Trwa ładowanie...

Chorwacja czy Grecja - gdzie wyczarterować łódź, by przeżyć wakacje marzeń?

Dwa turystyczne kraje, piękne wybrzeża i tysiące wysp. Grecja i Chorwacja – który z nich oferuje swoim gościom lepsze warunki na niezapomniany rejs?

Chorwacja czy Grecja - gdzie wyczarterować łódź, by przeżyć wakacje marzeń?Źródło: Shutterstock.com, fot: Max Topchi
d4a16cr

Grecja

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o turystykę, trudno rzucić Grecji wyzwanie. Nawet natura jest jej sojusznikiem w tej dziedzinie. Śródziemnomorski klimat, morskie wybrzeże, którego długość wynosi prawie 4 tys. km, wreszcie kilka tysięcy wysp i wysepek. Wszystko to sprawia, że Grecja oferuje miłośnikom morskich rejsów doskonałe warunki do spędzania wakacji. Nie dziwi zatem, że pojawiła się tam liczna grupa firm, gotowych wyczarterować łodzie i jachty chętnym przybyszom.

Chorwacja

Z błogiej nieświadomości wyrwało Helladę dopiero pojawienie się Chorwacji na mapie europejskiej turystyki. Kraj ten, o podobnym do Grecji klimacie, może się pochwalić równie pięknym wybrzeżem. Dalmacja obfituje w wyspy (jest ich tu ponad tysiąc) oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy. Chorwacja to także kraj zaradnych i przedsiębiorczych ludzi, którzy postanowili odebrać palmę rejsowego pierwszeństwa Grekom.

Wybór między tymi dwoma miejscami będzie dla każdego miłośnika morskich rejsów niezwykle trudny. Spróbujmy jednak ustalić, który kraj ma więcej atutów.

d4a16cr

Gdzie taniej?

Jeśli chodzi o kwestię cen, Chorwacja prowadzi. Mimo że w ostatnich latach koszt czarteru łodzi wzrósł na wybrzeżu Dalmacji bardzo mocno, wciąż można tu zaoszczędzić nawet do kilkuset euro w stosunku do Grecji. Ale tylko wtedy, gdy zarezerwujemy łódź w miarę wcześnie. W obydwu krajach sezon trwa mniej więcej od połowy kwietnia do października. W szczytowym okresie (lipiec i sierpień) na pewno nie będzie łatwo o atrakcyjne promocje. Również tłok w portach na obu wybrzeżach będzie wtedy podobny, nawet pomimo panujących upałów.

Dla urodzonych odkrywców

Jak już wspomnieliśmy, Grecja składa się z kilku tysięcy wysp. Tylko około 167 z nich jest zamieszkanych. Daje to prawie nieskończone pole do kolejnych eskapad i rejsów. Wszystko zależy od chęci, doświadczenia i umiejętności płynącego łódką bądź jachtem.
Najpopularniejsze wśród turystów są wyspy: Kreta, Rodos oraz Korfu, a także archipelagi: Cyklady, Sporady oraz Wyspy Jońskie. Osobną atrakcję stanowią liczne, rozsiane po nich zabytki, których historia sięga niejednokrotnie tysięcy lat.
Miłośników mocnych wrażeń z pewnością ucieszy fakt, że wiatr Meltemi, nawiedzający Grecję latem, potrafi być dość niespokojny. Zdarza się, że żeglarze muszą czekać nawet do kilku dni w portach, aż się uspokoi.

Dla fanów nocnego życia

Zwolennicy morskich podróży wzdłuż chorwackiego wybrzeża często zachwalają gościnność mieszkańców Dalmacji. Chorwaci posługują się podobnym językiem do polskiego, uwielbiają też dobrą zabawę.

Podobnie jak w przypadku Grecji, choć na nieco mniejszą skalę, Chorwacja jest krajem, w którym przeszłość spogląda na nas z każdej strony. Takie miejsca, jak Split czy Dubrownik (gdzie kręcono m.in. serial "Gra o tron"), zachwycają do dzisiaj pięknem architektury i położenia. Ponadto wiatry nad Adriatykiem są trochę spokojniejsze niż na południu, więc rozpoczęcie tu swojej morskiej przygody z żeglarstwem wydaje się lepszym pomysłem.

d4a16cr

Jak widać, walka Chorwacji i Grecji o serca fanów morskiej przygody jest bardzo wyrównana. Wśród polskich żeglarzy od lat większą popularnością cieszy się Chorwacja. Przemawiają za nią nie tylko bliskość geograficzna, ale też nieco bardziej przystępne ceny oraz bliskość kulturowa mieszkańców. Ale czy powinniśmy kierować się ogólnymi trendami? Zdecydowanie najlepiej poświęcić kilka sezonów na wyczarterowanie łodzi w obydwu krajach. Ostatecznie bowiem wygrywa zawsze to miejsce, w którym my sami czujemy się najlepiej.

Partnerem artykułu jest Alior Bank

d4a16cr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a16cr