Trwa ładowanie...
ycipk-14mnnu

Bocianim szlakiem – wioski i miasteczka, które szczególnie ukochały sobie bociany

Mówi się, że co piąty bocian jest Polakiem. Z kolei w miejscowości Żywkowo, od wiosny do jesieni, jedynie co piąty mieszkaniec wioski jest człowiekiem… A dokładniej – na pięć żyjących tu "Wojtków" przypada jeden człowiek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bocian został sklasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody
Bocian został sklasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (Shutterstock.com)
ycipk-14mnnu

Żywkowo to najsłynniejsza bociania wieś w Polsce, ale nie jedyna. Takich miejsc jest u nas znacznie więcej. A początek lata, kiedy młode zaczynają opuszczać gniazda, to najlepszy czas, by je odwiedzić i z bliska przyjrzeć się życiu tych pięknych ptaków.

Boćki z Żywkowa

Choć bociany można spotkać w całej Polsce (we wsi Kłopot, w woj. lubuskim mieszka ich tak dużo, że utworzono w niej nawet Muzeum Bociana Białego), ptaki te najliczniej występują na północy i wschodzie naszego kraju. Nic więc dziwnego, że właśnie na tym obszarze, znajduje się najwięcej "bocianich wsi". Wiele z nich stało się już atrakcjami turystycznymi, które odwiedzają nie tylko przyrodnicy i ornitolodzy, ale także zwykli ludzie, którzy chcą podejrzeć życie tych uwielbianych przez Polaków ptaków.

ycipk-14mnnu

Jedna z najliczniejszych kolonii bociana białego zamieszkuje Żywkowo – niewielką wieś w powiecie bartoszyckim, nieopodal granicy z Rosją. Mieszka tu zaledwie 20 osób i nawet 100 bocianów. Na dachach domów, drzewach i słupach rozlokowanych jest 50 gniazd. Zwykle zajętych jest ok. 40, ale bywają lata, gdy wszystkie bocianie domy mają lokatorów.

Zobacz też: Bocian je z ręki i przechadza się po mieście

Jak na bocianią wieś przystało, działają w niej organizacje zajmujące się ochroną siedlisk i żerowisk tych ptaków (Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) oraz obsługujące ruch turystyczny, spowodowany przez tak liczną kolonię (Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Żywkowskiej "Bociania wieś").
W Żywkowie jest też specjalna platforma widokowa, umożliwiająca obserwację ptaków i niewielkie muzeum. Na terenie wsi wytyczono też ścieżkę edukacyjną, wiodącą przez pola i mokradła, na których żerują bociany.

ycipk-14mnnu
p.wikipedia.org / robert niedźwiecki
Podziel się

Na bocianim szlaku

Żywkowo to nie jedyna miejscowość w regionie, która słynie z dużych kolonii bociana białego. Ptaki upodobały sobie także sąsiednie wsie: np. Szczurkowo, Toprzyny czy leżący niedaleko Kętrzyna Lwowiec, gdzie gniazduje ok. 40 bocianich par.

Wszystkie te miejscowości znajdują się na trasie "Warmińsko-Mazurskiego Szlaku Bocianiego", który liczy sobie blisko 90 km. Szlak wiedzie wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej, przecinając 13 "bocianich miejscowości": Żywkowo, Toprzyny, Lejdy, Styligi, Szczurkowo, Ostre Bardo, Romankowo, Lwowiec, Krielikejmy, Siligniny, Skandawa, Momajny i Duje.

ycipk-14mnnu
Shutterstock.com
Podziel się

Podróżując bocianim szlakiem, koniecznie trzeba też zajrzeć do Ostoi "Warmińskie Bociany", która znajduje się w południowej części Niziny Staropruskiej. Na terenie całej ostoi zbudowano specjalne platformy widokowe, które umożliwiają obserwację mieszkających tu bocianów. A jest ich tu naprawdę dużo. Szacuje się, że aż 2 proc. całej "polskiej" bocianiej populacji gniazduje i żeruje właśnie na obszarze ostoi.

Pentowo – Europejska Wieś Bociana

ycipk-14mnnu

Choć to Żywkowo cieszy się w Polsce sławą wsi, w której mieszka najwięcej bocianów, tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej przyznany został innej miejscowości. W 2001 r. otrzymała go maleńka, podlaska wieś Pentowo k. Tykocina. W miejscowości znajduje się tylko jedno gospodarstwo – malowniczy szlachecki dworek, którego jedyne sąsiedztwo stanowi przeszło 30 zamieszkanych bocianich gniazd. Ptasie domy usytuowane są na okolicznych drzewach, słupach oraz dachach dworku i zabudowań gospodarczych.

Miłośnicy przyrody i amatorzy fotografii znajdą tu prawdziwy raj. Brodzące w rozlewisku Narwi lub spacerujące po polach ptaki stanowią tu codzienny widok. A jakby tego było mało, dzięki dwóm wieżom obserwacyjnym umieszczonym na terenie dworku, można nawet zajrzeć do bocianich gniazd. W Pentowie działa też "Bociania Galeria", która poza pocztówkami i pamiątkami oferuje też książki i czasopisma o tematyce przyrodniczej.

Maleńka wieś na Podlasiu to absolutnie wyjątkowe miejsce na bocianiej mapie Polski – jedyne w naszym kraju, które znajduje się w Sieci Europejskich Wsi Bocianich.

ycipk-14mnnu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Otworzył winnicę w Gruzji i całkowicie odmienił swoje życie

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-14mnnu

ycipk-14mnnu
ycipk-14mnnu