Bezpieczne podróże i spełnione marzenia - nowe przepisy mają pozytywnie wpłynąć na branżę turystyczną
21 grudnia br. weszły w życie rozporządzenia, które regulują funkcjonowanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Ministerstwo uważa, że dzięki niemu Polacy będą jeszcze chętniej podróżować, bo będą czuć się bezpiecznie.
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma oznaczać większe bezpieczeństwo podczas urlopu i pewny zwrot pieniędzy za nieudane wakacje. Dzięki niemu klienci biur podróży mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. - To jest coś, co bardzo pozytywnie wpłynie na rynek, bo z jednej strony Polacy będą znów chętniej realizować swoje marzenia, a z drugiej strony też biura podróży stają się bardziej wiarygodne – mówi wiceminister sportu i turystyki Dawid Lasek.
TFG to drugi filar zabezpieczenia w razie bankructwa firmy sprzedającej zagraniczne wycieczki. - W takiej sytuacji klienci odzyskają stuprocentowy koszt wyjazdu i bezpiecznie wrócą do kraju - zapewnia wiceminister. - Jeżeli biuro upadnie, to ci, którzy wrócą z tych swoich niespełnionych, niezrealizowanych wakacji, zawsze - i to szybciej niż poprzednio - będą dostawać sto procent zwrotu kosztów, które nie zostały wydatkowane zgodnie z umową. Uważam, że to bardzo dobrze wpłynie na rynek turystyczny w kraju. Chodziło nam też o to, żeby polskie rodziny bezpiecznie mogły podróżować i cieszyć się wakacjami.
Składki w ramach TFG płacą wszystkie biura podróży sprzedające wycieczki zagraniczne. Dla klientów oznacza to wzrost cen, ale nie więcej niż o 15 zł od osoby - w zależności od kierunku wycieczki i środka lokomocji, np. przy wyjeździe do Turcji jest to 10 zł.
Od środy - 21 grudnia 2016 r. biura obowiązuje raportowanie m.in. o zawartych umowach oraz odprowadzanie składek.
Ale TFG to nie jedyna nowość wprowadzona przez Ministerstwo Turystyki i Sportu. - Prawdopodobnie na początku 2017 r. wejdzie w życie projekt Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych - poinformował Dawid Lasek. Wyjaśnił, że będzie to profesjonalna oferta turystyczna stworzona w oparciu o kulturowy i przyrodniczy potencjał kraju.
Założeniem DPTMT jest aktywizacja i tworzenie zdolności kooperacyjnych w gospodarce turystycznej na poziomie lokalnym, regionalnym i międzyregionalnym. - Do tej pory wielu turystyka kojarzyła się z palmami czy wybrzeżem ciepłego morza, a my uważamy, że Polska jest tak pięknym oraz bogatym przyrodniczo i kulturowo krajem, że warto go promować jako bardzo ważną, a także bezpieczną destynację w Europie - dodaje Lasek.
Źródło: PAP/RG