Absolutny hit we Włoszech. Tłumy na ulicach i placach

Choć karnawał we Włoszech kojarzy się w pierwszej kolejności z Wenecją, Italia oferuje wiele fascynujących wydarzeń w tym wyjątkowym okresie roku. Jednym z nich jest bitwa na pomarańcze, której tradycja sięga średniowieczna.

Tradycja batalii sięga średniowiecza
Tradycja batalii sięga średniowiecza
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 Stefano Guidi
oprac. IKO

12.02.2024 | aktual.: 12.02.2024 08:59

Jak informują media, aż 125 osób odniosło obrażenia podczas pierwszej w tegorocznym karnawale bitwy na pomarańcze. Odbyła się ona w niedzielę 11 lutego w mieście Ivrea w Piemoncie na północy Włoch.

Bitwa na pomarańcze - hit włoskiego karnawału

Do miasta przyjechało z tej okazji 35 tysięcy osób, także wielu zagranicznych turystów. Uczestnikom bitwy, którzy odnieśli różne obrażenia udzielana była pomoc medyczna; sześć osób odwieziono na pogotowie. Bitwa została na jakiś czas przerwana, by umożliwić wjazd karetki po jednego z rannych.

Organizatorzy poinformowali, że sprzedano ponad 17 tysięcy biletów dla widzów pojedynków, którzy mogą obserwować je z bliska. Kolejne karnawałowe bitwy odbędą się w poniedziałek 12 lutego i wtorek 13 lutego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tradycja tej batalii sięga średniowiecza. Jej uczestnicy dzielą się na drużyny, które obrzucają się tonami cytrusów. Tylko niektórzy mają specjalne kaski. Co roku bilans poszkodowanych jest wysoki.

Każdego roku również powtarzany jest ten sam scenariusz, który jest połączeniem zabawy i użycia siły. Odgrywane są sceny sprzed wieków, gdy córka młynarza została uprowadzona przez wojsko władcy.

Na ulice i place wyjeżdżają wozy z "obrońcami władcy", którzy rzucają pomarańczami w nacierający na nich tłum i sami nimi dostają.

Bitwa na pomarańcze to hit we Włoszech
Bitwa na pomarańcze to hit we Włoszech© Adobe Stock | Matteo Zin -Emotional photography-

Turystyka karnawałowa we Włoszech

We Włoszech kwitnie turystyka karnawałowa, której obroty szacuje się w tym roku na miliard euro. W podróż do miejsc najsłynniejszych karnawałów ma się udać łącznie 8 milionów osób - szacuje krajowa Federacja Turystyki i Handlu.

Wśród najczęściej odwiedzanych z tej okazji miast jest oczywiście Wenecja. W tym roku tamtejszy karnawał poświęcony był postaci weneckiego podróżnika Marco Polo w związku z 700. rocznicą jego śmierci.

Popularnością cieszą się też imprezy w Cento i w Comacchio w regionie Emilia-Romania, w Fano w Marche i w Acireale na Sycylii. W Putignano w Apulii, gdzie świętuje się od 630 lat, karnawał trwa najdłużej - rozpoczął się 26 grudnia.

Już po ostatkach 13 lutego, w sobotę 24 lutego odbędzie się słynna parada w Viareggio w Toskanii z udziałem wielkich kolorowych wozów karnawałowych.

Źródło artykułu:PAP
włochykarnawałbitwa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)