Trwa ładowanie...

Białystok. Zabytkowy dworzec odzyskał dawny blask

Główny dworzec kolejowy w stolicy Podlasia nie był jej chlubą przez dekady. Na szczęście doczekał się remontu i wygląda pięknie jak przed laty. Inwestycja warta 36 mln zł jest praktycznie na finiszu.

Share
Białystok. Zabytkowy dworzec odzyskał dawny blask
dd0dllz

Modernizacja dworca w Białymstoku była długo oczekiwana przez mieszkańców. Budynek z 1862 r. coraz bardziej niszczał i przed rozpoczęciem remontu nie był ani wymarzonym miejscem do oczekiwania na pociąg, ani wizytówką dla miasta.

Białystok – dworzec z historią

Generalny remont dworca był ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale też z powodu dostosowania go do potrzeb podróżnych o ograniczonej mobilności, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nad stanem obiektu ubolewali też historycy – w XIX w. uznawany był za jeden z najbardziej eleganckich dworców przy trasie kolei Warszawsko-Petersburskiej. Niestety, został on zniszczony podczas I i II wojny światowej. Mimo że został odbudowany, to odbiegał od pierwotnego wyglądu.

Dworzec w Białymstoku – remont dobiega końca

Jak przekazuje portal "bryła.pl", remont budynku kolejowego w Białymstoku jest jedną z największych inwestycji programu modernizacji dworców PKP na lata 2016-2023. Cały projekt przebudowy został uzgodniony z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Wyburzono mało estetyczną przybudówkę z lat 80. XX w. oraz antresolę wykonaną podczas poprzedniej modernizacji. Jednak najważniejsze jest to, że przywrócony został wystrój wnętrz z ok. 1910 r. Ponadto pojawiły się zdobienia ścian i sufitów, a także żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. Dzięki dodatkowej roślinności w postaci drzew i krzewów, dużo lepiej prezentuje się teraz otoczenie dworca. Ponadto podróżni skorzystają z nowych parkingów oraz miejsc postojowych.

Dworzec w Białymstoku - kiedy będzie oddany do użytku?

2 czerwca Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru prac konserwatorskich. Pasażerowie - jak przewiduje PKP - będą mogli skorzystać z dworca już w sezonie letni. Natomiast inwestycja będzie w pełni gotowa w październiku tego roku. Koszt przebudowy wyniósł ok. 36 mln zł. Pieniądze częściowo pochodziły z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Dworce kolejowe w Polsce pięknieją

Aktualnie remontowany jest również zabytkowy dworzec w Gdańsku, który jest jednym z najważniejszych w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię A, czyli "premium". Przez wiele lat nie mógł doczekać się generalnego remontu, jednak na szczęście proces modernizacji ruszył pełną parą w 2019 r.

Zakres prac jest szeroko zakrojony, a wśród najważniejszych podpunktów należy wymienić historyczne odtworzenie wyglądu holu głównego. Nic dziwnego, że to właśnie na wnętrzu skupiono się najbardziej – będąc w środku w ostatnich dekadach można było zwątpić, że pierwotnie zostało stworzone w stylu tzw. "gdańskiego renesansu".

Źródło: Bryla.pl, PKP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kolej w Polsce. Szybki dojazd do CPK z każdego miejsca w kraju?

dd0dllz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd0dllz
dd0dllz