Chcą wydobywać złoto u naszych sąsiadów. Obrońcy przyrody protestują
U naszych sąsiadów znajdują się prawdopodobnie wielkie złoża złota. Aby potwierdzić ich istnienie, aż trzy firmy chcą przeprowadzić badania geologiczne. Sprzeciwiają się temu obrońcy przyrody z pobliskiego parku narodowego. Odwierty i inne prace zaszkodzą środowisku naturalnemu.
Trzy firmy geologiczne zwróciły się do ministerstwa środowiska Czech o zezwolenie na badania geologiczne złoża złota o wartości 8,4 mld euro - powiadomiła w środę gazeta "Mlada Fronta DNES". Złoże w rejonie miejscowości Kaszperska Hora jest jednym z największych złóż złota w Czechach.
Obrońcy przyrody protestują
Badania mogą poprzedzać wnioski o udzielenie zgody na wydobycie kruszcu. Z takimi planami nie zgadzają się mieszkańcy regionu Szumawa, położonego przy granicy Czech z Niemcami i Austrią. Już przed laty powstało tam stowarzyszenie Szumawa ponad Złotem, które sprzeciwia się badaniom, poszukiwaniom i ewentualnemu wydobyciu złota.
Według "MF DNES" trzy firmy, w tym jedna państwowa, chcą przeprowadzić badania na terenie, na którym dekady temu rozważano budowę kopalni odkrywkowej. Złoto miałoby być tam wydobywane ze skał metodą ługowania cyjankiem, uznaną za szkodliwą dla środowiska naturalnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Otwarte stoki na Podhalu. Gdzie można jeździć mimo deszczu?
Wszystkie trzy firmy zamierzają prowadzić badania w tym samym czasie i na tym samym obszarze. W pobliżu znajdują się tereny chronione. Planom związanym z wydobyciem złota sprzeciwia się administracja Parku Narodowego Szumawa.
Według dziennika ministerstwo środowiska, które obecnie ocenia wnioski o zezwolenie na badania, nie chce komentować trwającego postępowania.
Wielkość złoża w pobliżu Kaszperskej Hory szacowana jest na 120 ton kruszcu.
Czytaj także: Wyjątkowe miejsce tuż za naszą granicą. Obłędne widoki
Park Szumawa - zielone płuca Europy
Park Narodowy Szumawa to największy z czterech parków narodowych powołanych w Czechach. Obejmuje teren górski wzdłuż granicy z Austrią i Bawarią. Na jego terenie przebiega kilkaset kilometrów znakowanych szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych i narciarskich. Wielkie połacie lasu rosnącego na granicy Czech i Bawarii są tak rozległe, że stanowią największy zalesiony obszar leśny naszego kontynentu.
Na terenie parku spotkać można liczne gatunki zwierząt rzadko spotykane na terenie Czech, takie jak ryś, cietrzew, sokół wędrowny, bocian czarny, czy wilk.
Źródło: PAP, VisitCzechia