Trwa ładowanie...

Dworzec w Zakopanem przejdzie metamorfozę. Przestanie być antywizytówką miasta

Dworzec kolejowy w Zakopanem aktualnie bardziej odstrasza niż zachęca turystów do odwiedzenia stolicy Tatr. To ma się jednak niebawem zmienić. Miasto pokazało, jak będzie wyglądać stacja kolejowa i jej otoczenie.

Share
Dworzec w Zakopanem przejdzie metamorfozę. Przestanie być antywizytówką miastaŹródło: UM Zakopane
d43mnig

Dworzec w zimowej stolicy Polski to dla wielu turystów pierwsze miejsce, które widzą po przybyciu do Zakopanego. Obiekt powstał w 1899 r. dzięki staraniom hrabiego Władysława Zamoyskiego. Niestety, zabytkowy budynek od dłuższego czasu jest w opłakanym stanie i jest antywizytówką miasta.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Polskie Koleje Państwowe od lat chwalą się nowymi bądź zmodernizowanymi dworcami, tym bardziej stan budynku w Zakopanem szokuje. Problem przez długie lata stanowił konflikt między PKP S.A. a miastem. Wszelkie prace blokował wieloletni spór o własność budynku. Jednak po latach impasu pod koniec 2017 r. kolejarze oficjalnie przekazali dworzec na rzecz Zakopanego. Obiecano, że prace ruszą tak szybko, jak to możliwe. Łopaty na placu budowy już wbito, ale największe zmiany dopiero przed nami. Wiadomo też, jak będzie wyglądać nowa wizytówka stolicy Tatr.

WP.PL
Źródło: WP.PL

– Remont pierwszego budynku został już rozpoczęty i potrwa do końca przyszłego roku. Oczywiście w planie jest także drugi budynek. Natomiast w odniesieniu do pozostałej przestrzeni został ogłoszony konkurs – mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

d43mnig

Będzie w stylu górskim

Zakopane rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczno-przestrzenną centrum komunikacyjnego pod koniec października. Ma ono powstać w rejonie obecnych dworców autobusowego i kolejowego. Najciekawszą pracę zaprezentowali Tomasz Galica i Anna Muras. W nagrodę dostali 30 tys. zł. Postanowili zaprojektować teren w taki sposób, aby kojarzył się z górami, przyrodą i tradycją podhalańską. Tak, by podróżni wysiadający na dworcu od razu poczuli "klimat" Tatr.

UM Zakopane
Źródło: UM Zakopane

W wiatach przystankowych turyści i mieszkańcy będą mogli posiedzieć, poleżeć albo się pobujać na huśtawkach. Mają pojawić się ozdoby z górskiego materiału, tzw. tybetu, z którego się szyje spódnice góralskie. Będą też klimatyczne tablice ze słownikiem góralskim, na których słowa z gwary zostaną przetłumaczone na polski język literacki. Główna brama wejściowa na teren dworca ma być odwzorowaniem tej z 1974 r. Zaplanowany obok torów kolejowych wielopoziomowy parking dla samochodów zostanie udekorowany góralskimi rozetami, które będą przypominać płatki śniegu.

Projektanci zaproponowali, by całość wykonać z drewna i kamienia - czyli materiałów naturalnych i typowych dla lokalnego budownictwa. Ponadto w całość zostaną wkomponowane rośliny, ale tylko takie, które można spotkać w Tatrach.

UM Zakopane
Źródło: UM Zakopane

Jeszcze w listopadzie przetarg

Projekt został bardzo dobrze odebrany przez włodarzy miasta i wielu mieszkańców. Teraz przyszedł czas, aby ogłosić przetarg na projekt i wykonawstwo centrum. Zostanie on zrealizowany w trybie "zaprojektuj i wybuduj" i ma zostać ogłoszony w listopadzie br.

d43mnig

Roboty budowlane związane z budową centrum komunikacyjnego zaczną się w przyszłym roku. Ma być ono gotowe pod koniec 2021 r. Warto pamiętać, że to jeden z etapów prac.

Całość robót ma pochłonąć ok. 43 mln zł. Miasto otrzymało już na ten cel unijne dotacje - różne kwoty na różne projekty. 5 mln 159 tys. zł UE przyznała w ramach projektu "Modernizacja zabytkowych budynków dworca PKP w Zakopanem na cele gospodarcze i kulturowe”. 9 mln 700 tys. zł na projekt "Przebudowa budynków dworca PKP wraz z budową parkingu w celu dostosowania do nowych funkcji związanych z obsługą ruchu pasażerskiego", a 11 mln 455 tys. zł na projekt "Budowa zintegrowanego centrum komunikacji kolejowej i autobusowej w Zakopanem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Dworzec w Zakopanem. Antywizytówka miasta

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d43mnig

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43mnig
d43mnig