Trwa ładowanie...

Babiogórski Park Narodowy zamyka szlaki narciarskie. Ma ważny powód

W czwartek 23 lutego br. przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego zakomunikowali, że z początkiem marca wszystkie szlaki narciarskie znajdujące się na terenie parku zostaną zamknięte. Decyzję podjęto z uwagi na ochronę jednego z żyjących tam gatunków zwierząt.

Widok na Babiogórski Park NarodowyWidok na Babiogórski Park NarodowyŹródło: Adobe Stock, fot: Jacek Zadrozny
d4ezwix
d4ezwix

Babiogórski Park Narodowy udostępnił pilotażowo szlaki narciarzom 4 lutego br. Była to propozycja dla skiturowców, ale korzystać można było też z biegówek i nart zjazdowych, choć szlaki nie były pod tym kątem przygotowywane. Jednak już za kilka dni wszystkie te aktywności będą całkowicie zabronione.

Decyzja zapadła

Od 1 marca 2023 r. ze względów przyrodniczych zamknięte zostaną szlaki narciarskie na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Jest to związane z rozpoczynającymi się na początku marca godami u głuszców. – Prosimy o uszanowanie tego wyjątkowego czasu dla tego pięknego, leśnego kuraka – zaapelowali przyrodnicy.

Podczas godów, nazywanych także tokowaniem, samce rozkładają ogon, wyciągają głowę, stroszą skrzydła i wydają niezbyt donośne odgłosy. – Usłyszeć można charakterystyczne dźwięki: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. W ostatniej fazie swojej pieśni godowej samiec głuchnie, stąd nazwa tych ptaków. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje – powiedział Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego.

d4ezwix

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Populacja głuszców w Polsce

Głuszec to duży ptak z rodziny kurowatych. Samce, znacznie barwniejsze od samic, osiągają metr długości. Samice osiągają do 65 cm. Ptaki zamieszkują lasy północnej części Europy i Azji od Szkocji po środkową Syberię. W Polsce gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

Ich okres godowy trwa od marca do maja Adobe Stock
Ich okres godowy trwa od marca do majaŹródło: Adobe Stock, fot: Nikita Maikov

Według szacunków przyrodników populacja głuszców w rejonie Babiej Góry liczy zaledwie około 30 osobników. Dostrzeżenie tego zwierzęcia jest bardzo trudne. Ptaki stronią od uczęszczanych szlaków, chroniąc się w niedostępnych miejscach na granicy górnego regla, między borem świerkowym a kosodrzewiną.

d4ezwix
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ezwix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ezwix

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj