Trwa ładowanie...

Brytyjskie supermarkety. Przed Brexitem coraz częściej świecą pustkami

31 października to najbardziej prawdopodobny termin Brexitu. Dużo wskazuje też na to, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy. Może to oznaczać braki w zaopatrzeniu, a dostawcy już robią większe zapasy, żeby starczyło na później.

Brytyjskie supermarkety. Przed Brexitem coraz częściej świecą pustkamiŹródło: Shutterstock.com
d22ngov
d22ngov

Właściciele sklepów twierdzą, że to nie ich wina, że klienci coraz częściej nie mogą dostać niektórych produktów. Wszystko z powodu brexitowego chaosu. Producenci żywności i leków zostali zmuszeni do zmiany swoich działań w zakresie dostaw, gdyby kontrole celne na granicach miały opóźnić dostarczenie produktów do sklepów.

Przedstawiciele przemysłu spożywczego ostrzegali przed takim scenariuszem. Dlatego zadziwiające okazały się dla nich słowa Michaela Gove’a, ministra odpowiedzialnego za planowanie Brexitu bez porozumienia, który przekonywał, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez umowy, nie wpłynie to na dostawy świeżej żywności do Zjednoczonego Królestwa.

- Rząd próbuje stworzyć narrację, wedle której firmy poradzą sobie z Brexitem, jeśli przygotują się do niego odpowiednio wcześniej. Jeśli tego nie zrobią, jest to wyłącznie wina firm – powiedział agencji Reutera Justin King, dyrektor generalny w Sainsbury's, drugiej co do wielkości sieci hipermarketów w Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TEŻ: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Kierownictwa czterech największych sieci supermarketów na Wyspach (Tesco, Morrisons, ASDA i Sainsbury's) przekonują, że rząd traktuje branżę spożywczą, jako przedłużone ramię państwa.

d22ngov

Jak oświadczył brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi, branża spożywcza w Zjednoczonym Królestwie jest silnie związana z dostawcami z innych krajów. "Brytyjscy konsumenci mają dostęp do żywności z wielu źródeł. Będzie tak nadal, kiedy wyjdziemy 31 października z Unii Europejskiej, bez względu na okoliczności".

Minister Gove zapowiedział, że większych opóźnień można uniknąć, jeśli firmy będą miały przygotowane odpowiednie zgłoszenia. Niektórych produktów może być mniej, przez co ich ceny mogą wzrosnąć, jednak braki na dużą skalę są raczej niemożliwe.

- Nie ma dobrego momentu na opuszczenie Unii bez umowy – przyznał. – Jednak musimy być gotowi na związane z tym konsekwencje.

Źródło: Newshub

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj