Trwa ładowanie...
02-08-2011 15:56

Uzdrowisko na skraju Puszczy Augustowskiej

Rozległe tereny leśne na północno--wschodnich rubieżach Polski, z porozrzucanymi między nimi licznymi jeziorami, uważane są za jedne z najczystszych ekologicznie rejonów Europy. Znajdują się tam cztery duże parki narodowe, żyją żubry i koniki polskie, a w okolicznych wioskach naliczono najwięcej bocianich gniazd. W granicach Mazur i Podlasia działają trzy najmłodsze uzdrowiska, których potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Oferują kuracjuszom doskonałe warunki klimatyczne, pomagające w leczeniu chorób układu oddechowego, i bardzo atrakcyjne tereny rekreacyjne.

Uzdrowisko na skraju Puszczy AugustowskiejŹródło: Hachette Polska
d44cev0
d44cev0

Rozległe tereny leśne na północno--wschodnich rubieżach Polski, z porozrzucanymi między nimi licznymi jeziorami, uważane są za jedne z najczystszych ekologicznie rejonów Europy. Znajdują się tam cztery duże parki narodowe, żyją żubry i koniki polskie, a w okolicznych wioskach naliczono najwięcej bocianich gniazd. W granicach Mazur i Podlasia działają trzy najmłodsze uzdrowiska, których potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Oferują kuracjuszom doskonałe warunki klimatyczne, pomagające w leczeniu chorób układu oddechowego, i bardzo atrakcyjne tereny rekreacyjne.

Augustów

Uzdrowisko leży na skraju Puszczy Augustowskiej, nad rzeką Nettą, między okalającymi je jeziorami Sajno, Necko, Białe, Rospuda i Studzieniczne. Magiczny urok miasta już przed laty opiewała Maria Koterbska w balladzie Augustowskie noce. W 1526 roku podczaszy litewski Jan Radziwiłł założył w osadzie karczmę, w której zatrzymywali się podróżujący szlakiem handlowym z Litwy i Białorusi do Prus, Warszawy i Krakowa. Samo miasto zostało założone przez króla Zygmunta Augusta na mocy przywileju lokacyjnego, nadanego w Wilnie 17 maja 1557 roku. Doskonałe położenie wśród lasów iglastych wzbogacających powietrze w tlen, olejki eteryczne i żywiczne fitocydy, a także piękna przyroda i bliskość jezior zdecydowały o nadaniu miastu w 1993 roku statusu uzdrowiska. Przyczyniły się do tego także wykorzystywane w lecznictwie złoża borowiny oraz zasoby wody mineralnej „Augustowianka”, wydobywanej z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce. Najstarsza część miasta znajduje się na lewym brzegu Netty. Przy Rynku Zygmunta Augusta stoi
kamienica, w której w 1812 roku mieszkał Napoleon Bonaparte. Środek rynku zajmuje park z pomnikami przyrody, założony w 1847 roku. Do zabytków należy również klasycystyczna Stara Poczta zaprojektowana przez Henryka Marconiego. Obok leży głaz narzutowy upamiętniający budowniczych Kanału Augustowskiego. Muzeum poświęcone historii jego budowy mieści się przy porcie w dworku Ignacego Prądzyńskiego. Augustów to jednak przede wszystkim miasto wodniaków i narciarzy wodnych, którzy korzystają z profesjonalnego wyciągu o długości 740 m i prędkości do 58 km/h. Na prawym brzegu Netty, przy ujściu do jeziora Necko, jest miejska plaża, a dalej na zachód niewielka dzielnica uzdrowiskowa z plażami i parkami zdrojowymi.

Herb Augustowa

Legenda głosi, że dzisiejszy Augustów to miejsce sekretnych schadzek Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną. Aby upamiętnić to zdarzenie, król założył miasto nazwane jego imieniem. O powiązaniu z królem świadczy także herb Augustowa: na czerwonej tarczy, pod mitrą Jagiellonów, widnieją splecione złote litery S i A (Sigismundus Augustus), a po bokach P i R (Poloniae Rex).

Centrum Zdrowia i Urody Atlantis

Kompleks hotelowy Delfin to centrum rekreacyjne i konferencyjne, położone nad jeziorem Białym, w otoczeniu borów Puszczy Augustowskiej. To wymarzone miejsce do wypoczynku, szczególnie dla miłośników wodnych atrakcji oraz innych form aktywności fizycznej. Można tu uprawiać różnego rodzaju sporty wodne (kajakarstwo, nurkowanie), pływać statkiem po augustowskich jeziorach, grać w tenisa czy golfa. Pobyt w parku wodnym – z jacuzzi, rzeką z masażem podwodnym i sauną fińską – sprzyja relaksowi, natomiast zabiegi z zakresu hydroterapii likwidują bóle kręgosłupa i napięcia mięśni. Są to bicze szkockie, kąpiele z solą i błotem z Morza Martwego oraz rozgrzewające i relaksujące okłady borowinowe, kąpiele perełkowe, aromaterapeutyczne, zalecane osobom z dolegliwościami reumatycznymi i zestresowanym. Można też korzystać z masaży leczniczych i terapii światłem. Dla chętnych przewidziano naukę pływania w basenie albo aqua aerobik. W gabinecie odnowy biologicznej wykonywane są masaże klasyczne z aromaterapią oraz
egzotyczne (tajski, tybetański, bańkami), zabiegi w kapsule Dermalife, a także cała gama zabiegów kosmetycznych, przeznaczonych do każdego rodzaju cery (dotleniające, oczyszczające, ujędrniające). W pielęgnacji ciała prym wiodą zabiegi modelujące i wyszczuplające sylwetkę, okłady z alg, programy antycellulitowe. Goście mogą konsultować się z internistą, dietetykiem lub trenerem. W ofercie są również pakiety SPA, m.in. Single Relaks i Pakiet dla Mężczyzn.

d44cev0

Specjalnością hotelowej restauracji Village są dania przyrządzone z ryb, dziczyzny i grzybów. Bar Muszelka znajduje się na plaży, bar wodny – w basenie. Jest także klub nocny Fliper i kawiarnia. Latem organizowane są wycieczki po Suwalszczyźnie i do Wilna, zimą – kuligi. Jedną z wielu atrakcji jest znajdująca się nieopodal plaża ze strzeżonym kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego. W cenę pokoju wliczono śniadanie i korzystanie z parku wodnego.

Centrum Zdrowia i Urody Atlantis
Hotel Delfin ul. Turystyczna 81 16-300 Augustów (87) 644 31 12 (87) 644 35 88 501 576 082recepcja@hotel-delfin.com.pl+'?' ) www.hotel-delfin.com.pl

Okolica

Kanał Augustowski. Zabytek techniki o długości 101 km (80 km w Polsce i 21 km na Białorusi), łączy dorzecza Wisły i Niemna. Z różnicą poziomów zwierciadła wody poradzono sobie, konstruując 18 śluz i 29 upustów. Kanał został zaprojektowany przez generała Ignacego Prądzyńskiego w 1824 roku. Można go zwiedzić kajakiem albo samochodem dotrzeć do zabytkowych śluz w Paniewie, Perkuciu czy Sosnówku. Na rowerzystów czeka szlak do Mikaszówki (39,4 km). Wigierska Kolej Wąskotorowa. Szlak wiedzie z Połociczna przez Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską. Czas przejazdu to około 2,5 godziny. Kolejka kursuje cały rok.

Tutył: SPA i uzdrowiska Autor: Ewa Standzoń-Gierak, Mierosław Osip-Pokrywka

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj