Chalkidiki - zakątek Grecji, który warto odkryć na nowo

Chalkidiki - zakątek Grecji, który warto odkryć na nowo

Półwysep Chalkidiki był prawdziwym hitem pod koniec lat 90., gdy Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać na zagraniczne wczasy autokarowe. Podobnie jak włoskie Rimini czy hiszpańska Costa Brava szybko stał się skupiskiem hoteli, a zjeżdżające tu grupy turystów stopniowo degradowały środowisko, zaśmiecając plaże. Moda na Chalkidiki skończyła się dość szybko, wraz ze wzrostem popularności wycieczek samolotowych. Polacy woleli zapłacić więcej i wypoczywać na greckich wyspach, takich jak Kreta czy Rodos, gdzie mogli zażyć odrobiny luksusu. Półwysep Chalcydycki na tym skorzystał ? przez ostatnie lata przeszedł metamorfozę i już nie jest postrzegany jako tani kierunek na wczasy nad morzem, tylko atrakcyjna destynacja z masą atrakcji i wspaniałymi widokami.

Półwysep Chalkidiki był prawdziwym hitem pod koniec lat 90., gdy Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać na zagraniczne wczasy autokarowe. Podobnie jak włoskie Rimini czy hiszpańska Costa Brava szybko stał się skupiskiem hoteli, a zjeżdżające tu grupy turystów stopniowo degradowały środowisko, zaśmiecając plaże. Wraz ze wzrostem popularności wycieczek lotniczych, moda na Chalkidiki się jednak skończyła. Polacy woleli zapłacić więcej i wypoczywać na greckich wyspach, takich jak Kreta czy Rodos, gdzie mogli zażyć odrobiny luksusu. *Półwysep Chalcydycki *na tym skorzystał – przez ostatnie lata przeszedł metamorfozę i już nie jest postrzegany jako tani kierunek na wczasy nad morzem, tylko atrakcyjna destynacja z masą atrakcji i wspaniałymi widokami.

Na zdjęciu: Sithonia - plaża Spathies

if/pw

1 / 6

Półwysep Chalcydycki

Obraz
© VisitGreece

Półwysep Chalcydycki, częściej nazywany po prostu Chalkidiki, znajduje się w północnej części Grecji. Leży na południe od miasta Saloniki, do którego latają tanie linie lotnicze. Nie ma bezpośrednich lotów z Polski, ale istnieje wiele opcji przesiadek, np. w Budapeszcie, Sztokholmie czy Oslo. Jeśli odpowiednio wcześnie zrobimy rezerwację, za bilet zapłacimy ok. 10 euro w jedną stronę.

2 / 6

Półwysep Chalcydycki

Obraz
© VisitGreece

Obszar Połwyspu Chalkidiki jest zróżnicowany – na zachodzie krajobraz jest raczej płaski, na południu przeważnie górzysty. Na północy można zobaczyć jeziora Koronia i Wolfi, a w środkowej części masyw górski Cholomontas, którego najwyższy szczyt ma 1165 m n.p.m.

3 / 6

Półwysep Chalcydycki

Obraz
© VisitGreece

W południowej części popularnego Półwyspu Chalkidiki, u północnych wybrzeży Morza Egejskiego, znajdują się trzy mniejsze półwyspy: Kasandra, Sithonia i Athos. Między nimi znajdują się dwie malownicze zatoki: Kasandryjska między Kasandrą i Sithonią oraz Ajiu Orus między Sithonią i Athos.

Na zdjęciu: Vourvourou - plaża Karidi

4 / 6

Półwysep Chalcydycki

Obraz
© VisitGreece

Półwysep Kasandra jest raczej płaski, a panujące tu warunki sprzyjają rolnictwu. Południowa część jest bardziej pagórkowata i tym samym bardziej interesująca krajobrazowo. Gdzieniegdzie zdarzają się skaliste fragmenty wybrzeża, ale zakątek słynie przede wszystkim z przepięknych piaszczystych plaż, które ciągną się kilometrami.

5 / 6

Półwysep Chalcydycki

Obraz
© VisitGreece

Półwysep Sithonia, oblewany przez wody Zatoki Kasandryjskiej i Ajiu Orus, charakteryzuje się dużą ilością zieleni i górzystym ukształtowaniem terenu. Turyści najczęściej wybierają jego zachodnie wybrzeże, więc spragnionym ciszy radzimy zdecydować się na drugą stronę półwyspu, która zachwyca przepięknymi i pustymi plażami.

Na zdjęciu: Sithonia - Kavourotripes

6 / 6

Półwysep Chalcydycki

Obraz
© VisitGreece

Athos jest najbardziej górzystym z trzech półwyspów. Na jego południowym krańcu znajduje się najwyższy szczyt Chalkikdikigóra Athos, której wysokość sięga aż 2033 m n.p.m. Zakątek ma status okręgu autonomicznego i jest zamieszkiwany wyłącznie przez mnichów prawosławnych.

Na zdjęciu: Sykia, Athos na horyzoncie

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)