Trwa ładowanie...

Cenne znalezisko w przydomowym ogródku. Pan Józef wykopał średniowieczny skarb

Kto by pomyślał, że podczas przekopywania ogródka można stać się Indiana Jonesem. Przekonał się o tym mieszkaniec Kunowic w Lubuskiem, który odnalazł na swojej posesji średniowieczny zabytek.

Cenne znalezisko w przydomowym ogródku. Pan Józef wykopał średniowieczny skarbŹródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
d2fypr3
d2fypr3

W ten oto sposób prace w przydomowym ogródku zamieniły się w wykopaliska, a pan Józef stał się prawdziwym bohaterem. Gdy mężczyzna zorientował się, że wykopany przedmiot posiada walory artystyczne i wygląda wiekowo, zwrócił się o pomoc do swojego syna. Ten opublikował zdjęcia znaleziska na jednej z grup tematycznych w mediach społecznościowych. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Już po kilku minutach stało się jasne, że to nie zwykłe świecidełko, lecz ołowiana plomba z papieskiego dokumentu zwana bullą.

– Już wstępna analiza pozwoliła na rozpoznanie obiektu jako bulli papieża Mikołaja III (1277-1280), wł. Giovanni Gaetano Orsini – informuje Błażej Skaziński z Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Znalezisko to przedmiot wykonany z ołowiu o średnicy 3,5 cm. Na jego rewersie znajduje się przedstawienie dwóch medalionów ze zwróconymi ku sobie głowami mężczyzn oraz napis kapitałą: SPASP. Na awersie umieszczono napis uncjalny: NICO:/ LAUS: / PP: III: (nad literami PP umieszczono znak kontrakcji). Bulla poza zarysowaniami znajduje się w dobrym stanie. Trudnym do rozstrzygnięcia pozostaje wskazanie konkretnego dokumentu, do którego przytwierdzona była bulla, a także okoliczności w jakich została porzucona.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Określenie "bulla" pochodzi z łaciny i oznacza okrągłą rzecz, np. bańkę. W jaki sposób trafiła w ręce pana Józefa? Badacze snują domysły, że być może ukrył ją lub zgubił rzezimieszek, który uczestniczył w plądrowaniu i podpaleniu chrześcijańskiej świątyni, która mieściła się niedaleko.

Papież Mikołaj III przed wyborem na konklawe był m.in. generalnym inkwizytorem i opiekunem franciszkanów i dominikanów, archiprezbiterem Bazyliki św. Piotra oraz zręcznym dyplomatą. Podczas swojego pontyfikatu doprowadził do ustalenia stałych granic Państwa Kościelnego, zreformował procedury kancelarii papieskiej, a także rozstrzygnął spór ubóstwa franciszkańskiego. Ponadto założył Ogrody Watykańskie, ufundował Capella Sancta Sanctorum na Lateranie, a także odrestaurował Bazylikę św. Piotra.

d2fypr3

To już drugie tego typu znalezisko na terenie województwa lubuskiego w tym roku, a trzecie w ostatnich latach. Jedna bulla należała do Bonifacego IX (1389-1404), a druga do Urbana V (1362-1370). Znaleziska tego typu, choć wydają się z pozoru unikalne, zdarzają się dość często. W ostatnich dziesięcioleciach na ziemiach polskich odnotowano ok. 20 tego rodzaju artefaktów.

Cenne znalezisko jest już w urzędzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dla pana Józefa przewidziano nagrodę.

Źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Gazeta Lubuska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Przekopali miejsce, gdzie stała szubienica. Niesamowite odkrycie

d2fypr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fypr3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj