Bezmyślne zachowanie turystów w Tatrach. Nie pomagają apele
Jak się okazuje, wielu turystów lekceważy ostrzeżenia ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) oraz komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) i wchodzi na zamarzniętą taflę Morskiego Oka. Niestety może mieć to tragiczne konsekwencje.
Już na początku grudnia pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelowali do turystów. - Jesień się nam skończyła, pomalutku zaczyna się nam pchać zima - mówił leśnicy Grzegorz Bryniarski w materiale udostępnionym w mediach społecznościowych TPN. - Jak co roku apelujemy do was, żebyście się zastanowili 10 razy, zanim zaczniecie wchodzić na tafle jezior. Jak podkreślił, nigdy nie wiadomo, jaki lód jest gruby, a TPN nie robi żadnych pomiarów.
Zobacz także: Zamarzają stawy w Tatrach. "Teraz jest najgorszy okres"
Turyści spacerują po Morskim Oku
"Tatrzańskie stawy zamarzły, lecz warstwa lodu miejscami jest jeszcze cienka - apelujemy, aby na nią nie wchodzić. Aktualnie - z powodu odwilży - na Morskim Oku na lód wyszła woda" - czytamy w aktualnym komunikacje TPN. Niestety wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne są takie spacery po Morskim Oku. Na zdjęciach wykonanych 26 grudnia br. widać, że po tafli chodziło sporo turystów.
Wchodzenie na zamarznięte jeziora jest skrajnie nieodpowiedzialne, ale to zachowanie, które - niestety - powtarza się w Tatrach co roku. Turyści dla popisu czy dobrego zdjęcia zrobią wszystko i zapominają, że może to prowadzić do tragedii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
W Tatrach niekorzystne warunki
Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. Zwłaszcza powyżej górnej granicy lasy trzeba liczyć się z silnym wiatrem utrudniającym poruszanie oraz łamiącym gałęzie i drzewa. Co więcej, na szlakach - za sprawą licznych oblodzeń - jest ślisko i niebezpiecznie. "Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest bardzo zróżnicowana - śnieg mokry przepadający, a miejscami występują głębsze zaspy śniegu, gdzie indziej wystają kamienie" - czytamy w komunikacie.
Wyjście w góry w takich warunkach wymaga nie tylko odpowiedniego ekwipunku, ale umiejętności posługiwania się nim oraz bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce.
Źródło: TPN, WP