Egzotyka7 miejsc, dla których warto wybrać się do Chin

7 miejsc, dla których warto wybrać się do Chin

7 miejsc, dla których warto wybrać się do Chin
Źródło zdjęć: © Zzvet / Shutterstock.com

Tak często słyszy się o Chinach, że można odnieść wrażenie, iż wie się o nich dużo. To jednak rozległy obszar, którego chociażby częściowe poznanie jest nie lada wyczynem. Również wymienienie najważniejszych atrakcji tego kraju może niejednemu sprawić trudność. Dziś pokazujemy kilka atrakcyjnych turystycznie miejsc w Państwie Środka, które zaskakują pięknem i bogatą historią.

Tak często słyszy się o Chinach, że można odnieść wrażenie, iż wie się o nich dużo. To jednak rozległy obszar, którego chociażby częściowe poznanie jest nie lada wyczynem. Również wymienienie najważniejszych atrakcji tego kraju może niejednemu sprawić trudność. Dziś pokazujemy kilka atrakcyjnych turystycznie miejsc w Państwie Środka, które zaskakują pięknem i bogatą historią.

Tarasy ryżowe w regionie Longsheng to obecnie jedne z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia nie tylko w prowincji Guangxi, ale bez wątpienia jedna z głównych atrakcji Chin. Tereny tej części kraju zamieszkują ludy Yao, Dao i Zhuang. Cały obszar to kilka porozrzucanych po górach wiosek, z których najsłynniejsza to Ping'An. To właśnie tam znajdują się najbardziej atrakcyjne wizualnie tarasy ryżowe Longji, nazywane również "Smoczym Grzbietem". Miejsce to, w całości ukształtowane przez ciężką pracą mieszkańców, jest warte odwiedzenia w różnych porach roku, bo o każdej tarasy prezentują się inaczej. Naukowcy badający ślady uprawy roślin sprzed tysięcy lat w Państwie Środka, doszli do wniosku, że uprawa ryżu na wielką skalę rozpoczęła się tam ponad 7700 lat temu. Dziś pola przyciągają miliony turystów, zachwyconych roztaczającym się wokół pięknym krajobrazem.

wg

1 / 6

Atrakcje Chin - Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia

Obraz
© Rat007 / Shutterstock.com

Park Zhangye Danxia jest największą atrakcją turystyczną prefektury Zhangye. Miejsce to jest znane przede wszystkim z niezwykłych kolorowych skał, które tworzą ostre, niekiedy wysokie na kilkaset metrów ściany o nietypowych kształtach. Są one wynikiem trwającej 24 miliony lat erozji piaskowców oraz innych skał, z których zbudowane są wzgórza. W rezultacie krajobraz tworzą, przypominające "tort", różnobarwne warstwy skalne. Wiatr, deszcz i mróz nasilając erozję nadały z czasem skałom fantastyczne kształty, podobne do wież, filarów czy wąwozów. Już w 2005 roku obszar ten został uznany przez reporterów za jeden z najładniejszych krajobrazów formacji skalnych w Chinach. W 2009 roku "Chinese National Geography" uznał Zhangye Danxia za jedno z piękniejszych miejsc w kraju. By ułatwić turystom zwiedzanie parku, na trasach wybudowano liczne pomosty, dzięki którym można dotrzeć także do trudno dostępnych miejsc.

2 / 6

Atrakcje Chin - Guilin

Obraz
© Rigamondis / Shutterstock.com

Na piękno obszaru Guilin *u podnóża *Gór Południowochińskich składają się krasowe formacje o niepowtarzalnych kształtach, malowniczo położone nad rzeką Gui Jiang. Wapienne twory powstały prawdopodobnie już 400 milionów lat temu, początkowo na dnie morza. Następnie wypiętrzyły się, po czym podlegały powolnemu procesowi erozji. Do największych atrakcji Guilin należy przede wszystkim rejs po rzece Gui Jiang, który daje najlepszą możliwość podziwiania wspaniałych wzgórz, stromych klifów oraz malowniczych wiosek.

3 / 6

Atrakcje Chin - Starożytne miasto Fenghuang

Obraz
© Henry Tsui / Shutterstock.com

Fenghuang to miasto z VII wieku, położone w południowo-wschodnich Chinach nad rzeką Tuo Jiang. Jest uważane za jedno z najpiękniejszych w Państwie Środka. W centrum miasta znajduje się ponad 300 tradycyjnych chińskich domów, świątynie, mosty i studnie, a wszystkie budowle zachowane są w bardzo dobrym stanie. Cenione są ze względu na bogatą historię. W 2008 roku Fenghuang zostało w całości wpisane na listę UNESCO. I choć miejsce to jest coraz bardziej popularne wśród turystów, na ulicach miasta wciąż można poczuć jego dawny urok - tubylcy żyją dokładnie w taki sam sposób, jak ich przodkowie sprzed kilkuset lat. Niecałe 10 km od *Fenghuang *znajduje się południowa część Wielkiego Muru Chińskiego.

4 / 6

Atrakcje Chin - Festiwal Rzeźb Lodowych w Harbin

Obraz
© aphotostory / Shutterstock.com

Do prowincji Heilongjiang, najbardziej wysuniętej na północny-wschód części Chin, co roku przyjeżdżają tysiące turystów z całego świata. Przybywają tam, aby móc uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Rzeźb Lodowych w mieście Harbin (Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival). Impreza odbywa się cyklicznie od 1963 roku w okresie zimowym. Nic dziwnego, że od lat cieszy się tak wielką popularnością. Pałace, zamki czy świątynie, wykonane z bloków lodowych z wielką starannością i odwzorowane w skali 1:1, robią na odwiedzających to miejsce piorunujące wrażenie. Z miastem Harbin wiąże się ciekawa historia - jego założycielem był Polak, Adam Szydłowski, inżynier zatrudniony przy budowie Kolei Wschodniochińskiej.

5 / 6

Atrakcje Chin - Dolina Huanglong

Obraz
© www.AirPano.com

Gorące źródła, niezwykłe wodospady i malownicze trawertyny - to wszystko czeka na odwiedzających chińską prowincję Syczuan, gdzie znajduje się Dolina Huanglong. Ukształtowane w formie tarasów baseny wody termalnej wyróżniają się tu niezwykłą barwą. Położone na zboczu góry tworzą przepiękny krajobraz na długości prawie 4 kilometrów. Urozmaicają go także strome wodospady i liczne gorące źródła. Woda przybiera różne kolory - w zależności od podłoża są to błękity, żółcie, zielenie i brązy.

6 / 6

Atrakcje Chin - Wielki Mur

Obraz
© Hung Chung Chih / Shutterstock.com

Wielki Mur Chiński *jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Służył on jako wał obronny przed obcymi plemionami koczowników, które chciały wtargnąć do *Chin. Zbudowano go na kamiennych fundamentach, z ubitej ziemi, którą obmurowano cegłami. Szacuje się, że przy budowie muru zatrudniono ok. 300 tysięcy robotników, którzy pracowali w nieludzkich warunkach. W konsekwencji tysiące z nich straciło życie. Budowla ma długość 2,45 tys. kilometrów. To tyle, ile dzieli Londyn od Moskwy. Całość, wraz z bocznymi odgałęzieniami, liczy co najmniej 6 tys. km. Choć to jedna z największych atrakcji Chin, o fatalnym stanie legendarnego muru mówi się od lat. W dobrym stanie jest już tylko 8,2 proc. Muru Mingów (budowanego od XIII do XVII w.). Przyczyniają się do tego erozja oraz turyści, którzy zamiast poruszać się na określonych fragmentach, wybierają tzw. "dziki mur", gdzie wejście jest zabronione.

wg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)