Bezpieczeństwo na lotniskach w czasie epidemii. Szef Heathrow: "będą kilometrowe kolejki"
Część lotnisk w Europie planuje wznowić komercyjne połączenia lotnicze w maju. I choć nie przedstawiono jeszcze szczegółowych wytycznych na temat ich funkcjonowania w czasie epidemii koronawirusa, pasażerowie i zarządcy portów mają coraz więcej pytań.
Maj i czerwiec to miesiące, w których wiele krajów stopniowo łagodzi restrykcje wprowadzone w związku z epidemią COVID-19. Mowa o ponownym otwieraniu hoteli, kafejek, parków czy galerii handlowych. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego mają być dostępne dla pasażerów lotniska w nawet kilkunastu europejskich krajach.
Otwarcie lotnisk – problemy związane z zachowywaniem dystansu
Na chwilę obecną brakuje szczegółowych informacji dotyczących funkcjonowania lotnisk w czasie pandemii. Problem dotyczy m.in. Wielkiej Brytanii. Nie dziwi więc krytyka ze strony Johna Hollanda-Kaye'a, dyrektora portu lotniczego Londyn-Heathrow. Szef największego lotniska w Europie ma ogromne wątpliwości, jeśli chodzi o stosowanie zasad dotyczących dystansu społecznego.
Holland-Kaye uważa, że zachowywanie 2-metrowego dystansu będzie niemożliwe do spełnienia – chociażby w czasie wchodzenia pasażerów na pokład samolotu. Trzymanie się zasad będzie się wiązać z olbrzymimi, nawet kilkusetmetrowymi kolejkami. Dyrektor Heathrow oznajmił, że brytyjskie lotniska nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby poradzić sobie z nowymi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa. Dlatego wezwał władze Wielkiej Brytanii do szybkiego opracowania realnych rozwiązań.
"Zapomnijcie o dystansie społecznym, ponieważ ta zasada nie zadziała w lotnictwie ani w innych formach transportu publicznego, a problemem nie są samoloty, ale brak przestrzeni na lotniskach. Zaledwie jeden duży samolot pasażerski będzie wymagał kilometrowej kolejki".
Jakie zasady bezpieczeństwa wprowadzają lotniska?
Część portów lotniczych - głównie w Azji - wprowadziło już specjalne środki bezpieczeństwa. Obejmują one obowiązek utrzymania odległości między sobą, noszenie maseczek ochronnych, ograniczenie liczby podróżnych na terenie terminalu czy rozmieszczenie automatów ze środkiem dezynfekującym. Na lotniskach są też informacje z zaleceniami – aby np. myć dłonie przez co najmniej 20 sek. przed i po odprawie. Tam, gdzie jest to możliwe, zachęca się pasażerów do automatycznych odpraw.
Na głównym lotnisku w Hongkongu testowane jest urządzenie do dezynfekcji całego ciała. Dzięki niemu będzie można odkazić każdego w ciągu 40 sekund. Podróżny będzie spryskany specjalną "mgiełką" zabijającą bakterie i wirusy na skórze oraz odzieży.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl