Trwa ładowanie...
holderName

Biura podróży musiały odwołać setki wycieczek. Teraz walczą o zwrot pieniędzy

Organizatorzy wyjazdów i wycieczek złożyli wnioski do Turystycznego Funduszu Zwrotów w celu odzyskania ok. 200 mln zł. To dopiero dwa tygodnie obowiązywania ustawy, więc można się spodziewać, że wartość tych zwrotów jeszcze poszybuje w górę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hotel w Turcji
Hotel w Turcji (Getty Images)
holderName

- Mamy za sobą pierwsze dwa tygodnie obowiązywania ustawy umożliwiającej podróżnym występowanie o zwrot środków za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii. Już teraz możemy powiedzieć, że zainteresowanie jest olbrzymie, co widać po liczbie wniosków złożonych przez podróżnych i organizatorów oraz po liczbie kontaktów z funduszem - powiedział Damian Ziąber, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, organizatorzy złożyli już kilkadziesiąt tysięcy wniosków na kwotę ponad 184 mln zł o zwrot z Turystycznego Funduszu Zwrotów za odwołane z powodu epidemii wycieczki.

holderName

- Organizatorzy przesłali do nas 1480 zestawień, zawierających paczkę lub plik ze zbiorem danych w liczbie od jednego rekordu na temat podróżnego do nawet 10 tys. rekordów. Do chwili obecnej wyodrębniliśmy z nich już niemal 60 tys. unikalnych danych podróżnych i ciągle wyodrębniamy nowe - informuje Damian Ziąber. Po pozytywnej weryfikacji wniosków fundusz ma 14 dni na zlecenie zwrotu.

Druga tarcza turystyczna, która weszła w życie 1 października br., wprowadziła m.in. Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ), który działa przy Ubezpieczonym Funduszu Gwarancyjnym. Kilkadziesiąt tysięcy wniosków złożyli organizatorzy, a podróżni ponad 46 tys. wniosków. Zgodnie z ustawą wnioski o zwrot muszą składać samodzielnie podróżni oraz organizatorzy wycieczek.

Od momentu złożenia takiego wniosku (organizatora albo podróżnego) fundusz ma 30 dni na weryfikację danych i sprawdzenie, czy podane informacje się zgadzają, czy dokonano płatności i jeśli weryfikacja jest pozytywna - fundusz ma 14 dni na zlecenie wypłaty środków na rachunek podróżnego. Środki zostaną wypłacone przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

holderName

Ważne trzy elementy

Aby ubiegać się o zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki, konieczne są trzy elementy: wniosek podróżnego, wniosek organizatora imprezy oraz wpłacenie przez niego opłaty w wysokości określonej w ustawie. Zwroty są możliwe tylko dla tych osób, które nie odebrały rekompensaty (voucher, przesunięcie terminu wycieczki, inna wycieczka, zwrot gotówki).

Z powodu trwającej pandemii wnioski należy składać wyłącznie online, po zalogowaniu się na uprzednio założone konto na portalu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Dla podróżnych i organizatorów fundusz przygotował również specjalny serwis internetowy z informacjami na temat zwrotu środków. Znajduje się tam również wykaz ponad 100 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

holderName

Jak ubiegać się o zwrot:

  • Wnioski składamy wyłącznie online, po zalogowaniu się na uprzednio założone konto na portalu TFG (www.tfg.ufg.pl);
  • W razie pytań i wątpliwości można zadzwonić na specjalnie utworzoną infolinię: 22 445 12 34 lub 22 255 23 23 (od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00);
  • Zwroty możliwe są dla tych podróżnych, którzy nie odebrali rekompensaty (voucher, przesunięcie terminu wycieczki, inna wycieczka, zwrot gotówki) oraz dla wszystkich rodzajów płatności bezgotówkowych (również w sytuacji kiedy płatność u agenta została dokonana gotówką, a on z kolei przelał pieniądze na rachunek organizatora);
  • Do zadziałania mechanizmu zwrotu potrzebne są trzy rzeczy (warunek łączny, zgodnie z ustawą): wniosek podróżnego, wniosek organizatora imprezy oraz wpłata przez niego opłaty w wysokości określonej w ustawie.

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

holderName

Zwrot pieniędzy za odwołane wakacje. Wiceminister tłumaczy, jak to ma wyglądać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName