Cieszyn
Zamek cieszyński został wzniesiony na prawym brzegu Olzy najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Wcześniej w miejscu tym znajdowały się kasztelański gród i przylegająca do niego osada.
Zamek cieszyński został wzniesiony na prawym brzegu Olzy najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Wcześniej w miejscu tym znajdowały się kasztelański gród i przylegająca do niego osada.
Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z połowy XII stulecia. Jednak utworzony został zapewne w drugiej połowie X wieku. W połowie wieku XI powstała kamienna rotunda pod wezwaniem św. Mikołaja, pełniąca funkcję kaplicy grobowej. Jest to najstarsza świątynia w Cieszynie. Inicjatywę budowy warowni przypisuje się pierwszemu księciu cieszyńskiemu, Mieszkowi. Zamek był rozbudowywany w późniejszych latach przez syna i wnuka księcia. Wraz z warownią powstał również nowy, otoczony wałami ośrodek miejski. Pomimo pożarów w XV i XVI wieku, które dotknęły zamek, pozostawał on w dobrym stanie aż do wojny trzydziestoletniej. W 1647 roku został zniszczony na skutek ostrzału artyleryjskiego. W XIX wieku stojące ruiny zostały rozebrane. Przetrwała tylko kamienna wielokondygnacyjna wieża z XIV stulecia, która w XV wieku została zwieńczona machikułami oraz wykuszami.
Pokazy rycerskie na Wzgórzu Zamkowym w ramach Święta Trzech Braci
W czerwcu mieszkańcy Cieszyna, po obu stronach granicy corocznie obchodzą święto związane z początkami grodu i podaniem o Trzech Braciach, którzy konno przybyli na Wzgórze Zamkowe. Uroczystości rozpoczynają się od przedstawienia teatralnego nawiązującego do legendy o powstaniu miasta. Na Moście Przyjaźni, łączącym obie części Cieszyna, polską i czeską, spotykają się jego władze, potem następuje uroczyste przekazanie kluczy do bram grodu. Tradycją święta jest konkurs na najpiękniejszy strój historyczny. W obu częściach miasta odbywają się różnego rodzaju wernisaże, kiermasze i koncerty polskich oraz czeskich artystów, a na Wzgórzu Zamkowym pokazy walk rycerskich na różnego rodzaju broń. Ulice przemierzają barwne korowody uczestników festynu.
Zmierzch epoki Piastów
Celem imprezy jest prezentacja historii Ziemi Cieszyńskiej. Ostatnie spotkanie (3–5 sierpnia 2007 roku) dotyczyło wydarzeń z przełomu XVI i XVII wieku, zwłaszcza kwestii religijnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się przedsięwzięcie prezentujące oblężenie cieszyńskiego zamku w marcu 1646 roku. Rozegrała się wtedy bitwa między szwedzkimi wojskami unii protestanckiej a austriackimi ligi katolickiej. Formacje protestanckie odtworzyli członkowie Cieszyńskiego i Pszczyńskiego Bractwa Kurkowego, Klubu Strzeleckiego Skaut oraz gwardii szwajcarskiej Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba. Oddziały katolickie reprezentowali członkowie Hufca Leliwa. Każdego roku podczas trwania imprezy widzowie i uczestniczy mogą wziąć udział m.in. w warsztatach łuczniczych oraz w konkursach strzelania z łuku. Dużym zainteresowaniem cieszą się inscenizacje, w 2007 roku zaprezentowano wykonanie wyroku śmierci na mincerzu Hansie Thacke i złotniku Joachimie, skazanych na śmierć w 1611 roku za fałszowanie groszy polskich Zygmunta III
Wazy. Prezentacje odbywają się zwykle na Wzgórzu Zamkowym. Program imprezy obejmuje zazwyczaj rozmaite wystawy, koncerty muzyki dawnej, wykłady, warsztaty, a także pokaz ważenia piwa.
Okolica
Dzięgielów – renesansowy zamek z połowy XVII wieku, wykorzystano gotyckie mury z końca XV wieku, rozbudowany w drugiej połowie XVIII stulecia.
Puńców – gotycki, kamienny kościół, wybudowany około 1518 roku.
Skoczów – późnobarokowy ratusz z XVIII wieku; na rynku fontanna z barokową figurą Jonasza, zwanego potocznie „Trytonem”, dłuta Wacława Donaya; kamienice z przelomu XVIII i XIX wieku.
Zamarski – drewniany kościół św. Rocha z 1731 roku, wzniesiony w miejscu spalonego kościoła z XV wieku, wieża z drugiej połowy XVI stulecia, nawa i prezbiterium przykryte jednokaleniowym, dwuspadowym dachem pobitym gontem.
COK „Dom Narodowy”
Rynek 12 43-300 Cieszyn (33) 851 25 20 cok@region.ciesz.pl www.domnarodowy.pl
Organizator
Wzgórze Zamkowe
w Cieszynie (33) 851 08 21 turystyka@zamekcieszyn.pl
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze
Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski