Białoruś - to miejsce trzeba zobaczyć!

Białoruś - to miejsce trzeba zobaczyć!
Źródło zdjęć: © © dred2010 - Fotolia.com

Białoruś jest najrzadziej odwiedzanym przez Polaków i najmniej znanym państwem spośród naszych sąsiadów. Nie tylko dlatego, że na wjazd do niego obowiązują wizy. Główną tego przyczyną jest dosyć jednostronne i wybiórcze przedstawianie kraju w polskich mediach oraz zwykła niewiedza, że tuż za Bugiem, Puszczą Augustowską i we wschodniej części Puszczy Białowieskiej leży bardzo ciekawy kraj. Bogaty w piękną przyrodę i piękne krajobrazy, z wartymi zobaczenia zabytkami oraz gościnnymi i życzliwymi nam mieszkańcami, z których ojcami i dziadami żyliśmy zgodnie przez kilka wieków w Rzeczpospolitej Trojga Narodów. To kraj jak najbardziej zasługujący na bliższe poznanie.

Białoruś jest najrzadziej odwiedzanym przez Polaków i najmniej znanym państwem spośród naszych sąsiadów. Nie tylko dlatego, że na wjazd do niego obowiązują wizy. Główną tego przyczyną jest dosyć jednostronne i wybiórcze przedstawianie kraju w polskich mediach oraz zwykła niewiedza, że tuż za Bugiem, Puszczą Augustowską i we wschodniej części *Puszczy Białowieskiej *leży bardzo ciekawy kraj. Bogaty w piękną przyrodę i piękne krajobrazy, z wartymi zobaczenia zabytkami oraz gościnnymi i życzliwymi nam mieszkańcami, z których ojcami i dziadami żyliśmy zgodnie przez kilka wieków w Rzeczpospolitej Trojga Narodów. To kraj jak najbardziej zasługujący na bliższe poznanie.

Tekst: Cezary Rudziński

pw/if

Wydanie internetowe: www.magazynvip.pl

1 / 8

Puszcza Białowieska, Białoruś

Obraz
© © stefan schaper - Fotolia.com

10-milionowa Białoruś z 2-milionową stolicą - Mińskiem, o powierzchni tylko o jedną trzecią mniejszej od Polski, ma niedoceniane jeszcze walory poznawcze, turystyczne i wypoczynkowe. Być może białoruska część Puszczy Białowieskiej (na zdjęciu) nie stanowi dla nas aż tak wielkiej atrakcji, skoro mamy własną, chociaż mniejszą. Są tam jednak miejsca, których nie posiadamy, na przykład istniejące od 4 lat, zbudowane na 15-hektarowej polanie i odwiedzone już przez gości z 70 krajów Gospodarstwo Dziadka Mroza, czyli naszego Świętego Mikołaja. Wielka atrakcja nie tylko dla dzieci i konkurencja dla fińskiego Rovaniemi, przy czym odległa tylko o rzut kamieniem od naszej Białowieży, w której jest "schengenowskie" przejście graniczne dla turystów pieszych. Wspomnieć też należy o rządowej "daczy" Wiskuli, dostępnej niestety tylko wówczas, gdy nie przebywa tam nikt oficjalny, w której prezydenci: Białorusi - Stanisław Szuszkiewicz, Rosji - Borys Jelcyn i Ukrainy - Leonid Krawczuk rozwiązali Związek
Radziecki.

2 / 8

Parki narodowe, Białoruś

Obraz
© Š dred2010 - Fotolia.com

Oprócz Białowieskiego, kraj ten posiada inne parki narodowe: Naroczański, Jeziora Bracławskie, Prypecki oraz Berezyński (rezerwat biosfery). W każdym z nich lub na ich obrzeżach znajdują się hotele, domki oraz inna infrastruktura dla turystów. Wszystko to z możliwościami obserwowania zwierząt, ptaków, poznawania flory, polowania w lasach, a w licznych, nieobjętych ochroną rzekach i jeziorach, łowienia ryb.

3 / 8

Zamek w Mirze, Białoruś

Obraz
© © Elena Petrova - Fotolia.com

Na Białorusi *nie brak również zabytków. Są tu obiekty wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, między innymi *zamek w Mirze (na zdjęciu), zespół zamkowo-pałacowy w Nieświeżu czy Biała Wieża obronna w Kamieńcu. Mimo ogromnych zniszczeń podczas II wojny światowej (niektóre białoruskie miasta i miasteczka straciły ponad 90 proc. budynków) oraz dewastacji i celowego niszczenia przede wszystkim zabytków sakralnych w czasach stalinowskich i pod rządami Chruszczowa, zachowało się sporo ciekawych zabytkowych obiektów. Od Grodna i Brześcia na zachodzie po Witebsk, Mohylew i Homel na wschodzie oraz od Połocka na północy po Pińsk na południu. Sporo z nich związanych jest ze wspólnymi dziejami naszych narodów.

4 / 8

Grodno, Białoruś

Obraz
© © rsooll - Fotolia.com

Założone w X wieku Grodno, nazywane miastem katedr, zamków i pałaców królewskich dzięki niepowtarzalności architektury, jako jedno z najpiękniejszych wówczas miast Europy znalazło się na ilustracjach w sławnym, wydanym w 1618 roku dziele Georga Brauna "Civitates orbis terrarium". Kilka tamtejszych cennych zabytków zniszczono już po wojnie, ale zachowały się dwa zamki. Stary, zwany też Górnym, z XIV-XV wieku, w którym zmarł Stefan Batory, a jego lekarze dokonali pierwszej w dziejach sekcji zwłok zmarłego monarchy, oraz Nowy, w którym odbył się ostatni Sejm I Rzeczpospolitej i abdykował Stanisław August Poniatowski. Z grodzieńskich zabytków sakralnych najcenniejszymi są: cerkiew Borysa i Gleba zwana Kołożską z XII wieku, katolicka bazylika katedralna, klasztor Narodzenia Bogurodzicy, kościoły: Przyjęcia Świętego Krzyża, Franciszkanów, Zwiastowania przy klasztorze św. Brygidy oraz synagoga. Będąc tam nie wolno zapomnieć również o dworku Elizy Orzeszkowej i jej grobie na starym cmentarzu.

5 / 8

Zamek w Lidzie, Białoruś

Obraz
© Š rsooll - Fotolia.com

Na Grodzieńszczyźnie wartych poznania zabytków i miejsc jest jednak o wiele więcej. W Lidzie warto zobaczyć Zamek Gedymina z murami obronnymi o 12-metrowej wysokości oraz narożną wieżą mieszkalną. To pierwszy tego typu obiekt zbudowany w Wielkim Księstwie Litewskim. W 1422 roku odbyło się w niej, po ślubie w nowogródzkiej farze, wesele 70-letniego Władysława Jagiełły z 16-letnią Sonią, księżniczką Olszańską. Wydarzenie to przypominają organizowane tu widowiska i Festiwale Walk Rycerskich. Z kolei w Nowogródku, mieście z historią sięgającą 1044 roku, najliczniej odwiedzane są m.in. Muzeum Adama Mickiewicza, kościół farny, w którym ochrzczono poetę, a prawie 4 wieki wcześniej odbył się, wspomniany już, ślub Jagiełły i Soni, oraz ruiny potężnego niegdyś zamku.

6 / 8

Twierdza Brzeska, Białoruś

Obraz
© © SPy - Fotolia.com

W obwodzie brzeskim *warto zobaczyć *Twierdzę Brzeską, bronioną najpierw w 1939 roku przez polską załogę przed sowieckim najazdem, a później - w 1941 roku - przez czerwonoarmistów przed wojskami hitlerowskim. Natomiast w Pińsku można podziwiać wspaniale zachowany klasztor i kościół franciszkanów, którego historia sięga końca XV wieku. Warto tu także zobaczyć m.in. gmach byłego kolegium jezuitów - obecnie Muzeum Polesia Białoruskiego, budynki z XVIII-XIX wieku i dom, w którym młodość spędził zmarły niedawno znakomity pisarz i reporter Ryszard Kapuściński, co przypomina wmurowana w ścianę tablica.

7 / 8

Mińsk, Białoruś

Obraz
© © HappyAlex - Fotolia.com

Mińsk, mimo niemal zrównania go z ziemią podczas II wojny światowej, też ma sporo do zaoferowania. Z zabytków: barokowy Sobór św. Ducha - wcześniej katolicki kościół bernardynów z cudowną ikoną Mińskiej Matki Bożej, pojezuicką katedrę katolicką, XVII-wieczną cerkiew Piotra i Pawła, zrekonstruowany w 2003 roku Stary Ratusz, Czerwony Kościół, Dom Wańkowicza (Walentego, malarza i przyjaciela Mickiewicza ), zaś z nowych budowli Bibliotekę Narodową. Godne uwagi są również niektóre muzea oraz pomniki, wśród nich odsłonięty w 2003 roku pomnik Adama Mickiewicza. Natomiast w obwodzie mińskim przede wszystkim rewaloryzowany zespół zamkowo-pałacowy Radziwiłłów w Nieświeżu, Wieżę Obronną i sąsiadujący z nią barokowy kościół Bożego Ciała, Klasztor Benedyktynów, Bramę Słucką oraz ratusz.

8 / 8

Białorus - informacje praktyczne

Obraz
© Š Igor Kolos - Fotolia.com

*Białoruś *dysponuje dobrymi szosami, o nawierzchniach zdecydowanie lepszych niż polskie drogi szybkiego ruchu i krajowe. Paliwo jest tańsze niż w Polsce. Sieć autobusowa i kolejowa też może być doskonałym środkiem poruszania się po kraju. Baza hotelowa w znacznej części odbiega jeszcze od standardów europejskich, ale szybko się zmienia na coraz lepszą. Nie brak, zwłaszcza w Mińsku i miastach obwodowych, dobrych, a przynajmniej przyzwoitych hoteli w dosyć przystępnych cenach (na przykład w 3-gwiazdkowych po 60-80 dolarów za pokoje 1-osobowe lub 80-120 dolarów za 2-osobowe z wliczonymi w cenę śniadaniami). Wyżywienie nie stanowi problemu. Restauracji, barów, kawiarni jest sporo, wybór dań - także regionalnych - duży. Ceny są niższe niż w Polsce. Z wymianą walut, którą prowadzą banki i ich filie, a także placówki w hotelach, nie ma większych problemów.

Tekst: Cezary Rudziński

pw/if

Wydanie internetowe: www.magazynvip.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)