Trwa ładowanie...

Cmentarze na świecie. Zobacz, jak dbają o zmarłych w innych krajach

Nie tylko zabytkowe kamienice, muzea czy plaże. W innych zakątkach świata można powspominać fascynujące osobowości, zobaczyć dzieła znanych architektów oraz przekonać się, czym światowe nekropolie różnią się od tych polskich. Gdzie znajdują się najpiękniejsze?

Cmentarze na świecie. Zobacz, jak dbają o zmarłych w innych krajachŹródło: Shutterstock.com, fot: Peter Zamorowski
d1wws6f
d1wws6f

Wycieczki z przewodnikami na cmentarzu to nic nowego w Moskwie, Paryżu czy Buenos Aires. Tamtejsze nekropolie od dawna są celem turystów, którzy z drugiego końca świata potrafią przylecieć po to, by złożyć kwiaty na grobie znanej osobistości.

Pere Lachaise w Paryżu

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Maxal Tamor

Przyjeżdżając do stolicy Francji, wiele osób pierwsze kroki kieruje nie pod Wieżę Eiffla, a na słynny cmentarz Pere Lachaise. Paryska nekropolia oczarowuje architekturą, położeniem i klimatem.

Odwiedzić tu można np. miejsce spoczynku Jima Morrisona, przy którym fani nieustannie pozostawiają dowody swojej miłości. Miłośnicy kultury i sztuki wybierają się także na groby: Fryderyka Chopina, Oscara Wilde’a, Edith Piaf, Moliere’a czy Isadory Duncan.

Cmentarz La Recoleta w Buenos Aires

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Jan Jerman

Ten argentyński cmentarz jest bardzo nietypowy, bo większość tutejszych grobów znajduje się nad ziemią, a 94 z nich uznano za zabytki. Położony jest w ekskluzywnej dzielnicy Buenos Aires - Recoleta.

d1wws6f

Na teren nekropolii wchodzi się przez neoklasycystyczną bramę ozdobioną wysokimi kolumnami doryckimi. Znajduje się tu wiele pięknych marmurowych grobowców ozdobionych wyszukanymi pomnikami np. w stylu art deco, art nouveau, barokowym i neogotyckim. Pochowano tutaj m.in.: Evę Peron. Przy wejściu można kupić plan cmentarza.

Zobacz też: Patriotyczne i ledowe znicze. Cmentarna moda 2017

St. Louis No. 1 w Nowym Orleanie

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: karenfoleyphotography

Najstarszy cmentarz w Nowym Orleanie powstał w 1789 r. i jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych na świecie. Ze względu na położenie miasta poniżej poziomu morza nie ma tu grobów w ziemi. Większość z nich jest naprawdę imponująca, a te, które są zaniedbane, mają niepowtarzalny klimat.

d1wws6f

Pochowano tu m.in. kapłankę voodoo Marie Laveau, która opiekowała się zarówno zamożnymi białymi mieszkańcami miasta, jak i tymi pochodzenia kreolskiego. Grobowiec w kształcie piramidy na swoje przyszłe miejsce pochówku wykupił tu aktor Nicolas Cage.

Wesoły Cmentarz w Sapancie

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Peter Zamorowski

To nie tylko jeden z najpiękniejszych, ale także najbardziej nietypowych cmentarzy na świecie. Nazywany jest wesołym z powodu niecodziennych form, jakie mają tamtejsze nagrobki. Lokalny artysta, rzeźbiarz Stan Ioan Pătras, zaczął je wykonywać w 1935 r. Rzeźbione i barwnie malowane płyty z obrazkami z życia zmarłych opatrzone były humorystycznymi epitafiami opowiadającymi o ich losie. Wesoły Cmentarz zlokalizowany jest wokół cerkwi w rumuńskiej wsi Sapanta i jest pozycją obowiązkową podczas wizyty w tym kraju. Bilet wstępu kosztuje 5 lei (ok. 4,80 zł) za osobę.

Cmentarz na wzgórzu Montjuic w Barcelonie

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Jordan Adkins

Nie ma na świecie drugiego tak pięknie położonego cmentarza. Usytuowana na stromej części góry Montjuic nekropolia to miejsce, w którym ścierają się nurty artystyczne XIX w. Przechadzając się ścieżkami pomiędzy nagrobkami, można znaleźć elementy modernizmu, klasycyzmu, neogotyku czy secesji. Tutejsze posągi, rzeźby, ściany pochówkowe i mauzolea robią ogromne wrażenie.

Cmentarz Artystów i Poetów w Rzymie

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: maurizio

Cmentarz Artystów i Poetów nazywany jest także Cmentarzem Protestanckim. Powstał w XVIII w. dla niekatolików i obcokrajowców, którzy zmarli i pochowani zostali w Rzymie. Nagrobki, figury aniołów, krzyże utrzymane są w białej tonacji, co pięknie kontrastuje z zielenią palm, agaw, cyprysów czy pnączy. Spoczywają tu m.in. angielscy poeci John Keats i Percy Shelley, syn Johana Wolfganga Goethego, August von Goethe, i wielu ludzi różnych narodowości, związanych z kulturą, sztuką i nauką.

Cmentarz Wyszehradzki w Pradze

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Julie Mayfeng

Jeden z najważniejszych czeskich cmentarzy powstał w 1869 r. Pochowani są tu słynni malarze, artyści, muzycy, pisarze, poeci - wszyscy ci, którzy przyczynili się do rozwoju kultury i sztuki czeskiej, jak chociażby Alfons Mucha, Bedrich Smetana czy Antoni Dworzak. Najważniejszym miejscem na całym cmentarzu jest pomnik Slavin, który upamiętnia najbardziej zasłużonych ludzi kultury i sztuki.

Cmentarz Nowodziewiczy w Moskwie

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: uploader

Rosyjskie Powązki. Zajmująca 7,5 ha nekropolia w Moskwie leży przy monasterze Nowodziewiczym. Cmentarz pełen jest pięknych, bardzo wymyślnych nagrobków, pomiędzy którymi przechadzają się turyści.

To miejsce spoczynku wielu zasłużonych Rosjan, m.in.: Antoniego Czechowa, Mikołaja Gogola, Michaiła Bułhakowa, Nikity Chrzuszczowa i Borysa Jelcyna.

d1wws6f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wws6f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj