Archeolodzy badają "polską piramidę". Jest w lepszym stanie niż się spodziewali
Potężny, megalityczny grobowiec w Dolicach jest w wiele lepszym stanie, niż sądzono - twierdzą szczecińscy archeolodzy, którzy prowadzą pierwsze wykopaliska na tym terenie.
Grobowiec w Dolicach zbudowano niemal 6 tys. lat temu z kamieni ważących nawet po kilka ton. Ze względu na monumentalny charakter określa się go często mianem "polskiej piramidy". Powstał na planie wydłużonego trójkąta o długości ponad 70 m i wysokości 2 m.
Do tej pory grobowiec nie był badany metodą wykopaliskową, choć o jego istnieniu w tym miejscu archeolodzy wiedzą od ponad wieku. Wcześniej byli przekonani, że zachował się do naszych czasów w kiepskim stanie. Gdy jednak zaczęli odsłaniać kolejne warstwy ziemi - okazało się, że większość głazów stoi na miejscu od tysiącleci.
Zobacz, co archeolodzy wiedzą o Stonehenge.
- Jego bardzo dobry stan zachowania zaskoczył nas wszystkich - relacjonuje kierowniczka badań archeologicznych, dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. - Grobowiec nie był więc zniszczony, ale po prostu zasypany zwałami ziemi.
Według badaczy w najszerszej części grobowca znajduje się prawdopodobnie komora grobowa, w której złożono zmarłego. Archeolodzy sądzą, że po pochówku wnętrze grobowca - wyznaczone przez olbrzymie głazy - wypełniono ziemią, a na samej górze konstrukcji ułożono kamienny bruk. Dlatego tuż po ukończeniu konstrukcji można było odnieść wrażenie, że była ona w całości wykonana z kamieni. - Musiała robić duże wrażenie, gdyż w najwyższej części osiągała ponad 2 m wysokości - dodaje badaczka.
Piramidę wznieśli przedstawiciele społeczności określanej przez archeologów jako kultura pucharów lejkowatych. Dr Matuszewska sądzi, że w grobowcu złożono osobę związaną ze starszyzną plemienno-rodową.
W ostatnich latach dr Matuszewska wraz z zespołem, wykorzystując dane z lotniczego skanowania laserowego, odkryła w lasach w okolicach Dolic więcej podobnych konstrukcji, które do tej pory nie były znane nawet służbom konserwatorskim. - W przyszłości planujemy nieopodal budowę skansenu archeologicznego, gdzie znalazłaby się rekonstrukcja naszego grobowca oraz kurhanów z położonego nieopodal cmentarzyska z epoki brązu. Chcielibyśmy także wpisać okoliczne megality na europejski szlak megalityczny - podsumowuje dr Matuszewska.
Podobne miejsca
Konstrukcje megalityczne na terenie Polski zachowały się wyłącznie na terenach leśnych, gdzie uniknęły zniszczenia związanego z prowadzeniem działalności rolniczej. Najbardziej znane "polskie piramidy" można obejrzeć w Sarnowie i Wietrzychowicach, gdzie po badaniach archeologicznych zrekonstruowano ich dawny kształt.
Wszystkie konstrukcje tego typu wpisują się w ogólnoeuropejski trend wznoszenia w V-III tysiącleciu p.n.e. olbrzymich budowli z monumentalnych bloków kamiennych, z czego najsłynniejsze jest brytyjskie Stonehenge.
Szukasz inspiracji zakupowych i nie chcesz przepłacać? Sprawdź stronę eMAG.pl wyprzedaże.