Trwa ładowanie...
d200p9x
Bieszczady - ruszyła zimowa kolejka wąskotorowa

Bieszczady - ruszyła zimowa kolejka wąskotorowa

Jeśli tej zimy masz okazję być w Bieszczadach, koniecznie wybierz się na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną. To świetna propozycja na spędzenie czasu dla wszystkich, którzy udają się do tego pięknego regionu Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d200p9x

Kolejka powstała w 1898 roku. Przez wiele lat ułatwiała eksploatację drewna z tutejszych lasów. W 1994 r., ze względów ekonomicznych, została wyłączona z eksploatacji. Jednak dwa lata później utworzono Fundację Bieszczadzkiej Kolei Leśnej, która postanowiła zabytkową atrakcję przywrócić do życia. Dziś służy turystom i jest jedyną, która działa zimą. Większość wagonów, ciągniętych przez 60-letni parowóz, jest otwarta, a pasażerów ogrzewa specjalny piec.

- Zimą jeździmy od 5 lat. W tym roku, z uwagi na duże zainteresowanie, dwa razy w tygodniu - mówi prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.
- Jeździmy w dwóch kierunkach: do Przysłupia - 12 km i do Balnicy - 9 km. Przejażdżki kolejką w zimowej aurze mają nawiązywać klimatem do popularnych kuligów. Przy takiej pogodzie i śniegu jest bajkowo - dodaje Wermiński.

Parowóz lub lokomotywa spalinowa ciągnie skład liczący zazwyczaj cztery półotwarte wagony. Każdy z nich ogrzewają piecyki, tzw. kozy. Pasażerowie sami dbają o dokładanie do nich drewna. Przed podróżą częstowani są gorącymi napojami.
W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku bieszczadzka kolejka wozi turystów w weekendy, a w lipcu i sierpniu – codziennie. W sezonie letnim także jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy.

d200p9x

Podziel się opinią

Share

d200p9x

d200p9x