Antywizytówka polskiego miasta. Mieszkańcy palą się ze wstydu
Coraz więcej polskich dworców przechodzi metamorfozę i stanowi prawdziwą wizytówkę miejscowości. Niestety część wciąż straszy. Jednym z nich jest obiekt w Wejherowie, który odpycha podróżnych. - Jest jednym z najpaskudniejszych w Polsce - informuje nasz czytelnik.
PKP regularnie prowadzi remonty polskich dworców. Wiele z nowych lub odnowionych obiektów robi obecnie ogromne wrażenie, np. ten w Gdańsku. Niestety są też takie, które mimo fatalnego stanu, wciąż nie doczekały się remontu.
Dworzec w Wejherowie: "Nie zaprowadziłbym tam nawet bezdomnego"
Należy do nich dworzec w Wejherowie, który, jak informują mieszkańcy, jest w opłakanym stanie. PKP już ogłosiło, że remont odbędzie się za kilka miesięcy, ale do tego czasu podróżni muszą korzystać z sypiącego się budynku.
- Dworzec jest jednym z najpaskudniejszych w Polsce - mówi w rozmowie z WP Wojciech Gojke, mieszkaniec Trójmiasta, który często ma okazję bywać w Wejherowie. - Super, że w końcu będzie remont, ale latem skorzystało z niego wielu turystów, w tym także zagranicznych i tysiące wciąż będą korzystać do wiosny. Sama toaleta jest tam tak potworna, że nie zaprowadziłbym tam nawet bezdomnego - mówi.
- To prawdziwy wstyd dla nas mieszkańców. Jak znajomi przyjeżdżają, to zawsze się śmieją, że klimat jak w najgorszej spelunie - dodaje pani Agnieszka Zielińska, która mieszka w Wejherowie od kilku miesięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny w Tatrach. "Górnej granicy nie ma"
Pan Wojciech zaznacza, że obok dworca PKP jest dworzec PKS, który również woła o pomstę do nieba. - Budynek sypiący się, a flota autobusowa przypomina czasy PRL-u - mówi wzburzony.
Remont dworca w Wejherowie
Na remont dworca, który został otwarty w 1870 r., mieszkańcy Wejherowa czekają od lat. W styczniu 2022 roku w końcu pojawiło się, światełko w tunelu, gdy Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły, że są "w trakcie przygotowywania przetargu na inżyniera kontraktu." Prace budowlane miały się rozpocząć we wrześniu 2022 r.
Ostatecznie całość przesunęła się o rok. - Ogłoszone zostało postępowanie przetargowe dotyczące przebudowy dworca. Aktualnie trwają prace komisji przetargowej. O szczegółach dot. przetargu będziemy informować w późniejszym terminie. Ostateczny termin realizacji inwestycji będzie zależał od momentu podpisania umowy z wybranym w postępowaniu wykonawcą - informuje Agnieszka Jurewicz z PKP S.A.
Jak informuje PKP S.A., przebudowa dworca w Wejherowie obejmie nie tylko historyczny budynek, ale także jego otoczenie. - Poprzez renowację elewacji wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi poprawi się estetyka dworca. Odrestaurowaną elewację podkreśli nowa nocna iluminacja budynku - wymienia Agnieszka Jurewicz.
Dzięki planowanej inwestycji dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Całkowicie zmieni się przestrzeń wewnątrz budynku, która zostanie poddana kompleksowej przebudowie i dostosowana do współczesnych standardów obsługi podróżnych.
W zachodniej, parterowej części budynku zlokalizowana zostanie przestrzeń obsługi podróżnych, w skład której wejdą hol wraz z pomieszczeniami kas biletowych dla przewoźników kolejowych i autobusowych. W budynku dworca znajdą się dwie toalety. Obie będą w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Toalety będą dodatkowo wyposażone w przewijak dla niemowląt.
Przebudowa dworca obejmie również jego najbliższe otoczenie. - Po stronie zachodniej obiektu powstanie niewielki parking z kilkoma miejscami postojowymi, a także wiata rowerowa. Ponadto na nowo zostanie ułożona nawierzchnia, a także uporządkowane zostaną tereny zielone - kończy Agnieszka Jurewicz.
Z dworca w Wejherowie korzysta w ciągu roku około 3,8 mln pasażerów. Wiele osób przesiada się tutaj na Szybką Kolej Miejską, czyli popularna trójmiejską skmkę.