Ataki na najsłynniejsze zabytki świata
Atrakcje turystyczne, do których należą dzieła sztuki o znaczeniu nie tylko historycznym, ale i religijnym wzbudzają od wieków zainteresowanie i podziw. Niestety – padają również ofiarą kradzieży i niezrozumiałej agresji. Oto najbardziej szokujące z nich.
Atrakcje turystyczne, do których należą dzieła sztuki o znaczeniu nie tylko historycznym, ale i religijnym wzbudzają od wieków zainteresowanie i podziw. Niestety – padają również ofiarą kradzieży i niezrozumiałej agresji. Oto najbardziej szokujące z nich.
Uśmiech Mony Lisy *Ozdoba , *Mona Lisa Leonarda da Vinci jest celem pielgrzymek turystów z całego świata. Aż trudno sobie wyobrazić najsłynniejsze muzeum naszego globu bez niewielkiego portretu Giocondy. Jednak 21 sierpnia 1911 roku obraz zniknął z paryskiego muzeum na ponad dwa lata. Ukradł go włoski szklarz Vincenzo Peruggia – Monę Lisę schował pod kurtkę i przez nikogo nie zaczepiany wyniósł ja z budynku. Podobno chciał ją przekazać jednemu z włoskich muzeów. Całe szczęście, że złodzieja i jego wspólników ujęto, a w 1913 roku Mona Lisa wróciła na swoje miejsce w Luwrze. Od tego czasu jest jednym z najpilniej strzeżonych dzieł sztuki na świecie.
Z młotkiem na Pietę *Pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę osób zwiedzających *Bazylikę św. Piotra w jest porażająco piękna rzeźba Michała Anioła – Pieta. Artysta stworzył ją, gdy miał zaledwie 23 lata i dla pewności, że nikt nie przypisze jej innemu rzeźbiarzowi, umieścił na niej swój podpis. Wykonana z bladoróżowego marmuru Pieta jest uznawana za jedno z najwspanialszych dzieł sztuki Renesansu. Mimo tego stała się ofiarą szaleńca, który 21 maja 1972 roku poważnie ją uszkodził. Laszlo Toth, Australijczyk węgierskiego pochodzenia zaatakował dzieło młotkiem – zniszczył twarz Maryi i odłupał jej prawe ramię. Dzieło naprawiono na podstawie najwierniejszej kopii, która znajduje się w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. Od feralnego wypadku przed zakusami kolejnych szaleńców Pieta chroniona jest pancerną szybą.
Farbą w obraz po raz pierwszy *Do szokującego wydarzenia doszło 9 grudnia 2012 roku na *Jasnej Górze. Mężczyzna rzucił żarówkami wypełnionymi czarna farbą w znajdujący się w sanktuarium obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki szybie zabezpieczającej ikona nie ucierpiała, jednak farba uszkodziła elementy ołtarza, który również jest zabytkiem. To nie pierwszy atak na Cudowny Obraz z Jasnej Góry – już w XV wieku został on częściowo zniszony przez złodziei, którzy splądrowali klasztor.
…i po raz drugi *Podobne zdarzenie miało miejsce w lutym 2013 roku we Francji. Młoda kobieta odwiedzająca na północy *Francji, zniszczyła wystawiony tam obraz Eugene'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady". U dołu słynnego płótna umieściła zagadkowy napis "AE911". Chuligankę udało się jednak zatrzymać, a muzeum wystosowało komunikat, w którym uspokoiło zwiedzających, że obraz da się z łatwością oczyścić.
Nieszczęsna renowacja hitem internetu
W przypadku fresku Eliasa Garcii Martineza przedstawiającego Chrystusa z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w miasteczku *Borja *pod *Saragossą *trudno mówić o ataku szaleńca – tu raczej doszło do . Dokonała jej 81-letnia mieszkanka miasta całkowicie zmieniając jego wygląd. Obraz stał się pośmiewiskiem, a jednocześnie – hitem internetu. Eksperci po ponad miesiącu analiz stwierdzili, że jest możliwe uratowanie malarskiego niewypału. Jednak nie wiadomo, czy fresk zostanie odrestaurowany, bo odkąd jego zniekształcony wizerunek obiegł świat, do Borji przyjeżdżają tłumy turystów.
at/if