Trwa ładowanie...

Arabia Saudyjska będzie zasiewać chmury. Brzmi dziwnie, ale działa

Rząd Arabii Saudyjskiej poinformował o zatwierdzeniu specjalnego programu, który będzie polegał na zasiewania chmur. Ma on na celu zwiększenie opadów o 20 proc.

Arabia Saudyjska będzie zasiewać chmury. Brzmi dziwnie, ale działaŹródło: iStock.com
d2a0toa
d2a0toa

Zasiewanie chmur to forma modyfikacji pogody, będąca próbą zmiany ilości lub rodzaju opadów z istniejących już chmur. Poprzez rozpylenie substancji służących jako jądra kondensacji lub zarodki krystalizacji powodowane są zmiany w procesach mikrofizycznych wewnątrz chmury.

Jak informuje "Arab News", Arabia Saudyjska jest jednym z najsuchszych państw na świecie. Stąd pomysł ustanowienia specjalnego programu. Ministerstwo ochrony środowiska, gospodarki wodnej i rolnictwa podało, że program obejmie określone rodzaje chmur, wykorzystując ich właściwości fizyczne do stymulowania opadów.

Jak informuje PAP, u podstaw takich chmur rozpylane będą z ziemi lub przez samoloty związki chemiczne, m.in. jodek srebra, tzw. suchy lód czy sól. Przyciąga to do siebie wilgoć w chmurze, umożliwiając kondensację pary wodnej w wystarczająco duże krople, by wytworzyć w ten sposób opad deszczu.

Roczna suma opadów w Arabii Saudyjskiej wynosi mniej niż 100 mm. Prawie 2,7 mld m sześciennych wody morskiej jest odsalanych każdego roku, co czyni z tego kraju jedno z największych producentów wody odsalanej na świecie, ale wciąż ok. 80-85 proc. zapotrzebowania pokrywane jest ze źródeł wód podziemnych.

d2a0toa

Królestwo rozpoczęło badania nad rozsiewaniem chmur już w 1976 r. we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO). Pierwsze eksperymenty odbyły się w 1990 r. w prowincji Asir na południowym zachodzie kraju. Kontynuowano je również w centralnych regionach królestwa, zwłaszcza w prowincjach Rijad, Kasim i Hail, oraz na północnym i południowym zachodzie, z udziałem specjalistów saudyjskich i amerykańskich. Wyniki dowiodły, że zasiewanie ma ogromny potencjał.

Największy system zasiewania chmur ma Chińska Republika Ludowa, ale z tej metody korzysta się na całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niesamowite chmury nad jeziorem

d2a0toa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a0toa