Armenia zachwyca. Największe atrakcje zobaczysz podczas wycieczki objazdowej
Armenia usytuowana jest na Południowym Kaukazie. Rocznie odwiedza ją średnio 2 mln turystów z całego świata. Kraj słynie z pięknych widoków i najdłuższej na świecie kolejki linowej - takiego obiektu możemy im zazdrościć. Sprawdziliśmy, co warto zobaczyć i kiedy się tam wybrać.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Armenia – stolicą jest Erywań, miasto starsze od Rzymu
Armenia jest niepodległym państwem od 1991 roku, kiedy rozpadł się ZSSR. Ten azjatycki kraj nie ma dostępu do morza, a graniczy z Gruzją, Turcją, Iranem, Azerbejdżanem, a także azerską eksklawą Nachiczewan (Nachiczewańską Republiką Autonomiczną).
Stolica Armenii i największe miasto w państwie to Erywań, wzniesiony w 782 roku p.n.e. - o 29 lat wcześniej niż Rzym! Nad stolicą Armenii góruje masyw wulkaniczny Ararat, który składa się z dwóch szczytów, a znajduje się na terytorium Turcji. Góra Ararat jest jednak doskonale widoczna z każdego miejsca w Armenii, podzielonej na 10 prowincji i jedno wydzielone miasto stołeczne.
W Erywaniu należy koniecznie zobaczyć:
- Matenadaran, muzeum starożytnych rękopisów i ormiańskiego piśmiennictwa.
- Plac Republiki, główny plac miejski z Muzeum Historii Armenii i galerią (wspólny budynek), budynkami rządowymi oraz śpiewającymi fontannami.
- Aleję Północną, przy której usytuowane są ekskluzywne butiki i najdroższe sklepy.
- Kaskadę (Centrum Sztuki Cafesjana), kompleks architektoniczny, a właściwie schody z rzeźbami z salami muzealnymi poniżej ze wspaniałym widokiem na Ararat.
- Piękny budynek opery przy Placu Wolności.
- Uniwersytet Armenii.
- Pomnik Matki Armenii i muzeum militarne w Parku Zwycięstwa.
- Wzgórze Tsitsernakaberd.
Armenia – najwspanialsze monastyry
Krajobraz Armenii urozmaicają tajemnicze monastyry, ukryte na zboczach gór kościoły oraz chaczkary, kamienne krzyże (doliczono się ich w kraju przeszło stu tysięcy sztuk). W Armenii należy koniecznie zobaczyć monastyr Geghard, wykuty w skale, usytuowany w rozległej dolinie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To cel pielgrzymek narodu ormiańskiego. Monastyr Chor Wirap jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Armenii. Więziono tutaj Św. Grzegorza Oświeciciela.
Trzynastowieczny monastyr Norawank znajduje się w wąwozie rzeki Arpa, a wzniesiony został na półce skalnej. Monastyr Tatew znajdziemy zaś przy kanionie rzeki Worotan. To największy tego typu obiekt w Armenii, który znajduje się na końcu trasy kolejki linowej. Kolejki, która jest narodowym powodem do dumy, bo jest najdłuższa na świecie - jej trasa liczy aż 5,7 km.
Monastyr Haghpat to z kolei arcydzieło architektury średniowiecznej i następny monastyr z Listy UNESCO, a monastyr Akhtala, budowany pomiędzy X a XII wiekiem, pełen jest pięknych fresków. Klasztor Psalmów - monastyr Saghmosawank - to miejsce, gdzie przepisywano oraz ozdabiano manuskrypty.
Armenia – wycieczki objazdowe to najlepszy sposób zwiedzania
Tygodniowa wycieczka objazdowa "Widok na Ararat" obejmuje trasę około 1600 km. Podczas takiej wyprawy mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć wszystko, co w Armenii warto zwiedzić: Erywań, Dilidżan, Eczmiadzyn, pogańską Świątynię Słońca z III wieku p.n.e., twierdzę Amberd, monastyry Geghard, Chor Wirap, Norawank, Tatew, Haghpat, Akhtala, Saghmosawank, okolice jeziora Sevan na wysokości prawie 2 tys. m n.p.m., a także ruiny starożytnego obserwatorium astronomicznego.
Ponadto zjemy pyszne, regionalne posiłki w ormiańskich domach, przejedziemy się najdłuższą na świecie kolejką linową (trasa długości 5,7 km), weźmiemy udział w wypieku chleba lavash, koncercie folkowym w hotelu, a także degustacji brandy Ararat w lokalnej destylarni tego alkoholu. W cenie: przeloty z lotniska Chopina w Warszawie, 7 noclegów w hotelach trzygwiazdkowych oraz dwa posiłki każdego dnia pobytu. Na bilety wstępu do poszczególnych obiektów, degustację oraz lokalnych pilotów trzeba ze sobą zabrać ok. 72 euro.
Armenia – pogoda
Planując wycieczkę po Armenii, należy wiedzieć, że latem temperatury mogą dochodzić nawet do 40 st. C. Utrudnia to zwiedzanie, zwłaszcza podczas podróżowania po Zakaukaziu z małymi dziećmi czy osobami starszymi. Klimat Armenii uzależniony jest od wysokości, na jakiej dane atrakcje się znajdują. Opady wzrastają wraz z nią, lecz nie są zbyt obfite, a powyżej 2 tys. m n.p.m. dominuje klimat chłodny górski.
Równiny Armenii charakteryzuje z kolei klimat podzwrotnikowy suchy – zimy są mroźne, lecz krótkie, lata natomiast wręcz nieznośnie gorące. Sytuację w lipcu i sierpniu ratuje niska wilgotność powietrza. W najgorętszym lipcu średnia temperatura wynosi w ciągu doby 26 st. C, w styczniu to przeciętnie -3 st. C. Polecamy wycieczki objazdowe po Armenii wiosną, w kwietniu bądź maju, kiedy nie ma jeszcze upałów ani tłumów turystów.
Pokochaj Gruzję. To zachwycający kraj:
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.