Jest pierwszą osobą, która tego dokonała. Pokonała 63,5 km w 19 godzin. Opowiedziała, że gdy płynęła widziała mnóstwo mikroplastiku, który rani i zabija morskie stworzenia. Natomiast ryb było stosunkowo niewiele.

ycipk-2o7uxl

W rozmowie z portalem Business Insider powiedziała, że było to dla niej najtrudniejsze wyzwanie pływackie do tej pory. Kobieta wypłynęła o godz. 8:07. Przez 19 godzin nie przerwała wyzwania i nie dotknęła lądu. Nikt wcześniej nie opłynął wyspy w ten sposób.

Wyspa Wielkanocna znajduje się około 3540 km od wybrzeża Chile i 1931 km od najbliższego lądu. Dlatego tym bardziej pływaczka była przerażona ogromem pływającego plastiku. Po swoim dokonaniu przyznała, że długo piekł ją język od słonych fal.

Zobacz także: "Trash challenge". Wirtualna Polska podjęła wyzwanie!

ycipk-2o7uxl

Kobiecie towarzyszył kajakarz John McCarthy, który pomagał jej w tym, aby nie zboczyła z trasy. Co pół godziny dostawała również przekąski, aby mieć siłę.

Gdy Ferguson pokonywała kolejne kilometry w wodzie, wolontariusze w tym czasie wspierali ją sprzątając wyspę. Zebrali 272 kg plastikowych śmieci. Sportsmenka ma nadzieję, że jej dokonanie zainspiruje innych do tego, by nie przyczyniali się do zanieczyszczania planety.

ycipk-2o7uxl

"Za każdym razem, gdy bierzesz słomkę do napoju lub gdy za nią dziękujesz, twoje zachowanie wpływa na świat, robi różnicę" – powiedziała pływaczka. "Jeśli będę musiała, zrobię to jeszcze raz, bo to problem na wielką skalę, który zasługuje na naszą uwagę" – skwitowała na koniec.

Źródło: BusinessInsider.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2o7uxl

ycipk-2o7uxl
ycipk-2o7uxl