Trwa ładowanie...
d2vvoo9

Australia. Diabły tasmańskie po 3 tys. lat wróciły do kontynentalnej części kraju

W kontynentalnej części Australii wypuszczono 26 diabłów tasmańskich. Organizacja pozarządowa Aussie Ark prowadzi projekt reintrodukcji tych zagrożonych wyginięciem ssaków, dlatego wypuściła je na wolność. Diabły na terenie Australii kontynentalnej wymarły 3 tys. lat temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Diabły tasmańskie
Diabły tasmańskie (123RF, Fot: couperfield)
d2vvoo9

"To pierwsze uwolnienie diabłów z wielu. Mówimy o czymś monumentalnym, prawdziwym przełomie: powrocie diabłów na kontynent" - powiedział w nagraniu opublikowanym na Facebooku Tim Faulkner, dyrektor generalny Aussie Ark.

Naukowcy z organizacji pozarządowej w niewoli wyhodowali już w sumie 400 diabłów tasmańskich. 11 osobników uwolniono w połowie września w sanktuarium Barrington Tops, ok. 300 km na północ od Sydney. Dołączyły one do 15 diabłów tasmańskich wprowadzonych na ten teren w marcu.

d2vvoo9

Naukowcy będą monitorować przemieszczanie się tych torbaczy, aby śledzić postępy w ich adaptacji w nowym miejscu. Kolejne 40 osobników ma zostać uwolnionych na terenie sanktuarium w ciągu najbliższych dwóch lat.

Diabły tasmańskie, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu piskowi, zniknęły z kontynentalnej Australii 3 tys. lat temu. Obwinia się o to dingo - inwazyjny gatunek wywodzący się z Azji Południowo-Wschodniej.

Zagrożone wyginięciem diabły tasmańskie zamieszkują obecnie australijską wyspę Tasmania. Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 25 tys. diabłów. W latach 90. było ich aż 150 tys., ale populację zwierząt znacznie zmniejszył zakaźny nowotwór - rak pyska.

d2vvoo9

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Deceuninck w programie Remont w prezencie

d2vvoo9

Podziel się opinią

Share
d2vvoo9
d2vvoo9