Trwa ładowanie...

Całkowicie darmowy transport publiczny. Luksemburg wprowadzi go jako pierwszy na świecie

To już pewne. Niedługo przejazdy pociągami, tramwajami i autobusami na terenie Luksemburga będą darmowe. Niewielkie państwo jest pierwszym na świecie, które wprowadzi tego typu rozwiązanie na terenie całego kraju.

Share
Całkowicie darmowy transport publiczny. Luksemburg wprowadzi go jako pierwszy na świecie
Źródło: Shutterstock.com
dabvazj

Termin wprowadzenia nowego prawa kilkukrotnie przekładano, jednak premier Luksemburga, Xavier Bettel, potwierdził ostateczną datę: 1 marca 2020 r. Tym samym polityk spełni jedną z najważniejszych obietnic wyborczych.

Rząd motywuje swoją decyzję chęcią poprawy klimatu, ochrony środowiska oraz odkorkowaniem stolicy. Miasto Luksemburg jest jednym z najbardziej zakorkowanych na świecie - codziennie do pracy przyjeżdża tam 400 tys. osób, z czego połowa to obywatele sąsiadujących Niemiec, Francji i Belgii. Samo miasto Luksemburg ma 110 tys. mieszkańców. W 2016 r. kierowcy spędzili w korkach w stolicy średnio 33 godziny.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Największym problemem rządu Luksemburga była kwestia pociągów, dlatego termin wprowadzenia nowego prawa przekładano. Każdego dnia do pracy w tym kraju dojeżdża wiele osób z innych państw - głównie z Francji i Belgii. Ostatecznie postanowiono obniżyć dla tych osób ceny biletów na połączenia międzynarodowe.

dabvazj

W lipcu 2018 r. roku darmową komunikację wprowadziła Estonia, ale zmiana dotyczyła tylko autobusów. Jednak to właśnie Luksemburg - jako pierwszy kraj na świecie - będzie miał całkowicie darmowy transport publiczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kierowca stanął na światłach. Już z nich nie ruszył

dabvazj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dabvazj
dabvazj