Trwa ładowanie...

Bon turystyczny 500+. Od kiedy, dla kogo i w jakiej formie?

Coraz więcej wiadomo w sprawie bonu turystycznego 500 plus. Podczas poniedziałkowej wizyty w Ustce prezydent Andrzej Duda powiedział, że ma nadzieję iż dofinansowanie będzie przyznawany na każde dziecko już w te wakacje. Podał także więcej szczegółów.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bon turystyczny 500+. Od kiedy, dla kogo i w jakiej formie?Źródło: Shutterstock
d2oecja
d2oecja

Prezydent zaskoczył Polaków i w sobotę poinformował, że wcześniej zapowiadany bon turystyczny 1000+ zamienia się w wakacyjne 500+ na każde dziecko. W poniedziałek w Ustce podał więcej szczegółów. Podkreślał, że jest to inicjatywa prezydencka, ale opracowana we współpracy z rządem. Wskazał szczególnie na wicepremier, szefową resortu rozwoju Jadwigę Emilewicz i prezes ZUS Gertrudą Uścińską.

Bon turystyczny 500 plus - od kiedy?

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ma nadzieję, iż Sejm będzie rozpatrywał ustawę o bonie turystycznym na najbliższym posiedzeniu.

"Ale oczywiście apeluję też do Senatu, by - gdy już Sejm tę ustawę przyjmie, gdy ona trafi do Senatu - nie zwlekał 30 dni, tylko jak najszybciej podjął nad nią pracę. By ten bon jak najszybciej był rzeczywiście w dyspozycji polskich rodzin, zafunkcjonował jak najszybciej, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do naszej branży turystycznej" - podkreślił.

Szef parlamentarnego klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że Sejm najprawdopodobniej zbierze się 19 czerwca, możliwe że wówczas pod obrady zostanie wprowadzony projekt ustawy dotyczącej bonu turystycznego.

d2oecja

Bon turystyczny 500 plus - do kiedy ważny?

Niezależnie od tego, kiedy dokładnie bon trafi do Polaków, nie będzie ważny tylko przez jeden sezon.

"Bon turystyczny będzie już w te wakacje, ale uspokajam wszystkich, którzy się niepokoją czy zdążą wydać te pieniądze czy nie. Proszę państwa, bon będzie miał długi termin realizacji, bo bon będzie mógł być zrealizowany do końca 2021 r." - poinformował prezydent. - "Nie trzeba go wydać w te wakacje, nie trzeba go wydać jesienią, można go wydać wiosną przyszłego roku, można go wydać na ferie zimowe. Można go wydać także na przyszłoroczne wakacje".

Bon turystyczny 500 plus - w jakiej formie?

Bon nie będzie dostępny w formie karty, a w postaci cyfrowej. By go otrzymać, trzeba będzie zarejestrować się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i poczekać na weryfikację, po której zostanie on przyznany.

"W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci, obóz, kolonie, inne tego typu przedsięwzięcie, czy rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu" - mówił prezydent.

d2oecja

Bon turystyczny 500 plus - na co można wydać?

Pieniądze wypłacać będzie ZUS, ale nie będzie to gotówka, którą można wydać na cokolwiek. "To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem - mamy nadzieję - stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce" - zaznaczył.

Bon turystyczny 500 plus - kto dostanie?

Bon turystyczny o wartości 500 zł na każde dziecko będzie przyznawany niezależnie od poziomu dochodów. Jak podaje rząd, skorzysta z niego 6 mln dzieci.

d2oecja

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kiedy otwarcie granic?

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2oecja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oecja