Trwa ładowanie...

Bursztynowe pamiątki z wakacji. Tandeta czy prawdziwe skarby?

Bursztyny bezsprzecznie kojarzą się z wakacjami nad morzem. Wykonane z nich pamiątki znajdziemy nad Bałtykiem właściwie na każdym kroku. Niektórzy wiążą je z nieco tandetnymi przedmiotami w babcinym stylu, inni natomiast nie wyobrażają sobie spędzenia urlopu nad morzem bez zabrania ze sobą do domu kilku bursztynowych skarbów.

Biżuteria z bursztynu Biżuteria z bursztynu Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d3rf9m9
d3rf9m9

Bursztyn to nic innego jak skamieniała żywica pochodząca z drzew iglastych, które w czasach prehistorycznych porastały tereny dzisiejszego Morza Bałtyckiego. Nie każdy jednak wie, że bursztyn tak naprawdę nie powstał w samym morzu lub nad jego brzegiem. Według paleontologów, ok. 50 mln lat temu na terenie dzisiejszej Skandynawii znajdował się ogromny ląd gęsto porośnięty lasami bursztynowymi. Tamtejsze drzewa intensywnie wytwarzały żywicę, która dała początek żywicy kopalnej - a co za tym idzie, także bursztynowi bałtyckiemu.

Bursztyn ma zdecydowanie niejedno imię. Może posiadać barwę od jasnożółtej po brunatną oraz być zarówno półprzeźroczysty, jak i zupełnie nieprzejrzysty. Niekiedy w jego wnętrzu kryją się zatopione pozostałości roślin, a nawet zwierząt, które żyły w czasach jego powstania. Posiada nie tylko właściwości ozdobne, ale także lecznicze. Radiesteci nazywają go "kamieniem życia" nie bez powodu. Podobno dostarcza organizmowi człowieka życiodajnych elektronów i jonów ujemnych, a w dawnych czasach wierzono w magiczną moc bursztynu i chętnie wykonywano z niego amulety. 

Co ciekawe, lecznicze właściwości bursztynu zostały potwierdzone przez naukę. We współczesnych czasach odkryto bowiem, że kwas bursztynowy pobudza układ nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i antytoksyczne.

Bursztynowe pamiątki z wakacji. Co warto kupić?

To, czy zakupiony przez nas bursztyn okaże się prawdziwym wakacyjnym skarbem, czy tylko pospolitym łapaczem kurzu, zależy od tego, co wybierzemy. Jeśli lubimy biżuterię i chętnie ją zmieniamy, warto postawić na bursztynowe kolczyki, bransoletki, zawieszki czy broszki. Ozdoby z bursztynu świetnie pasują do wakacyjnych stylizacji, a te najbardziej subtelne założymy także jesienią i zimą. 

d3rf9m9

Zamiast standardowych magnesów na lodówkę, możemy kupić takie z bursztynem, które w różnych formach znajdziemy właściwie w każdej nadmorskiej miejscowości. Świetnym pomysłem na pamiątkę będą także różnego rodzaju figurki. Wyrobów z bursztynu jest tak wiele i tak bardzo różnią się między sobą, że bez problemu znajdziemy pamiątkę, która będzie pasowała do naszego poczucia estetyki.

Figurki z bursztynu Adobe Stock
Figurki z bursztynu Źródło: Adobe Stock, fot: spacetech

Bursztyn pod lupą, czyli uwaga na podróbki

Zaopatrując się w bursztynowe pamiątki - a w szczególności w biżuterię - warto zachować pewną ostrożność. Nad Bałtykiem nie brakuje bowiem podróbek, które jedynie imitują estetykę i właściwości tego niezwykłego surowca. Są najczęściej wykonane z plastiku, a wizualnie do złudzenia przypominają oryginał. Najczęściej podrabiana jest drobna biżuteria, dlatego tego typu pamiątki warto kupować w sprawdzonych miejscach - najlepiej w sklepach jubilerskich. 

Co ciekawe, w bardzo prosty sposób można sprawdzić, czy mamy do czynienia z oryginałem, czy podróbką. Prawdziwy bursztyn nie może być bowiem zbyt tani, jeśli jego cena jest wyjątkowo niska z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z falsyfikatem. Cena jest najistotniejszym wyznacznikiem oryginalności produktu, gdyż na pierwszy rzut oka praktycznie nie da się odróżnić prawdziwego bursztynu od jego plastikowej, a nawet poliestrowej imitacji. Zachowajmy więc czujność i wybierajmy bursztyn ze sprawdzonych źródeł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2022. Ceny noclegów i jedzenia w Gdańsku

d3rf9m9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rf9m9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj