Cmentarze na świecie. Zobacz, jak dbają o zmarłych w innych krajach
Nie tylko zabytkowe kamienice, muzea czy plaże. W innych zakątkach świata można powspominać fascynujące osobowości, zobaczyć dzieła znanych architektów oraz przekonać się, czym światowe nekropolie różnią się od tych polskich. Gdzie znajdują się najpiękniejsze?
Wycieczki z przewodnikami na cmentarzu to nic nowego w Moskwie, Paryżu czy Buenos Aires. Tamtejsze nekropolie od dawna są celem turystów, którzy z drugiego końca świata potrafią przylecieć po to, by złożyć kwiaty na grobie znanej osobistości.
Pere Lachaise w Paryżu
Przyjeżdżając do stolicy Francji, wiele osób pierwsze kroki kieruje nie pod Wieżę Eiffla, a na słynny cmentarz Pere Lachaise. Paryska nekropolia oczarowuje architekturą, położeniem i klimatem.
Odwiedzić tu można np. miejsce spoczynku Jima Morrisona, przy którym fani nieustannie pozostawiają dowody swojej miłości. Miłośnicy kultury i sztuki wybierają się także na groby: Fryderyka Chopina, Oscara Wilde’a, Edith Piaf, Moliere’a czy Isadory Duncan.
Cmentarz La Recoleta w Buenos Aires
Ten argentyński cmentarz jest bardzo nietypowy, bo większość tutejszych grobów znajduje się nad ziemią, a 94 z nich uznano za zabytki. Położony jest w ekskluzywnej dzielnicy Buenos Aires - Recoleta.
Na teren nekropolii wchodzi się przez neoklasycystyczną bramę ozdobioną wysokimi kolumnami doryckimi. Znajduje się tu wiele pięknych marmurowych grobowców ozdobionych wyszukanymi pomnikami np. w stylu art deco, art nouveau, barokowym i neogotyckim. Pochowano tutaj m.in.: Evę Peron. Przy wejściu można kupić plan cmentarza.
Zobacz też: Patriotyczne i ledowe znicze. Cmentarna moda 2017
St. Louis No. 1 w Nowym Orleanie
Najstarszy cmentarz w Nowym Orleanie powstał w 1789 r. i jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych na świecie. Ze względu na położenie miasta poniżej poziomu morza nie ma tu grobów w ziemi. Większość z nich jest naprawdę imponująca, a te, które są zaniedbane, mają niepowtarzalny klimat.
Pochowano tu m.in. kapłankę voodoo Marie Laveau, która opiekowała się zarówno zamożnymi białymi mieszkańcami miasta, jak i tymi pochodzenia kreolskiego. Grobowiec w kształcie piramidy na swoje przyszłe miejsce pochówku wykupił tu aktor Nicolas Cage.
Wesoły Cmentarz w Sapancie
To nie tylko jeden z najpiękniejszych, ale także najbardziej nietypowych cmentarzy na świecie. Nazywany jest wesołym z powodu niecodziennych form, jakie mają tamtejsze nagrobki. Lokalny artysta, rzeźbiarz Stan Ioan Pătras, zaczął je wykonywać w 1935 r. Rzeźbione i barwnie malowane płyty z obrazkami z życia zmarłych opatrzone były humorystycznymi epitafiami opowiadającymi o ich losie. Wesoły Cmentarz zlokalizowany jest wokół cerkwi w rumuńskiej wsi Sapanta i jest pozycją obowiązkową podczas wizyty w tym kraju. Bilet wstępu kosztuje 5 lei (ok. 4,80 zł) za osobę.
Cmentarz na wzgórzu Montjuic w Barcelonie
Nie ma na świecie drugiego tak pięknie położonego cmentarza. Usytuowana na stromej części góry Montjuic nekropolia to miejsce, w którym ścierają się nurty artystyczne XIX w. Przechadzając się ścieżkami pomiędzy nagrobkami, można znaleźć elementy modernizmu, klasycyzmu, neogotyku czy secesji. Tutejsze posągi, rzeźby, ściany pochówkowe i mauzolea robią ogromne wrażenie.
Cmentarz Artystów i Poetów w Rzymie
Cmentarz Artystów i Poetów nazywany jest także Cmentarzem Protestanckim. Powstał w XVIII w. dla niekatolików i obcokrajowców, którzy zmarli i pochowani zostali w Rzymie. Nagrobki, figury aniołów, krzyże utrzymane są w białej tonacji, co pięknie kontrastuje z zielenią palm, agaw, cyprysów czy pnączy. Spoczywają tu m.in. angielscy poeci John Keats i Percy Shelley, syn Johana Wolfganga Goethego, August von Goethe, i wielu ludzi różnych narodowości, związanych z kulturą, sztuką i nauką.
Cmentarz Wyszehradzki w Pradze
Jeden z najważniejszych czeskich cmentarzy powstał w 1869 r. Pochowani są tu słynni malarze, artyści, muzycy, pisarze, poeci - wszyscy ci, którzy przyczynili się do rozwoju kultury i sztuki czeskiej, jak chociażby Alfons Mucha, Bedrich Smetana czy Antoni Dworzak. Najważniejszym miejscem na całym cmentarzu jest pomnik Slavin, który upamiętnia najbardziej zasłużonych ludzi kultury i sztuki.
Cmentarz Nowodziewiczy w Moskwie
Rosyjskie Powązki. Zajmująca 7,5 ha nekropolia w Moskwie leży przy monasterze Nowodziewiczym. Cmentarz pełen jest pięknych, bardzo wymyślnych nagrobków, pomiędzy którymi przechadzają się turyści.
To miejsce spoczynku wielu zasłużonych Rosjan, m.in.: Antoniego Czechowa, Mikołaja Gogola, Michaiła Bułhakowa, Nikity Chrzuszczowa i Borysa Jelcyna.