LudzieAtrakcje Małopolski - 13 widoków na wielicką sól

Atrakcje Małopolski - 13 widoków na wielicką sól

Atrakcje Małopolski - 13 widoków na wielicką sól
Źródło zdjęć: © R. Stachurski

Jest starsza niż zwycięstwo pod Grunwaldem, pierwsza książka Gutenberga czy odkrycie Ameryki. Kopalnia Soli "Wieliczka" - duma polskich królów i atrakcja turystyczna, która skusiła Kopernika.

Wieliczka to jedna z największych atrakcji naszego kraju. Ostatnimi czasy, z roku na rok padają w niej rekordy frekwencji. W 2014 r. zabytkową kopalnię soli odwiedziło ponad 1,290 mln turystów. Ponad połowę z nich stanowili obcokrajowcy z blisko 200 krajów świata. Jak podkreślają przedstawiciele placówki, jest ona najchętniej odwiedzanym tego typu obiektem na świecie. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce od 37 lat jest wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a od września 2013 r. dostępna jest również poprzez Google Street View. Poznaj jej największe atuty.
W wielickich podziemiach jest blisko 250 km chodników i ponad 2300 komór. Ślady na ścianach korytarza zdradzają, że w Kopalni Soli "Wieliczka" złoże eksploatowano również metodą mechaniczną. Spąg (podłoże) pokrywają wtórne krystalizacje soli. Wyglądają jak śnieg, są jednak twarde i można po nich śmiało chodzić.

1 / 12

Kopalnia w Wieliczce - Komora Michałowice

Obraz
© B. Świtała

Michałowice to jedna z atrakcji dawnej i współczesnej trasy turystycznej. Wysoka, wsparta na monumentalnej drewnianej obudowie, wypełniona blaskiem solnego żyrandola, przypomina o minionej habsbursko-wiedeńskiej chwale. Dawny glamour ma w sobie mnóstwo czaru, sprawia, że prawie słychać szelest długich sukni oraz echo marszu Radeckiego.

2 / 12

Kopalnia w Wieliczce - Kaplica św. Antoniego

Obraz
© B. Świtała

Zza kolumny wyłania się postać św. Franciszka. Święci z soli skupieni, milczący, spoglądają ponad czasem. Zastygli w głębi ziemi, tuż przy szybie Daniłowicza, na szlaku, który przemierzali górnicy udający się do pracy lub wracający na powierzchnię po skończonej szychcie. Kaplica powstała w XVII w., a w jej wystroju odnajdziemy barokowe inspiracje.

3 / 12

Kopalnia w Wieliczce - Kaplica św. Antoniego

Obraz
© B. Świtała

Dzieła natury przenikają się z dziełami ludzkich rąk. Sól to nie tylko przyprawa, ale też tworzywo dla artystów - wtedy, w XVII w. anonimowych jeszcze, lecz bez wątpienia utalentowanych.

4 / 12

Kopalnia w Wieliczce - Kaplica św. Kingi

Obraz
© B. Świtała

Fragment płaskorzeźby "Dwunastoletni Jezus w świątyni". Wykonał ją w latach 20. XX w. Antoni Wyrodek. By rzeźbić w soli, należy dobrze ją poznać - jej rodzaje, naturę oraz kaprysy. Jest twarda, ale też krucha. Daje się kształtować, lecz nie raz do ostatniej chwili ukrywa przebarwienie lub inną niespodziankę, która niweczy dzieło.

5 / 12

Kopalnia w Wieliczce - Kaplica św. Kingi

Obraz
© B. Świtała

Górnik wyrzeźbiony w soli - detal w bogatym wystroju podziemnej świątyni. Ubrany w średniowieczne szaty, wsparty na kilofie, dotknięty czarem trwania czuwa dzień i noc. Patrzy na miliony turystów, którzy przybywają do Wieliczki z całego świata i niezależnie od przekonań i pochodzenia zachwycają się kaplicą św. Kingi.

6 / 12

Kopalnia w Wieliczce - trasa górnicza

Obraz
© P. Zarychta

A to już górnik z krwi i kości - doświadczony przodowy, który z nic nie umiejących śleprów zrobi prawdziwych górników. Nauczy splatać liny, używać mapy, badać skład kopalnianego powietrza, mierzyć kaszt, pozyskiwać sól...

7 / 12

Kopalnia w Wieliczce - Komora Tanecznica

Obraz
© P. Zarychta

Kopalniane wózki czekają na załadunek. Na trasie górniczej trzeba zmierzyć się z zadaniami, które wymagają zarówno pomysłowości, jak i fizycznej tężyzny. Cóż, taki fach!

8 / 12

Kopalnia w Wieliczce - trasa górnicza

Obraz
© P. Zarychta

Ślepry maszerują za przodowym. Wciąż jeszcze kopalniane żółtodzioby, ale z każdym krokiem lepiej rozumieją podziemia. Jeszcze przed chwilą przeszkadzało im torowisko - ot, pułapka dla nienawykłych stóp. Teraz jednak dobrze wiedzą, że urobek najlepiej przetransportować wózkami poruszającymi się po szynach.

9 / 12

Kopalnia w Wieliczce - wtórne krystalizacje soli

Obraz
© R. Stachurski

Natura szybko wzięła w posiadanie to, co pozostawił człowiek. Nieużywaną drabinę pokryła sól, a wylot szybiku dosłownie "jeży się" od stalaktytów.

10 / 12

Kopalnia w Wieliczce - stalaktyty w komorze Ferro

Obraz
© R. Stachurski

*Sól *- niby prosty związek chloru i sodu, zwykłe NaCl, a tworzy pejzaże jakby wprost przeniesione z baśni. Podziemna zima skrzy się w świetle górniczej lampy. Stalaktyty przypominają sople lodu, a solne "kalafiory" świeży śnieg.

11 / 12

Kopalnia w Wieliczce - rezerwat Groty Kryształowe

Obraz
© R. Stachurski

Przed wiekami sól miała wartość złota. Dochody z jej sprzedaży stanowiły aż 1/3 wpływów do szkatuły polskich władców. Nic zatem dziwnego, że wydobycie słonej przyprawy objęte było królewskim monopolem. Król decydował również kto, gdzie i kiedy mógł sól sprzedawać.

12 / 12

Kopalnia w Wieliczce - kopalniany chodnik

Obraz
© R. Stachurski

Dokąd prowadzi? Choćbyś przemierzył pod ziemią długie kilometry, choćbyś ujrzał setki niezwykłych miejsc, wciąż będziesz ciekaw tajemnicy, która kryje się na końcu każdego kolejnego korytarza.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)