Te zamki przeczą prawom fizyki, a czasem i zdrowemu rozsądkowi. Oto najpiękniejsze twierdze Europy zbudowane niemal wprost na wodzie!
Te zamki przeczą prawom fizyki, a czasem i zdrowemu rozsądkowi. Oto najpiękniejsze twierdze Europy zbudowane niemal wprost na wodzie!
Zamek otoczony trójkątnym pasem murów z czterema wieżami, który stoi na wyspie, a od pobliskiego morza dzielą go bagna i podmokły las to miejsce, którego nie sposób zdobyć. Ta niezwykła twierdza, która mogła bronić się miesiącami stanęła na południu Szkocji pod koniec XIII wieku. Anglicy nękający Szkotów nie mieli pojęcia jak atakować niewielki zamek Caerlaverock należący do rodziny De Maccuswell. Grząski teren uniemożliwiał stosowanie ciężkich machin oblężniczych, a od tutejszych murów podobno odbijały się nawet kule armatnie. Mimo tak licznych zabezpieczeń zamek upadał kilkakrotnie - m.in. w 1312 i w 1544 roku. W XVII wieku przekształcono go w wieżę mieszkalną, a późniejsze wojny religijne doprowadziły go do częściowej ruiny. W Polsce zamek o podobnej konstrukcji znajduje się w Urazie koło Wrocławia.
at/if
Zamek w Schwerinie, Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi nie mogą narzekać na brak romantycznych zamków, których malownicze położenie niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia turystów. Nie inaczej jest w przypadku znajdującego się w północnych Niemczech Schwerina. Usytuowany na wyspie muzealnej w centrum miejscowości o tej samej nazwie jest obecnie siedzibą parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Swój obecny kształt zawdzięcza gruntownej przebudowie w XIX wieku, a za wzór architektom posłużyły francuskie zamki nad Loarą, głównie Chambord. Z obiektem związana jest legenda o koboldzie imieniem Petermännchen, który mieszka w piwnicach zamku. Postać podobna do krasnoludka budziła niegdyś śpiących na warcie żołnierzy, straszyła i karała złodziei, a dobrych ludzi nagradzała. Petermännchen jest obecnie maskotką miasta.
Caerphilly, Walia, Wielka Brytania
Caerphilly (wal. Castell Caerfili), którego polska nazwa brzmi Zamek Wolf to normańska twierdza położona w południowej Walii. To największy obiekt militarny w tym regionie i drugi co do wielkości, po Windsorze, zamek Wielkiej Brytanii. Forteca jest położona na sztucznym jeziorze i zajmuje powierzchnię aż 12 hektarów! Turystów przyciąga tu nie tylko malownicza okolica, ale i związana z zamkiem legenda o Zielonej Damie, która nawiedza zamkowe komnaty. Ciekawostką jest fakt, że jedna z wież Caerphilly ma większy kąt pochylenia niż słynna Krzywa Wieża w Pizie.
Castello Estense, Ferrara, Włochy
Zamki otoczone wodą kojarzą nam się raczej z odludnymi miejscami, jednak Castello Estense przeczy tej teorii. Twierdza zwana Zamkiem Świętego Michała znajduje się w samym centrum Ferrary i dosłownie wyłania się z wody. Potężny ceglany blok z czterema bastionami z XIV wieku to największa atrakcja miasta, która każdego roku przyciąga tysiące turystów. Wnętrza zamku są doskonale odrestaurowane - komnaty urządzone w różnych stylach ozdabiają stylowe meble i freski.
Kasteel de Haar, Holandia
W XIX wieku w okolicach Amsterdamu w środkowej Holandii została zbudowana twierdza, która żywo przypomina bajkowe zamki rodem z Bawarii. De Haar powstał na fundamentach XIV-wiecznego stołpu, a swoje odrodzenie po latach ruiny zawdzięcza połączeniu rodów van Zuylen van Nijenvelt i Rotschildów. Do dawnej świetności przywrócono ok. 200 pokoi i 30 łazienek. Jednak po niemal 200 latach restauracji Rotschildowie i van Zuylenowie zrezygnowali z pochłaniających fortunę napraw i zrzekli się praw własności do obiektu. Obecnie zamek należy do fundacji Kasteel de Haar i jest otwarty dla zwiedzających.
Troki, Litwa
Niecałe 30 km od Wilna, wśród malowniczych jezior i pięknych lasów leży jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Litwy – zamek w Trokach. Położony na jeziorze Galwe, został wzniesiony w XIV–XV wieku przez księcia Kiejstuta i jego syna Witolda. Dopóki Troki grały ważną rolę w Wielkim Księstwie Litewskim, twierdza przeżywała złoty okres. Niestety od XVII wieku zaczęła popadać w ruinę i została ostatecznie zniszczona podczas wojen z Moskwą. Dziś w Trokach można zobaczyć jej wierną rekonstrukcję.
Bodiam, Anglia, Wielka Brytania
Bodiam, zbudowany ok. 1385 r. podczas wojny Anglików z Francuzami znajduje się we wschodniej części hrabstwa Sussex, o półtorej godziny jazdy samochodem z Londynu. W chwili powstania był najdoskonalszym osiągnięciem architektury militarnej. Forteca zbudowana jest na planie kwadratu, z bębnowymi wieżami o wysokości 18 m na rogach murów. W XVI wieku zamek został niemal doszczętnie zrujnowany i dopiero na początku XX wieku rozpoczęła się jego renowacja. Ostatnie badania wykazały, że forteca miała bardziej spełniać funkcję estetyczną niż obronną. Zamek Bodiam najlepiej znany jest z teledysków czy filmów, m.in. _ Monty Python i Święty Graal _.
Červená Lhota, Czechy
W południowych Czechach, ok. 20 km na północny zachód od Jindřichův Hradec znajduje się chyba jeden z najbardziej romantycznych zamków naszych południowych sąsiadów - Červená Lhota, czyli "czerwona wioska". Nazwa pochodzi od jaskrawego koloru dachu i ceglanych ścian budowli. Pierwsza twierdza stanęła tu w XIV wieku, a później stopniowo przekształcono ją w siedzibę mieszkalną. Renesansowa konstrukcja stojąca na skalistej wysepce przyciąga odwiedzających swoim niewątpliwym urokiem - do zamku prowadzi kamienny most, a jezioro otacza ogród francuski. Całość składa się z trzech doskonale zachowanych gotyckich budowli otaczających niewielki dziedziniec.
at/if