Trwa ładowanie...

Bon turystyczny 500+. Na co wystarczy pieniędzy?

Coraz więcej wiadomo w sprawie bonu turystycznego 500+. Najpewniej będzie można wykorzystać go jedynie w polskich firmach turystycznych. Kolonie, parki rozrywki, a może sporty wodne? Sprawdziliśmy, na co wystarczy pieniędzy.

Lista atrakcji, z których można będzie korzystać w ramach bonu turystycznego 500+ nadal jest nieznana Lista atrakcji, z których można będzie korzystać w ramach bonu turystycznego 500+ nadal jest nieznana Źródło: East News
d3hhdv9
d3hhdv9

Ideą bonu turystycznego ma być wsparcie dla polskiej branży turystycznej, która ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Początkowo dofinansowanie wynosić miało 1000 zł i przysługiwać wszystkim osobom zatrudnionym na umowę o pracę, a którzy nie zarabiają więcej niż 5200 zł brutto. Obecnie jednak wartość bonu zmniejszono o połowę, a otrzymać go mają jedynie rodziny z dziećmi (bez kryterium dochodu). Na każde dziecko przysługiwać ma 500 zł, czyli np. do rodzin z trójką dzieci trafi 1500 zł na wakacje.

Wielka niewiadoma

Kwestia bonu turystycznego 500+ rodzi wiele pytań i wątpliwości. Beneficjentem tego świadczenia ma być przede wszystkim polska branża turystyczna. A zatem bon będziemy mogli wykorzystać w polskich firmach turystycznych w naszym kraju.

- To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem - mamy nadzieję - stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce - mówił Prezydent Andrzej Duda.

Przyda się wobec tego lista atrakcji oraz hoteli, z których usług będzie można skorzystać. Problematyczny zdaje się również zakres przyjemności, na które w ramach bonu turystycznego będziemy mogli sobie pozwolić.

d3hhdv9

- Jeżeli rząd przygotuje listę atrakcji i hoteli, które będą honorować bon turystyczny, to można się spodziewać, że usługodawcy i hotelarze momentalnie wykluczą szereg usług z obowiązującej umowy. Jako matka dwójki dzieci wolałabym, żeby dofinansowanie było przeznaczone na instytucje kulturalne, takie jak muzea, teatry i kina, które będą dostępne na miejscu, w mieście - mówi pani Dominika w rozmowie z WP. - Najchętniej zabrałabym rodzinę do hotelu ze SPA i atrakcjami wodnymi, ale póki co nie mam żadnej pewności, czy usługodawca nie ograniczy listy usług, z których będę mogła skorzystać, jedynie do noclegu - dodaje.

Bon turystyczny 500+ a kolonie i obozy

25 maja Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na to, aby letni wypoczynek dzieci i młodzieży mógł się odbyć. W tym roku jednak zaledwie tysiąc firm organizujących kolonie i obozy dla dzieci zadeklarowało swoją aktywność. - Do wypoczynku zorganizowanego zgłosiło się jedynie 25 tys. dzieci. Dla porównania, w zeszłym roku taki wypoczynek organizowany był dla 1 mln 200 tys. dzieci - mówił niedawno minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Ta liczba jednak może jeszcze wzrosnąć. Ale oprócz ograniczonej liczby miejsc, rodzice i ich dzieci muszą się również mierzyć z całą listą wytycznych, przygotowanych dla organizatorów kolonii przez resort edukacji. Podobne ograniczenia czekają również uczestników półkolonii oraz akcji "Lato w mieście".

Obóz sportowy, artystyczny, a może Kolonia Małych Komandosów? Za tematyczny obóz dla dzieci lub młodzieży zapłacimy od ok. 1299 zł. Tyle kosztuje obóz surwiwalowy, Śladami Beara Gryllsa dla dzieci 12-15 i 15-18 lat , a za obóz artystyczny "Art&Fashion" zapłacimy 1690 zł.

d3hhdv9

Obóz pod namiotami to koszt. ok. 1000 zł. Tańsze są półkolonie - w większych miastach to koszt od ok. 650 zł wzwyż za kilka godzin zajęć (np. sportowych, tanecznych lub robotyki) wraz z wyżywieniem (5 dni), w mniejszych miastach ta cena może wynieść ok. 500 zł.

Sporty wodne

Mekką polskich kitesurferów i windsurferów jest Półwysep Helski. Gdyby nauka sportów wodnych znajdowała się na liście atrakcji, które można opłacić bonem turystycznym 500+, jego wartość starczyłaby na podstawowe szkolenie.

- Wykorzystując wartość bonu w szkółce kitesurfingowej można by było sobie pozwolić na szkolenie do poziomu iko-1/pzkite-1. Ten poziom zawiera szkolenie teoretyczne oraz zajęcia praktyczne ze sterowania latawcem, pływania z latawcem bez deski wykorzystując siłę jego ciągu - mówi w rozmowie z WP Paweł Bryll, instruktor kitesurfing w jednej ze szkół na kempingu Chalupy 6. - Szkolenie tego typu, zależnie od szkółki może kosztować około 480 zł za 5 godzin zajęć w trybie grupowym, bądź około 580 zł za 4 godziny zajęć w trybie indywidualnym - tłumaczy.

Kolonie w tym roku odbędą się
Getty Images
Kolonie w tym roku odbędą się Źródło: Getty Images, fot: Dmitry Feoktistov

Parki rozrywki

Dzieci uwielbiają parki rozrywki, a więc przeznaczenie pieniędzy z bonu turystycznego na wizytę w wybranych miejscach może się okazać świetnym pomysłem. Jednym z najpopularniejszych rodzinnych parków rozrywki w Polsce jest Energylandia. Normalny bilet wstępu do parku kosztuje 129 zł, a ulgowy 79 zł.

d3hhdv9

4-osobowa rodzina z dwójką dzieci, mając do wykorzystania 1000 zł z bonu turystycznego, mogłaby 2 razy wybrać się do Energylandii. Podobnie wyglądają możliwości pobytu w parkach rozrywki Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko czy Jura Park Bałtów.

Kusząca wydaje się także opcja pobytu w otwartym niedawno parku wodnym Park of Poland. Całodniowy bilet dla całej rodziny, do wykorzystania w podstawowej strefie Jamango (baseny, zjeżdżalnie, restauracje, strefa dla dzieci) kosztowałby ok. 400 zł. Można również odwiedzić słynny Aquapark Reda z rekinami, gdzie całodzienny bilet kosztuje 37,50 zł. Dla całej rodziny byłby to koszt 150 zł.

Trzeba więcej szczegółów

Dopóki rząd nie ogłosi więcej szczegółów dotyczących bonu turystycznego 500+, wszelkie spekulacje i plany wyjazdowe mogą pozostać jedynie w sferze wakacyjnych marzeń. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wicepremier i minister rozwoju, Jadwigę Emilewicz, pierwsze płatności z bonu turystycznego mają być realizowane w ostatnim tygodniu lipca. Trochę późno, gdybyśmy chcieli z niego skorzystać jeszcze w tym sezonie. Jednak nic straconego. Bon ma być ważny do końca 2021 r.

Bon turystyczny po nowemu. "Realnie większość gospodarstw domowych otrzyma 1000 zł wsparcia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hhdv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhdv9