Trwa ładowanie...

5 najważniejszych faktów o muzułmanach w Polsce. "Każdy powinien je znać"

Media w krajach muzułmańskich na bieżąco śledzą informacje na temat sytuacji wyznawców Mahometa w innych państwach, także w Polsce. Jeden z portali skupiających tę społeczność religijną postanowił przypomnieć, że nasz kraj ma wiele wspólnego z muzułmanami. Przedstawił 5 najważniejszych faktów, które – jak ocenił – każdy powinien znać.

5 najważniejszych faktów o muzułmanach w Polsce. "Każdy powinien je znać"Źródło: Shutterstock.com
d1bn4dy
d1bn4dy

Jeden z najważniejszych portali skupiających społeczność muzułmańską na świecie, My Salaam, komentował obchodzone w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Jego uwadze nie umknęły antyislamskie hasła, które towarzyszyły kilkudziesięciotysięcznemu marszowi w stolicy. Uznano je za skandaliczne. "Szokujące sceny w Warszawie dają do myślenia, czy Polska zapomniała o swoim bogatym, muzułmańskim dziedzictwie" – można przeczytać w artykule. Dlatego autor tekstu, dziennikarz podróżniczy i fotograf Tharik Hussain, postanowił przypomnieć najważniejsze fakty, które świadczą o długiej obecności wyznawców Mahometa w kraju nad Wisłą.

Fakt nr 1 - muzułmanie są obecni w Polsce od siedmiu wieków

W artykule opisano historię przybycia pierwszych muzułmanów na teren Polski. Byli nimi setki lat temu Tatarzy ze Złotej Ordy. Kolejnych kilkaset islamistów pojawiło się u nas w XIV w. Zostali zaproszeni przez Władysława II Jagiełło, aby pomóc w walce z rycerzami zakonu krzyżackiego. Dołączyli oni do bitwy pod Grunwaldem w 1410 r., dzięki czemu, w ich ocenie, wygraliśmy wojnę. W ramach wdzięczności dostali ziemie na wschodzie Polski (do dziś żyje tam jedna z najstarszych społeczności muzułmańskich w Europie) oraz otrzymali względną swobodę religijną - mogli wyznawać islam i w tej wierze wychowywać dzieci. Dozwolone były małżeństwa z Rusinkami, Litwinkami i Polkami, wyznającymi prawosławie lub katolicyzm. Do pierwszych osad tatarskich zalicza się: Kołnołary, Kozakłary, Mereszlany, Prudziany i Sorok Tatary w pobliżu ważnych ośrodków politycznych i gospodarczych, takich jak Wilno, Troki i Grodno.

Meczet w Warszawie / Shutterstock.com
Źródło: Meczet w Warszawie / Shutterstock.com

W Polsce znajdują się zabytkowe meczety

Zabytkowe, XIX-wieczne meczety w Bohonikach i w Kruszynianach są jednymi z pięciu czynnych w Polsce. Często myli się je z cerkwiami. To dlatego, że są drewniane i mają dwuspadowe dachy zakończone cebulastymi wieżyczkami. Jedyną wskazówką, że to muzułmańskie miejsca kultu, są półksiężyce na szczycie świątyń.

Meczet w Bohonikach / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Meczet w Bohonikach / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Muzułmanie walczyli o wolność Polski przez ponad 600 lat

Portal My Salaam wskazuje, że począwszy od bitwy pod Grunwaldem polscy muzułmanie walczyli w każdej wielkiej wojnie o nasz kraj. Nie szczędzili krwi by bronić nowo przybranej ojczyzny. Zasłynęli przy tym męstwem i walecznością, przechodząc do chlubnej historii Rzeczypospolitej. Jako przykład podaje dowodzoną przez Jana III Sobieskiego bitwę pod Wiedniem w 1683 r., w której walczyliśmy z Turkami, wojny napoleońskie czy II wojnę światową (brał w niej udział polski pułk tatarski). Aby okazać wdzięczność za zasługi, w Gdańsku w 2010 r. odsłonięto posąg poległego żołnierza tatarskiego, Aleksandra Jeljaszewicza.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Militarna siła Polski

Polsko-muzułmańscy żołnierze byli tak wysoko cenieni i szanowani, że Wojsko Polskie na początku XX w. miało w swoich szeregach nie tylko kapelanów, ale też islamskich przywódców religijnych - imamów. Uczestniczyli oni w pogrzebach, ślubach i modlitwach w czasie ramadanu. Ostatni z imamów, zabity przez Rosjan w 1941 r. Ali Ismail Woronowicz, został pośmiertnie odznaczony w 2011 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Meczet w Kruszynianach / Shutterstock.com
Źródło: Meczet w Kruszynianach / Shutterstock.com

Polska zawsze wspierała wspólnoty muzułmańskie

W artykule wskazano, że szlachta i władcy przez wieki wspierali społeczność polskich muzułmanów. "Gdy w XVII w. odmówiono nam praw religijnych i byliśmy zmuszeni wyjechać, król Jan III Sobieski poprosił nas o powrót i obiecał przywrócenie praw” – napisano w materiale. Ponadto konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 r., a później Królestwa Polskiego z 1815 r. dała muzułmanom pełnie praw politycznych. Tatarzy przyjmowali nowe polskie nazwiska pochodzące od imion swych protoplastów, miejsc zamieszkania lub nazwisk swych chrześcijańskich żon. Co ciekawe, pochwalono działania byłego premiera Polski, Kazimierza Marcinkiewicza, który "przypominał swojemu narodowi, że Polska była i nadal jest krajem tolerancji. Fakt ten potwierdza 600-letnia obecność muzułmańskiej wspólnoty na terytorium RP" – podkreślono.

Zobacz też: Z kamerą w warszawskim meczecie

d1bn4dy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bn4dy