Trwa ładowanie...

Brakuje ponad 60 tys. zabytków. Polska wciąż nie może ich odzyskać

A chodzi tylko o te nieskatalogowane i niezidentyfikowane dzieła sztuki. W wyniku działań wojennych utraconych lub zniszczonych zostało nawet pół miliona zabytków. Brakujące perły polskiej kultury w większości znajdują się za granicą, ale wiele z nich nigdy nie opuściło naszego kraju.

Brakuje ponad 60 tys. zabytków. Polska wciąż nie może ich odzyskaćŹródło: Facebook.com/ Dama z Łasiczką
d3bmrum
d3bmrum

Skarby skradzione przez żołnierzy niemieckich były wywożone w głąb Rzeszy, a następnie trafiały do stref okupacyjnych i w ręce amerykańskich żołnierzy. Ci chętnie przywozili ze sobą takie pamiątki do domu, dlatego spora ich część odnajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Na tzw. "Wielką Trójkę", będąca niegdyś w posiadaniu kolekcji Czartoryskich składały się takie dzieła, jak "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijn oraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Dwa z nich wróciły do Polski. Trzeci z nich wciąż jest poszukiwany.

Najtrudniejsze pod względem prawnym jest odzyskiwanie dzieł z Niemczech i Austrii. Katarzyna Zielińska, naczelnik Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych w rozmowie z RMF FM tłumaczy, że "tamto prawo mówi o tym, że jeśli dane dzieło sztuki przeszło kiedykolwiek przez rynek aukcyjny, rynek antykwaryczny, zostało nabyte i nikt wtedy nie zgłosił roszczeń, to kolejna sprzedaż jest legalna, a kolejny właściciel w sposób prawowity nabywa własność".

d3bmrum

Źródło: "RMF24"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kolejne zabytki odzyskane. Były bliżej niż myśleli

d3bmrum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bmrum