5 rzeczy, które warto zrobić w Polsce, gdy pada deszcz
Pogoda we wrześniu może sprawić nam zawód. Dla wszystkich, którzy mają zaplanowany jesienny urlop mamy jednak dobrą wiadomość - są w Polsce miejsca, w których można ciekawie spędzić czas nawet podczas deszczu. Poznajcie nasze propozycje.
Pogoda we wrześniu może sprawić nam zawód. Dla wszystkich, którzy mają zaplanowany jesienny urlop mamy jednak dobrą wiadomość - są w Polsce miejsca, w których można ciekawie spędzić czas nawet podczas deszczu. Poznajcie nasze propozycje.
Dobrym pomysłem na spędzenie deszczowego dnia jest wizyta w zamku czy pałacu, których w Polsce nie brakuje. Proponujemy te, w których poza piękną architekturą, bogatymi dekoracjami i wyposażeniem, znajdziecie coś więcej. Są w naszym kraju obiekty, o których krążą legendy - mówi się, że zamieszkują je białe damy albo w podziemiach ukryte są skarby. Do grupy takich miejsc należy bez wątpienia zamek Czocha - kryje nie tylko historię o zaginionych skarbach, ale także legendę o duchu Ulriki (żony jednego z właścicieli) i płaczu zamordowanego dziecka, niosącym się po budynku. W Golubiu-Dobrzyniu *znajdziemy natomiast zamek Anny Wazówny, która podobno pojawia się nieoczekiwanie w nocy na zamkowych krużgankach i murach, ubrana w białe szaty i w diademie na głowie. Nie wolno także pominąć odwiedzin u najbardziej znanej polskiej białej damy, która rezyduje w *Kórniku - według legendy dawna właścicielka zamku schodzi nocą z portretu i udaje się do parku, gdzie czeka na nią jeździec na karym koniu.
Warto także wybrać się do zamku w Łańcucie - tam mamy szanse na spotkanie z dwoma zjawami. Nawiedza go podobno Błękitna Dama, będąca duchem Izabeli Lubomirskiej oraz Czarny Diabeł na koniu, czyli rozpustny za życia szlachcic Stanisław Stadnicki.
udm/ik
Atrakcje Polski - parki naukowe
W ostatnich latach powstaje w naszym kraju coraz więcej tzw. parków nauki. W bardzo bezpośredni sposób, z wykorzystaniem multimediów, warsztatów i interaktywnych eksponatów przybliżają one wiedzę z takich dziedzin jak fizyka, chemia, biologia czy astronomia. Ciekawą propozycją tego typu jest Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim (bilety - 15/9 zł), gdzie można doświadczyć bezpośredniego kontaktu z twórczością mistrza, dzięki wystawie "Świat Leonarda da Vinci", prezentowaną jeszcze do 19 września. Największą jej atrakcją jest ekspozycja _ Kodeks Atlantycki _, na której można obejrzeć i dotknąć m.in. plany i modele 50 maszyn zaprojektowanych przez mistrza. Warto odwiedzić także zorganizowane w zabytkowych obiektach Gdańskie Centrum Hewelianum (bilety za pakiet maks. - 13/9 zł) które oferuje wystawy pomagające zrozumieć zagadnienia związane z fizyką, astronomią, historią czy biologią (wkrótce pojawią się także propozycje dla pasjonatów matematyki i chemii). W Poznaniu zostało otwarte
Laboratorium Wyobraźni *(bilet na dwie atrakcje: wystawa i planetarium lub experymentarium - 20/13 zł). Na wystawach prezentowane są zagadnienia i zjawiska z różnych dziedzin nauki, w planetarium przygotowano pokazy o różnej tematyce, a w experymentarium prowadzone będą tematyczne zajęcia laboratoryjne z dziedziny fizyki, chemii, biologii, robotyki itp. Na kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ powstało natomiast *Humanitarium (bilety: zwiedzanie wystawy - 16/12 zł, udział w warsztatach 12 zł). To kolejne miejsce łączące edukację z zabawą. Na odwiedzających czeka interaktywna wystawa "Szkiełko i oko - tajemnice optyki" oraz warsztaty, podczas których można przeprowadzać doświadczenia i prowadzić obserwacje. Polecamy także Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które powstało w dawnych toruńskich młynach Richtera, budynkach z przełomu XIX i XX wieku (bilet na zwiedzanie wystaw+warsztaty - 16/10 zł). Na 6 kondygnacjach zorganizowano przestrzeń wystawienniczą, pracownie naukowe, sale
ekspozycyjne - znajduje się tu m.in. najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce Wahadło Foucaulta. Na odwiedzających czekają dwie stałe wystawy - "O Obrotach" - poświęconą idei koła i ruchu obrotowego oraz "Rzeka" - nawiązująca do Wisły, obejmująca model rzeki od źródeł po ujście.
Atrakcje Polski - pod ziemią
Gdy pada deszcz można też schować się pod ziemią - mamy w Polsce kilka godnych uwagi miejsc tego typu. Jednym z najciekawszych jest szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. Ten interaktywny park archeologiczny, ukazujący rolę miasta w średniowiecznej Europie, znajduje się ponad cztery metry pod powierzchnią. Warto też wybrać się w Góry Sowie, do największego i najbardziej imponującego pohitlerowskiego obiektu na terenie Polski. Kompleks Riese w Osówce *skrywa kilometry podziemnych korytarzy, ogromne hale, a może nawet skarby. Polecamy także wyprawę w Karkonosze - w *Kowarach udostępniono dwie sztolnie, w których niegdyś pod nadzorem Rosjan wydobywano i wzbogacano rudy uranu. W miasteczku krąży pogłoska, że wykorzystano go do produkcji pierwszej bomby atomowej zbudowanej w Związku Radzieckim. Ciekawą propozycją jest także Międzyrzecki Rejon Umocniony - rozciąga się na odcinku około 100 km, a w jego skład wchodzą między innymi jedne z największych podziemi
fortyfikacyjnych świata. Jedną z najdłuższych podziemnych tras w kraju znajdziemy natomiast pod ulicami Sandomierza - system połączonych korytarzami piwnic i składów kupieckich powstawał na przestrzeni XIII i XVI wieku.
Atrakcje Polski - aquaparki
Wypoczynek w wodzie należy do jednej z ulubionych aktywności podczas urlopu. Jeśli nie dopisuje pogoda, warto wybrać się do jednego z wielu funkcjonujących już w Polsce aquaparków. Poza różnego rodzaju basenami, jacuzzi czy zjeżdżalniami, oferują one najczęściej tez możliwość skorzystania z saun, zabiegów spa, restauracji, a nawet ścianek wspinaczkowych. W czołówce rodzimych aquaparków znajdziemy park wodny w Łodzi, jeden z największych w Polsce. Może się on pochwalić palmiarnią i oranżerią, co sprawia, że podczas relaksu czujemy się jak na egzotycznych wakacjach. Najdłuższą "dziką rzekę" znajdziemy w sopockim obiekcie, a w krakowskim, największym w Polsce, znajduje się mierząca ponad 200 m długości zjeżdżalnia rurowa. Wrocławski aquapark powinien zainteresować miłośników wzburzonego morza - w tutejszym basenie ze sztucznymi falami sięgają one nawet 70 centymetrów. Warto tez zwrócić uwagę na polskie termy - np. w Bukowinie Tatrzańskiej czy Uniejowie, gdzie możemy zażyć kąpieli w
solankowych wodach termalnych o właściwościach leczniczych. Można się tu kąpać w basenach zewnętrznych nawet zimą, gdyż temperatura wody dochodzi do 35 st. C. W położonym nieopodal Olsztyna Warmia Parku w Pluskach poza basenami można też skorzystać z groty dla zakochanych czy podziwiać podwodne akwarium.
Atrakcje Polski - nietypowe muzea
"To fajne muzeum" - takie stwierdzenie może wydać się śmieszne. Jest jednak w naszym kraju, w każdym dużym i w wielu mniejszych miastach, wiele naprawdę interesujących propozycji. W wielu z nich można dotykać eksponatów, nie trzeba chodzić w kapciach, a oprowadzający nie są nudziarzami tylko pasjonatami tematu. Warto więc wybrać się do Muzeum Neonów czy Prywatnego Muzeum Diabła Polskiego w Warszawie, Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Muzeum Guzików w Łowiczu czy Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, a z pewnością znajdzie się wiele miejsc tego typu.
udm/ik