Co warto zobaczyć w Wenecji?
Wenecja to jedno z najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech. To miasto na wodzie co roku przyciąga miliony turystów, spragnionych pięknych widoków i włoskiej kultury w najbardziej wysublimowanym wydaniu. Co warto zwiedzić w Wenecji i z jakich atrakcji skorzystać?
Z Polski do Wenecji można dolecieć już od 150 zł w dwie strony. Dostępne są m.in. loty z Katowic, Poznania, Wrocławia, Krakowa czy Gdańska.
Przejazd tramwajem wodnym po Canale Grande
Wenecja to wyjątkowe miasto, które warto zwiedzić zarówno podczas jednodniowego pobytu, jak i – tym bardziej - zostać w nim na dłużej. Dla turystów czeka tu wiele atrakcji, a historia obecna jest na każdym rogu ulicy. To, co najmocniej kojarzy się z Wenecją, to przede wszystkim woda, a dokładniej kanały, które tworzą sieć wokół budynków i uliczek miasta.
Warto zwiedzić miejsce właśnie w ten sposób – na przykład płynąc po Canale Grande, największym kanale Wenecji, przedzielającym ją na pół. To niewątpliwie doskonała atrakcja dla osób, które nie były jeszcze w tym włoskim mieście.
Plac św. Marka
Centralny punkt miasta to Plac św. Marka, który skupia głównie turystów, choć swoje stoiska mają tutaj również miejscowi. Na placu znajdują się najważniejsze budynki w Wenecji. Są to między innymi Dzwonnica św. Marka (najwyższy punkt w mieście), czy Pałac Dożów, w którym urzędowali panujący w mieście dożowie, ale swoją siedzibę miał tam także sąd i tajna policja. Znajduje się tutaj także Bazylika św. Marka.
Czytaj także: Egzotyczna plaża zamknięta. Powód jest ważny
Caffè Florian
Kawiarnia, o której mowa również mieści się na Placu św. Marka i jest jedną z najstarszych na świecie. W 2020 roku lokal obchodził swoje 300 urodziny, i, co jeszcze bardziej zaskakujące, od trzech wieków działa nieprzerwanie. Podobno kawę pił tam między innymi Charles Dickens, Lord Byron, czy Goethe. Dziś jest to jedne z najmodniejszych miejsc w Wenecji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Most Westchnień
W Wenecji jest wiele pięknych mostów, ale jeden z najciekawszych znajduje się pomiędzy pałacem Dożów a więzieniem. Cel jego powstania był właśnie taki, aby połączyć Trybunał z więzieniem. Przez niego prowadzono skazańców do celi, a nazwa pochodzi podobno od westchnień, które skazani wydawali, zostawiając na wolności ukochane kobiety.