Trwa ładowanie...

Bezpieczne podróże i spełnione marzenia - nowe przepisy mają pozytywnie wpłynąć na branżę turystyczną

21 grudnia br. weszły w życie rozporządzenia, które regulują funkcjonowanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Ministerstwo uważa, że dzięki niemu Polacy będą jeszcze chętniej podróżować, bo będą czuć się bezpiecznie.

Bezpieczne podróże i spełnione marzenia - nowe przepisy mają pozytywnie wpłynąć na branżę turystycznąŹródło: Shutterstock.com
d1d415r
d1d415r

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma oznaczać większe bezpieczeństwo podczas urlopu i pewny zwrot pieniędzy za nieudane wakacje. Dzięki niemu klienci biur podróży mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. - To jest coś, co bardzo pozytywnie wpłynie na rynek, bo z jednej strony Polacy będą znów chętniej realizować swoje marzenia, a z drugiej strony też biura podróży stają się bardziej wiarygodne – mówi wiceminister sportu i turystyki Dawid Lasek.

TFG to drugi filar zabezpieczenia w razie bankructwa firmy sprzedającej zagraniczne wycieczki. - W takiej sytuacji klienci odzyskają stuprocentowy koszt wyjazdu i bezpiecznie wrócą do kraju - zapewnia wiceminister. - Jeżeli biuro upadnie, to ci, którzy wrócą z tych swoich niespełnionych, niezrealizowanych wakacji, zawsze - i to szybciej niż poprzednio - będą dostawać sto procent zwrotu kosztów, które nie zostały wydatkowane zgodnie z umową. Uważam, że to bardzo dobrze wpłynie na rynek turystyczny w kraju. Chodziło nam też o to, żeby polskie rodziny bezpiecznie mogły podróżować i cieszyć się wakacjami.

Składki w ramach TFG płacą wszystkie biura podróży sprzedające wycieczki zagraniczne. Dla klientów oznacza to wzrost cen, ale nie więcej niż o 15 zł od osoby - w zależności od kierunku wycieczki i środka lokomocji, np. przy wyjeździe do Turcji jest to 10 zł.

Od środy - 21 grudnia 2016 r. biura obowiązuje raportowanie m.in. o zawartych umowach oraz odprowadzanie składek.

d1d415r

Ale TFG to nie jedyna nowość wprowadzona przez Ministerstwo Turystyki i Sportu. - Prawdopodobnie na początku 2017 r. wejdzie w życie projekt Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych - poinformował Dawid Lasek. Wyjaśnił, że będzie to profesjonalna oferta turystyczna stworzona w oparciu o kulturowy i przyrodniczy potencjał kraju.

Założeniem DPTMT jest aktywizacja i tworzenie zdolności kooperacyjnych w gospodarce turystycznej na poziomie lokalnym, regionalnym i międzyregionalnym. - Do tej pory wielu turystyka kojarzyła się z palmami czy wybrzeżem ciepłego morza, a my uważamy, że Polska jest tak pięknym oraz bogatym przyrodniczo i kulturowo krajem, że warto go promować jako bardzo ważną, a także bezpieczną destynację w Europie - dodaje Lasek.

Źródło: PAP/RG

d1d415r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d415r