Trwa ładowanie...
holderName

Cenne znalezisko w przydomowym ogródku. Pan Józef wykopał średniowieczny skarb

Kto by pomyślał, że podczas przekopywania ogródka można stać się Indiana Jonesem. Przekonał się o tym mieszkaniec Kunowic w Lubuskiem, który odnalazł na swojej posesji średniowieczny zabytek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Już wstępna analiza pozwoliła na rozpoznanie znaleziska jako bulli papieża Mikołaja III
Już wstępna analiza pozwoliła na rozpoznanie znaleziska jako bulli papieża Mikołaja III (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
holderName

W ten oto sposób prace w przydomowym ogródku zamieniły się w wykopaliska, a pan Józef stał się prawdziwym bohaterem. Gdy mężczyzna zorientował się, że wykopany przedmiot posiada walory artystyczne i wygląda wiekowo, zwrócił się o pomoc do swojego syna. Ten opublikował zdjęcia znaleziska na jednej z grup tematycznych w mediach społecznościowych. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Już po kilku minutach stało się jasne, że to nie zwykłe świecidełko, lecz ołowiana plomba z papieskiego dokumentu zwana bullą.

– Już wstępna analiza pozwoliła na rozpoznanie obiektu jako bulli papieża Mikołaja III (1277-1280), wł. Giovanni Gaetano Orsini – informuje Błażej Skaziński z Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Znalezisko to przedmiot wykonany z ołowiu o średnicy 3,5 cm. Na jego rewersie znajduje się przedstawienie dwóch medalionów ze zwróconymi ku sobie głowami mężczyzn oraz napis kapitałą: SPASP. Na awersie umieszczono napis uncjalny: NICO:/ LAUS: / PP: III: (nad literami PP umieszczono znak kontrakcji). Bulla poza zarysowaniami znajduje się w dobrym stanie. Trudnym do rozstrzygnięcia pozostaje wskazanie konkretnego dokumentu, do którego przytwierdzona była bulla, a także okoliczności w jakich została porzucona.

   Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
(Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Określenie "bulla" pochodzi z łaciny i oznacza okrągłą rzecz, np. bańkę. W jaki sposób trafiła w ręce pana Józefa? Badacze snują domysły, że być może ukrył ją lub zgubił rzezimieszek, który uczestniczył w plądrowaniu i podpaleniu chrześcijańskiej świątyni, która mieściła się niedaleko.

holderName

Papież Mikołaj III przed wyborem na konklawe był m.in. generalnym inkwizytorem i opiekunem franciszkanów i dominikanów, archiprezbiterem Bazyliki św. Piotra oraz zręcznym dyplomatą. Podczas swojego pontyfikatu doprowadził do ustalenia stałych granic Państwa Kościelnego, zreformował procedury kancelarii papieskiej, a także rozstrzygnął spór ubóstwa franciszkańskiego. Ponadto założył Ogrody Watykańskie, ufundował Capella Sancta Sanctorum na Lateranie, a także odrestaurował Bazylikę św. Piotra.

To już drugie tego typu znalezisko na terenie województwa lubuskiego w tym roku, a trzecie w ostatnich latach. Jedna bulla należała do Bonifacego IX (1389-1404), a druga do Urbana V (1362-1370). Znaleziska tego typu, choć wydają się z pozoru unikalne, zdarzają się dość często. W ostatnich dziesięcioleciach na ziemiach polskich odnotowano ok. 20 tego rodzaju artefaktów.

Cenne znalezisko jest już w urzędzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dla pana Józefa przewidziano nagrodę.

holderName

Źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Gazeta Lubuska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Przekopali miejsce, gdzie stała szubienica. Niesamowite odkrycie

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName