Trwa ładowanie...

Antywizytówka polskiego miasta. Mieszkańcy palą się ze wstydu

Coraz więcej polskich dworców przechodzi metamorfozę i stanowi prawdziwą wizytówkę miejscowości. Niestety część wciąż straszy. Jednym z nich jest obiekt w Wejherowie, który odpycha podróżnych. - Jest jednym z najpaskudniejszych w Polsce - informuje nasz czytelnik.

Dworzec w Wejherowie jest obecnie w opłakanym stanieDworzec w Wejherowie jest obecnie w opłakanym stanieŹródło: WP
d3mrulr
d3mrulr

PKP regularnie prowadzi remonty polskich dworców. Wiele z nowych lub odnowionych obiektów robi obecnie ogromne wrażenie, np. ten w Gdańsku. Niestety są też takie, które mimo fatalnego stanu, wciąż nie doczekały się remontu.

Dworzec w Wejherowie: "Nie zaprowadziłbym tam nawet bezdomnego"

Należy do nich dworzec w Wejherowie, który, jak informują mieszkańcy, jest w opłakanym stanie. PKP już ogłosiło, że remont odbędzie się za kilka miesięcy, ale do tego czasu podróżni muszą korzystać z sypiącego się budynku.

Dworzec w Wejherowie WP
Dworzec w WejherowieŹródło: WP

- Dworzec jest jednym z najpaskudniejszych w Polsce - mówi w rozmowie z WP Wojciech Gojke, mieszkaniec Trójmiasta, który często ma okazję bywać w Wejherowie. - Super, że w końcu będzie remont, ale latem skorzystało z niego wielu turystów, w tym także zagranicznych i tysiące wciąż będą korzystać do wiosny. Sama toaleta jest tam tak potworna, że nie zaprowadziłbym tam nawet bezdomnego - mówi.

d3mrulr

- To prawdziwy wstyd dla nas mieszkańców. Jak znajomi przyjeżdżają, to zawsze się śmieją, że klimat jak w najgorszej spelunie - dodaje pani Agnieszka Zielińska, która mieszka w Wejherowie od kilku miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ceny w Tatrach. "Górnej granicy nie ma"

Pan Wojciech zaznacza, że obok dworca PKP jest dworzec PKS, który również woła o pomstę do nieba. - Budynek sypiący się, a flota autobusowa przypomina czasy PRL-u - mówi wzburzony.

Jedyna toaleta na dworcu w Wejherowie WP
Jedyna toaleta na dworcu w WejherowieŹródło: WP

Remont dworca w Wejherowie

Na remont dworca, który został otwarty w 1870 r., mieszkańcy Wejherowa czekają od lat. W styczniu 2022 roku w końcu pojawiło się, światełko w tunelu, gdy Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły, że są "w trakcie przygotowywania przetargu na inżyniera kontraktu." Prace budowlane miały się rozpocząć we wrześniu 2022 r.

d3mrulr

Ostatecznie całość przesunęła się o rok. - Ogłoszone zostało postępowanie przetargowe dotyczące przebudowy dworca. Aktualnie trwają prace komisji przetargowej. O szczegółach dot. przetargu będziemy informować w późniejszym terminie. Ostateczny termin realizacji inwestycji będzie zależał od momentu podpisania umowy z wybranym w postępowaniu wykonawcą - informuje Agnieszka Jurewicz z PKP S.A.

Dworzec w Wejherowie WP
Dworzec w WejherowieŹródło: WP

Jak informuje PKP S.A., przebudowa dworca w Wejherowie obejmie nie tylko historyczny budynek, ale także jego otoczenie. - Poprzez renowację elewacji wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi poprawi się estetyka dworca. Odrestaurowaną elewację podkreśli nowa nocna iluminacja budynku - wymienia Agnieszka Jurewicz.

d3mrulr

Dzięki planowanej inwestycji dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Całkowicie zmieni się przestrzeń wewnątrz budynku, która zostanie poddana kompleksowej przebudowie i dostosowana do współczesnych standardów obsługi podróżnych.

Dworzec w Wejherowie WP
Dworzec w WejherowieŹródło: WP

W zachodniej, parterowej części budynku zlokalizowana zostanie przestrzeń obsługi podróżnych, w skład której wejdą hol wraz z pomieszczeniami kas biletowych dla przewoźników kolejowych i autobusowych. W budynku dworca znajdą się dwie toalety. Obie będą w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Toalety będą dodatkowo wyposażone w przewijak dla niemowląt.

d3mrulr

Przebudowa dworca obejmie również jego najbliższe otoczenie. - Po stronie zachodniej obiektu powstanie niewielki parking z kilkoma miejscami postojowymi, a także wiata rowerowa. Ponadto na nowo zostanie ułożona nawierzchnia, a także uporządkowane zostaną tereny zielone - kończy Agnieszka Jurewicz.

Z dworca w Wejherowie korzysta w ciągu roku około 3,8 mln pasażerów. Wiele osób przesiada się tutaj na Szybką Kolej Miejską, czyli popularna trójmiejską skmkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mrulr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mrulr