Atrakcje Małopolski - 13 widoków na wielicką sól
Jest starsza niż zwycięstwo pod Grunwaldem, pierwsza książka Gutenberga czy odkrycie Ameryki. Kopalnia Soli "Wieliczka" - duma polskich królów i atrakcja turystyczna, która skusiła Kopernika.
Wieliczka to jedna z największych atrakcji naszego kraju. Ostatnimi czasy, z roku na rok padają w niej rekordy frekwencji. W 2014 r. zabytkową kopalnię soli odwiedziło ponad 1,290 mln turystów. Ponad połowę z nich stanowili obcokrajowcy z blisko 200 krajów świata. Jak podkreślają przedstawiciele placówki, jest ona najchętniej odwiedzanym tego typu obiektem na świecie. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce od 37 lat jest wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a od września 2013 r. dostępna jest również poprzez Google Street View. Poznaj jej największe atuty.
W wielickich podziemiach jest blisko 250 km chodników i ponad 2300 komór. Ślady na ścianach korytarza zdradzają, że w Kopalni Soli "Wieliczka" złoże eksploatowano również metodą mechaniczną. Spąg (podłoże) pokrywają wtórne krystalizacje soli. Wyglądają jak śnieg, są jednak twarde i można po nich śmiało chodzić.
Kopalnia w Wieliczce - Komora Michałowice
Michałowice to jedna z atrakcji dawnej i współczesnej trasy turystycznej. Wysoka, wsparta na monumentalnej drewnianej obudowie, wypełniona blaskiem solnego żyrandola, przypomina o minionej habsbursko-wiedeńskiej chwale. Dawny glamour ma w sobie mnóstwo czaru, sprawia, że prawie słychać szelest długich sukni oraz echo marszu Radeckiego.
Kopalnia w Wieliczce - Kaplica św. Antoniego
Zza kolumny wyłania się postać św. Franciszka. Święci z soli skupieni, milczący, spoglądają ponad czasem. Zastygli w głębi ziemi, tuż przy szybie Daniłowicza, na szlaku, który przemierzali górnicy udający się do pracy lub wracający na powierzchnię po skończonej szychcie. Kaplica powstała w XVII w., a w jej wystroju odnajdziemy barokowe inspiracje.
Kopalnia w Wieliczce - Kaplica św. Antoniego
Dzieła natury przenikają się z dziełami ludzkich rąk. Sól to nie tylko przyprawa, ale też tworzywo dla artystów - wtedy, w XVII w. anonimowych jeszcze, lecz bez wątpienia utalentowanych.
Kopalnia w Wieliczce - Kaplica św. Kingi
Fragment płaskorzeźby "Dwunastoletni Jezus w świątyni". Wykonał ją w latach 20. XX w. Antoni Wyrodek. By rzeźbić w soli, należy dobrze ją poznać - jej rodzaje, naturę oraz kaprysy. Jest twarda, ale też krucha. Daje się kształtować, lecz nie raz do ostatniej chwili ukrywa przebarwienie lub inną niespodziankę, która niweczy dzieło.
Kopalnia w Wieliczce - Kaplica św. Kingi
Górnik wyrzeźbiony w soli - detal w bogatym wystroju podziemnej świątyni. Ubrany w średniowieczne szaty, wsparty na kilofie, dotknięty czarem trwania czuwa dzień i noc. Patrzy na miliony turystów, którzy przybywają do Wieliczki z całego świata i niezależnie od przekonań i pochodzenia zachwycają się kaplicą św. Kingi.
Kopalnia w Wieliczce - trasa górnicza
A to już górnik z krwi i kości - doświadczony przodowy, który z nic nie umiejących śleprów zrobi prawdziwych górników. Nauczy splatać liny, używać mapy, badać skład kopalnianego powietrza, mierzyć kaszt, pozyskiwać sól...
Kopalnia w Wieliczce - Komora Tanecznica
Kopalniane wózki czekają na załadunek. Na trasie górniczej trzeba zmierzyć się z zadaniami, które wymagają zarówno pomysłowości, jak i fizycznej tężyzny. Cóż, taki fach!
Kopalnia w Wieliczce - trasa górnicza
Ślepry maszerują za przodowym. Wciąż jeszcze kopalniane żółtodzioby, ale z każdym krokiem lepiej rozumieją podziemia. Jeszcze przed chwilą przeszkadzało im torowisko - ot, pułapka dla nienawykłych stóp. Teraz jednak dobrze wiedzą, że urobek najlepiej przetransportować wózkami poruszającymi się po szynach.
Kopalnia w Wieliczce - wtórne krystalizacje soli
Natura szybko wzięła w posiadanie to, co pozostawił człowiek. Nieużywaną drabinę pokryła sól, a wylot szybiku dosłownie "jeży się" od stalaktytów.
Kopalnia w Wieliczce - stalaktyty w komorze Ferro
*Sól *- niby prosty związek chloru i sodu, zwykłe NaCl, a tworzy pejzaże jakby wprost przeniesione z baśni. Podziemna zima skrzy się w świetle górniczej lampy. Stalaktyty przypominają sople lodu, a solne "kalafiory" świeży śnieg.
Kopalnia w Wieliczce - rezerwat Groty Kryształowe
Przed wiekami sól miała wartość złota. Dochody z jej sprzedaży stanowiły aż 1/3 wpływów do szkatuły polskich władców. Nic zatem dziwnego, że wydobycie słonej przyprawy objęte było królewskim monopolem. Król decydował również kto, gdzie i kiedy mógł sól sprzedawać.
Kopalnia w Wieliczce - kopalniany chodnik
Dokąd prowadzi? Choćbyś przemierzył pod ziemią długie kilometry, choćbyś ujrzał setki niezwykłych miejsc, wciąż będziesz ciekaw tajemnicy, która kryje się na końcu każdego kolejnego korytarza.