Trwa ładowanie...

Chiny – przeźroczysty most w Parku Narodowym Zhangjiajie

Kolejny szklany most w Państwie Środka? Tak, i zapewne to nie ostatnia taka inwestycja w tej części świata. Chińczycy widząc, jak dużym zainteresowaniem ze strony turystów cieszą się mosty, które z jednej strony fascynują, a z drugiej przerażają, budują kolejne. Następny zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2017 r. i ma sprawiać wrażenie przeźroczystego, a osoby po nim chodzące poczują się, jakby lewitowały nad ziemią.

Chiny – przeźroczysty most w Parku Narodowym ZhangjiajieŹródło: Martin Duplantier Architectes
d2gg3t4
d2gg3t4

Najwięcej szklanych kładek w ostatnich kilkunastu miesiącach zrealizowano położonej w środku Chin prowincji Hunan. W sierpniu br. otworzono najdłuższy, 430-metrowy szklany most w Parku Narodowym Zhangjiajie, szklany most w Parku Narodowym Zhangjiajie, a np. we wrześniu 2015 r. 370-metrową szklaną przeprawę w Parku Narodowym Shiniuzhai.
Teraz w górach powstaje kolejna kładka. Będzie różnić się od poprzednich tym, iż ma wtapiać się w otoczenie i sprawiać wrażenie niewidzialnej. Jak przekonują pomysłodawcy innowacyjnego projektu, osoby po niej spacerujące poczują się tak, jakby wznosiły się nad skałami.

Martin Duplantier Architectes
Źródło: Martin Duplantier Architectes

Przezroczysta kładka budowana jest w Parku Narodowym Zhangjiajie między dwoma szczytami. Autorami projektu są dwie pracownie architektonicze: Martin Duplantier Architectes (MDA) oraz Daqian Landscape Architects. Jak przekonują jej pracownicy, ich nowa koncepcja będzie fascynująca, spektakularna i przyciągać ludzi żądnych adrenaliny. Nowatorskim rozwiązaniem ma być też umiejętne wtopienie konstrukcji w krajobraz gór Zhangjiajie.

Martin Duplantier Architectes
Źródło: Martin Duplantier Architectes

Kładka zostanie zbudowana z lustrzanej stali nierdzewnej, szkła i wypolerowanego na wysoki połysk czarnego kamienia. Część mostu wyłożona kamieniem będzie przeznaczona dla osób, które boją się wysokości. Minerał, gdy jest mokry, ma świetne właściwości odbijające otoczenie, więc ci, którzy będąc po nim przechodzić, zobaczą niebo i nie będą zdawać sobie sprawy, na jakiej wysokości się znajdują.
Po bokach kładki znajdą się rynienki z wodą, która będzie rozpylana co 7 minut, tworząc tymczasowe obłoczki chmur.

Martin Duplantier Architectes
Źródło: Martin Duplantier Architectes

Turyści odwiedzający przeźroczysty most w Parku Narodowym Zhangjiajie będą mogli w okolicy zatrzymać się na noc. Na szczytach pobliskich gór zostaną zbudowane killkukondygnacyjne budynki, z których będzie się roztaczać 360-stopniowa panorama na okolicę. Powstanie także restauracja i specjalne pokoje dla VIP-ów. Łączny koszt inwestycji to (w przeliczeniu) ok. 21 mln złotych.

Źródło: Daily Mail

d2gg3t4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gg3t4