Bardzo trudne warunki w Tatrach. TPN ostrzega turystów
W wyższych partiach Tatr warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Szlaki są nieprzetarte i na wielu z nich zalega warstwa świeżego śniegu. Tatrzański Park Narodowy (TPN) ostrzega przed niebezpieczeństwem i odradza poruszanie się po trasach powyżej schronisk.
Na Kasprowym Wierchu leży już 132 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej 75 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich spadło już 115 cm białego puchu. Co więcej, na najbliższą dobę w Tatrach prognozowane są kolejne opady śniegu.
Zagrożenie lawinami i słaba widoczność
"Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może utrudniać orientację w terenie i być przyczyną pobłądzeń. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy, szczególnie pod ścianami i w formacjach wklęsłych" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W polskich górach obowiązuje pięciostopniowa skala zagrożenia lawinowego. Jedynka oznacza niskie zagrożenie lawinowe, dwójka - umiarkowane, trójka - znaczne, czwórka - wysokie, a ostatni poziom - piątka - bardzo wysokie zagrożenie lawinowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje TOPR, wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. "W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie" - ostrzegają ratownicy.
Na szlak tylko z odpowiednim ekwipunkiem
Jak podkreśla TPN, na niżej położonych szlakach również pojawiła się świeża warstwa śniegu, pod którą zalega lód bądź starszy, twardy i zmrożony śnieg. Z tego względu nawet podczas wędrówek tatrzańskimi dolinami kijki oraz raczki mogą okazać się niezbędne.
Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.
Przed wyjściem w góry zawsze należy sprawdzić aktualne warunki i komunikaty. Można je monitorować np. na stronie lawiny.topr.pl, gdzie codziennie publikowane są informacje dotyczące aktualnej sytuacji.
Źródło: PAP, TPN,TOPR