Baseny termalne w Polsce

Baseny termalne w Polsce

Od kilku lat baseny z wodą termalną wyrastają w Polsce niczym grzyby po deszczu. Termy kuszą przyjemną temperaturą wody i jej właściwościami leczniczymi. Zapraszają w fascynującą podróż do świata relaksu. Są centrami rozrywki dla całych rodzin, ośrodkami uzdrowiskowymi i rehabilitacyjnymi. Dzięki zjeżdżalniom, sztucznym rzekom, wodnym masażom, gejzerom, fontannom i innym atrakcjom, czas spędzony w termach wypełniony jest beztroską zabawą. Takich miejsc na mapie Polski może być więcej, bowiem jak się okazuje, trzy czwarte kraju kryje pod powierzchnią bogate złoża ciepłych wód mineralnych. Mogą być odkryte, jeśli tylko znajdą się na to środki. Obecnie w baseny termalne najbogatsze jest Podhale, choć i w innych regionach Polski znajdziemy miejsca oferujące relaks w ciepłej wodzie. Sprawdźmy, gdzie dokładnie.

Polska *jest pełna takich miejsc, bowiem jak się okazuje, trzy czwarte kraju kryje pod powierzchnią bogate złoża ciepłych wód mineralnych. Mogą być odkryte, jeśli tylko znajdą się na to środki. Obecnie *w baseny termalne najbogatsze jest Podhale, choć i w innych regionach Polski znajdziemy miejsca oferujące relaks w ciepłej wodzie. Sprawdźmy, gdzie dokładnie możemy skorzystać z takiej formy rekreacji.
ml

1 / 7

Termy Bukovina

Obraz
© bukovina.pl

Najbardziej znany kompleks basenów termalnych w Polsce to Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej. Powstałe w 2008 roku termy są zarówno ośrodkiem uzdrowiskowym, rehabilitacyjnym, jak i centrum rozrywki dla całej rodziny. W sumie jest tu 12 basenów - 6 wewnętrznych i 6 zewnętrznych, a temperatura wewnątrz jest utrzymywana w granicach 27-36 st. C. Tutejsza woda termalna nie tylko relaksuje, ale także leczy schorzenia kręgosłupa, choroby reumatyczne, bóle mięśni i stawów. Dzieci szaleć mogą na zjeżdżalniach o łącznej długości ponad 100 m.

2 / 7

Terma Bania

Obraz

Wewnętrzne i zewnętrzne baseny Termy Bania w Białce Tatrzańskiej są wypełnione wodą termalną, która zawiera m.in. potas, wapń czy magnez. W basenach z widokiem na Tatry można więc dbać o zdrowie i dobrą formę. Obiekt położony przy kompleksie narciarskim Kotelnica Białczańska posiada 20 różnej wielkości basenów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, w których temperatura wody waha się od 30 do 38 st. C. Terma w Białce posiada również swoją tężnię. Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni, zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem.

3 / 7

Termy Szaflary

Obraz

17 km od Zakopanego, na granicy Białego Dunajca i Szaflar znajdziemy kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Są doskonale widoczne z Zakopianki. Wypełnione zostały wysoko zmineralizowaną wodą o temperaturze 32-39 stopni, pochodzącą z odwiertów geotermalnych. Ma ona kojące działanie na układ mięśniowy oraz nerwowy. Są też sauny, jacuzzi, bicze wodne, gejzery, gabinety masażowe oraz trzy torowa zjeżdżalnia rodzinna i brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią.

4 / 7

Termy Uniejów

Obraz

Położone w województwie łódzkim Termy Uniejów oferują ogromny wachlarz atrakcji i dają możliwość wzmocnienia zdrowia. Wody, z których się tu korzysta, zalegają na głębokości 2 km i osiągają temperaturę 68-70 st. C. Ich dobroczynne właściwości wspomagają proces rehabilitacji oraz leczenie chorób różnych układów: krążenia, ruchu, oddechowego, nerwowego i pokarmowego, a także łagodzą objawy schorzeń skórnych. Termy są bardzo malowniczo położone, tuż pod ceglanym zamkiem arcybiskupów gnieźnieńskich z XIV w.

5 / 7

Geotermia Grudziądz

Obraz
© Lesław Domowicz/geotermiagrudziadz.pl

Tutejsza woda, o temperaturze 44 st. C, wydobywana jest z głębokości 1600 metrów. Charakteryzuje się różnym stężeniem soli, dzięki czemu dobroczynnie wpływa na zdrowie. Jest tu też piramida z tężnią solankową, która służy inhalacji aerozolem pochodzącym z naturalnej solanki. Pomaga w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, leczeniu niedoczynności tarczycy, regeneruje system nerwowy oraz wygładza i napina skórę. Do dyspozycji w termach w Grudziądzu są cztery baseny: główny, z przeciwprądem, zewnętrzny oraz brodzik dla dzieci.

6 / 7

Termy Mszczonów

Obraz
© termy-mszczonow.eu

Położone zaledwie 40 km od Warszawy Termy Mszczonów zostały zbudowane z myślą o mieszkańcach centralnej Polski. Zasilane są wodą o temperaturze od 30 do 34 st. C. Wykorzystuje się tu wody geotermalne eksploatowane z głębokości ponad 1700 m. Cały kompleks składa się z 6 basenów: dwóch termalnych, basenu rekreacyjnego, sportowego i dla dzieci. Usytuowane są wewnątrz i na zewnątrz, łączy je korytarz. Poza basenami geotermalnymi są tu zjeżdżalnie wodne, sauny, korty tenisowe, boiska sportowe oraz mnóstwo innych atrakcji.

7 / 7

Uzdrowisko Ustroń

Obraz
© uzdrowisko-ustron.pl

Tutejsze baseny termalne znajdują się przy Sanatorium Równica. Solanki wydobywane są z dwóch odwiertów o głębokości 1700 m, a temperatura wody sięga 30 st. C. Kąpać się można w czterech basenach z wodą solankową, w tym jednym z sauną i drugim z hydromasażem. Dzięki zawartości w solance jodu i bromu, panuje tu specyficzny mikroklimat odgrywający istotną rolę w leczeniu chorób dróg oddechowych. Obecnie baseny solankowe są nieczynne z powodu modernizacji.
ml

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)