Białystok. Zabytkowy dworzec odzyskał dawny blask
Główny dworzec kolejowy w stolicy Podlasia nie był jej chlubą przez dekady. Na szczęście doczekał się remontu i wygląda pięknie jak przed laty. Inwestycja warta 36 mln zł jest praktycznie na finiszu.
04.06.2020 | aktual.: 04.06.2020 11:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Modernizacja dworca w Białymstoku była długo oczekiwana przez mieszkańców. Budynek z 1862 r. coraz bardziej niszczał i przed rozpoczęciem remontu nie był ani wymarzonym miejscem do oczekiwania na pociąg, ani wizytówką dla miasta.
Białystok – dworzec z historią
Generalny remont dworca był ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale też z powodu dostosowania go do potrzeb podróżnych o ograniczonej mobilności, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nad stanem obiektu ubolewali też historycy – w XIX w. uznawany był za jeden z najbardziej eleganckich dworców przy trasie kolei Warszawsko-Petersburskiej. Niestety, został on zniszczony podczas I i II wojny światowej. Mimo że został odbudowany, to odbiegał od pierwotnego wyglądu.
Dworzec w Białymstoku – remont dobiega końca
Jak przekazuje portal "bryła.pl", remont budynku kolejowego w Białymstoku jest jedną z największych inwestycji programu modernizacji dworców PKP na lata 2016-2023. Cały projekt przebudowy został uzgodniony z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Wyburzono mało estetyczną przybudówkę z lat 80. XX w. oraz antresolę wykonaną podczas poprzedniej modernizacji. Jednak najważniejsze jest to, że przywrócony został wystrój wnętrz z ok. 1910 r. Ponadto pojawiły się zdobienia ścian i sufitów, a także żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. Dzięki dodatkowej roślinności w postaci drzew i krzewów, dużo lepiej prezentuje się teraz otoczenie dworca. Ponadto podróżni skorzystają z nowych parkingów oraz miejsc postojowych.
Dworzec w Białymstoku - kiedy będzie oddany do użytku?
2 czerwca Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru prac konserwatorskich. Pasażerowie - jak przewiduje PKP - będą mogli skorzystać z dworca już w sezonie letni. Natomiast inwestycja będzie w pełni gotowa w październiku tego roku. Koszt przebudowy wyniósł ok. 36 mln zł. Pieniądze częściowo pochodziły z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.
Dworce kolejowe w Polsce pięknieją
Aktualnie remontowany jest również zabytkowy dworzec w Gdańsku, który jest jednym z najważniejszych w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię A, czyli "premium". Przez wiele lat nie mógł doczekać się generalnego remontu, jednak na szczęście proces modernizacji ruszył pełną parą w 2019 r.
Zakres prac jest szeroko zakrojony, a wśród najważniejszych podpunktów należy wymienić historyczne odtworzenie wyglądu holu głównego. Nic dziwnego, że to właśnie na wnętrzu skupiono się najbardziej – będąc w środku w ostatnich dekadach można było zwątpić, że pierwotnie zostało stworzone w stylu tzw. "gdańskiego renesansu".
Źródło: Bryla.pl, PKP