Trwa ładowanie...

Całoroczny stok narciarski w Zakopanem? Coraz bardziej realny plan

W zakopiańskim urzędzie miasta odbyło się spotkanie w sprawie budowy całorocznej, krytej trasy narciarskiej na zboczach Furmanowej i Ciągłówki. Miałaby to być największa tego typu trasa na świecie i przypominać tą, która jest w Dubaju.

Całoroczny stok narciarski w Zakopanem? Coraz bardziej realny planŹródło: Shutterstock.com
d1dea2e
d1dea2e

Pomysł zakłada zbudowanie krytego stoku narciarskiego, na którym będzie można szusować po sztucznie produkowanym śniegu przez okrągły rok. Planowana szerokość trasy zjazdowej ma wynosić 40 m, a długość aż 1000 m. W środku działałby też wyciąg krzesełkowy, natomiast śnieg byłoby wytwarzany przez tradycyjne armatki śnieżne. Całość zaś ma być przeszklona - tak by szusujący mogli podziwiać panoramę Tatr. Za tym ambitnym pomysłem stoi spółka Gubałówka Capital Snow.

Najdłuższy na świecie kryty stok

Kryte trasy zjazdowe funkcjonują już na świecie – m.in. w Dubaju, Niemczech, Holandii czy na Litwie. Jednak liczą one średnio ok. 500 m, czyli o połowę mniej niż ta, która miałaby powstać w stolicy Tatr. Ponadto właściciele chcą, aby uzyskała ona homologację nie tylko Polskiego Związku Narciarskiego, ale także Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dzięki temu można by było rozgrywać na niej zawody w narciarstwie alpejskim. Dodatkowo pomogłoby to w zarabianiu na tej trasie – np. organizując zawody czy treningi.

To nie wszystko, ponieważ w pobliżu planuje się stworzyć aż 7 zewnętrznych tras oraz infrastrukturę rekreacyjną, w tym m.in. spa i restauracje.

Kryty stok narciarski w rosyjskim mieście Krasnogorsk / Shutterstock.com
Źródło: Kryty stok narciarski w rosyjskim mieście Krasnogorsk / Shutterstock.com

Kiedy powstanie nowa atrakcja?

Właściciele spółki przedstawili plan burmistrzowi Zakopanego, który przyznał, że inwestycja może ożywić miasto. Zadeklarował pomoc ze strony urzędu i zaproponował m.in. że będzie w stanie zwolnić inwestorów z podatku od tras narciarskich. Ponadto zapowiedział, że gdyby atrakcja faktycznie powstała, miasto zagwarantuje odpowiedni dojazd do wyciągów.

d1dea2e

Stworzenie obiektu może potrwać ok. 2 lat. Do tego trzeba doliczyć rok na przygotowanie dokumentacji. Koszt inwestycji nie będzie niski i może wynieść nawet 100 mln zł. Spółka chce pozyskać pieniądze z kredytu. Bank jest gotowy go uruchomić w momencie, gdy ruszy budowa. Zanim ruszy, konieczna będzie zmiana planu zagospodarowania dla tego terenu. O ile plan dopuszcza budowę w tym miejscu tras narciarskich, o tyle nie ma mowy o utworzeniu trasy narciarskiej w budynku.

Źródło: Gazeta Krakowska

Zobacz też: Zjazd na nartach z dachu budynku? Nietypowy projekt architektów

d1dea2e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dea2e