Chcesz zobaczyć Drogę Mleczną z Polski? W tych miesiącach widać ją najlepiej
Wstęga Drogi Mlecznej przecinająca nocne niebo to jeden z najbardziej spektakularnych widoków, jakie istnieją. Podpowiadamy, kiedy jest ona najlepiej widoczna oraz gdzie warto udać się na obserwacje.
Nie będzie raczej dla nikogo zaskoczeniem, że obserwacje centrum Drogi Mlecznej muszą być przeprowadzane z miejsca o jak najmniejszym zanieczyszczeniu świetlnym. I nie chodzi tutaj tylko o wystrzeganie się terenów miejskich, bo smog świetlny dotyczy również mniejszych miejscowości. Chcąc zobaczyć Drogę Mleczną w pełnej krasie, trzeba udać się tam, gdzie niebo jest naprawdę ciemne, czyli w miejsca jak najbardziej oddalone od źródeł sztucznego światła.
Chcesz zobaczyć Drogę Mleczną? Jedź w Bieszczady
Najlepszym do tego rejonem w Polsce będą Bieszczady. A dokładniej Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" oraz jego okolice. Dlaczego? Przede wszystkim jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce chronionych przed zanieczyszczeniem świetlnym (obszar CN-004 programu Ciemne Niebo). Ponadto im dalej na południe, tym lepszy widok na Drogę Mleczną.
W naszej szerokości geograficznej nawet w okresie jej najlepszej widoczności i tak znajduje się ona zaledwie kilka stopni nad horyzontem. Dlatego też południowe rejony kraju są najlepszym miejscem do oglądania centrum Drogi Mlecznej. Niestety, ale na północy nasza galaktyka wznosi się nad widnokręgiem minimalnie.
Lokalizacja Drogi Mlecznej
O tym w jakim kierunku patrzeć, aby zobaczyć Drogę Mleczną z Bieszczad, pisze na swoim blogu "Z głową w chmurach" Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Według niego należy patrzeć na południe i południowy wschód, ponieważ rozciąga się tam olbrzymi pas ciemnego nieba.
Mało wprawnym obserwatorom nieba zlokalizowanie Drogi Mlecznej może sprawić nieco problemów. Mamy jednak do dyspozycji nowoczesne, darmowe i ogólnodostępne technologie, z których warto w tej sytuacji skorzystać.
Są to aplikacje astronomiczne - takie jak Stellarium Mobile Free, SkySafari czy NightSky - które po prostu wskażą, gdzie aktualnie na nieboskłonie znajduje się Droga Mleczna.
Czytaj także: Niedźwiedzie wybudziły się ze snu. Podchodzą pod domy
Najlepszy okres do obserwacji Drogi Mlecznej w Polsce
Najlepszym okresem do obserwacji centrum Drogi Mlecznej jest przełom kwietnia i maja. Wiosną unosi się ona nad horyzontem, a w jej obserwacji nie przeszkadzają jeszcze białe noce, które stają się dużą przeszkodą w czasie lata. Natomiast zimą i jesienią widać jedynie obrzeża Drogi Mlecznej.
Przy obserwacji Drogi Mlecznej należy wziąć pod uwagę miejsce obserwacji (jego położenie geograficzne), godzinę zmierzchu i świtu astronomicznego, fazę Księżyca oraz drogę przemieszczania się samej galaktyki. Na tej podstawie określamy okienko stanowiące najlepszy czas na obserwację. Zazwyczaj do dyspozycji jest ok. dwóch godzin w czasie jednej nocy.
Co prawda, fragmenty Drogi Mlecznej są obecne na horyzoncie przez cały rok, ale ich obserwacja nie jest już tak widowiskowa, jak ma to miejsce na wiosnę i na samym początku lata. Dlatego warto wykorzystać okres kwietnia i maja, aby zobaczyć, jak wygląda centrum naszej galaktyki w swojej najpiękniejszej odsłonie.