Bieszczady. Bukowe lasy na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Bieszczadzkie drzewostany bukowe znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Jak dotąd z Polski figurowała na niej jedynie Puszcza Białowieska.
Bieszczadzkie drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy". Jak widać, komitet UNESCO docenił wartość przyrodniczą lasów znajdujących się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Bieszczadzkie buki - europejska liga
Jak zaznaczono w komunikacie, w skład europejskich lasów bukowych wchodzą teraz łącznie 94 obszary w 18 krajach. Wraz z lasami bukowymi Bieszczad zaliczają się do niego lasy bukowe Bośni i Hercegowiny, Czech, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.
Wcześniej w jego skład wchodziły dobrze zachowane lasy bukowe Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W ocenie przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych.
Bieszczadzkie buki - cenny rezerwuar przyrody
To również bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale i wielu innych gatunków związanych z siedliskiem leśnym tego typu. Wyróżniając cały ten obszar, eksperci UNESCO udowodnili, że europejskie lasy bukowe są unikalnym dziedzictwem przyrodniczym i czysto europejskim fenomenem.
Uniwersalna wartość pierwotnych lasów bukowych Karpat i dawnych lasów bukowych Niemiec polega na tym, iż jest ona niezbędna do zrozumienia historii i ewolucji gatunku gafus (buk), który posiada znaczenie globalne.
Buk jest jednym z najważniejszych składników lasów liściastych strefy umiarkowanej na naszej planecie.
Źródło: PAP, WWF Polska