Trwa ładowanie...

Cywilizacja Majów. Naukowcy dowiedzieli się, dlaczego upadła

Upadek cywilizacji Majów nie był spowodowany kataklizmem naturalnym, a rywalizacjami pomiędzy państwa-miastami o dominację nad pozostałym plemionami. Takie m.in. wnioski ogłosili archeolodzy w czasie VII Światowego Szczytu, dotyczącego archeologii Majów.

Cywilizacja Majów. Naukowcy dowiedzieli się, dlaczego upadłaŹródło: Bill Spears (All rights reserved)
d469l0j
d469l0j

Zdaniem naukowców osłabienie cywilizacji Majów w epoce klasycznej można łatwiej zrozumieć dzięki porównaniu z upadkiem Związku Radzieckiego, w którym decydującą rolę odegrał czynnik ekonomiczny. Amerykański archeolog Arthur Demarest wskazał, że głównym problemem były liczne wojny toczone przez plemiona Majów. Władcy rozpoczęli współzawodnictwo kulturalne i polityczne, którego owocami były wspaniałe budowle, rozwój nauki i sztuki.

Wobec problemów materialnych, wyniszczenia ziemi, suszy i przeludnienia kultura Majów weszła w fazę kryzysu, która w ostateczności doprowadziła do jej upadku.

Dr antropologii Sergio Romero z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin dodał, że upadek cywilizacji nie położył się cieniem na językach Majów. Liczne plemiona przeniosły się w ramach kontynentu Ameryki Środkowej, co nie doprowadziło do zaniku ich mowy. Na południu Meksyku oraz w Gwatemali nieliczne grupy etnicznego do dziś używają języka, który jest spuścizną dawnej cywilizacji.

VII Światowy Szczyt dotyczący archeologii Majów, który trwał trzy dni zakończył się w niedzielę w malowniczym mieście Antigua w środkowej części Gwatemali. W spotkaniu wzięli udział naukowcy z Gwatemali, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Francji i Holandii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Sylwia Mróz, Meksyk/pbp

d469l0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d469l0j