Czarnogóra: 7 największych atrakcji

Czarnogóra: 7 największych atrakcji

Na niewielkim obszarze Czarnogóry, która ma wielkość naszego województwa lubuskiego, mieści się cała masa urokliwych zakątków. Oto najpiękniejsze miejsca czarnej perły Adriatyku.

Na niewielkim obszarze , która ma wielkość naszego województwa lubuskiego, mieści się cała masa urokliwych zakątków. Oto najpiękniejsze miejsca czarnej perły Adriatyku.

Boka Kotorska, leżąca w południowej części wybrzeża Adriatyku uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na Bałkanach, ale na całym Starym Kontynencie. Składa się z czterech mniejszych zatok, a wzdłuż linii brzegowej, która ma długość ok. 30 km można zobaczyć starożytne i średniowieczne miasta otoczone obronnymi murami. Wody zatoki usiane są licznymi kamiennymi wysepkami, na których znajdują się niewielkie klasztory i kościoły, z których najsłynniejszą jest wyspa Matki Boskiej na Skałach (Gospa od Škrpjela).

at/if

1 / 6

Kotor

Obraz
© xiquinhosilva, Licencja Creative Commons, flickr.com

Nad wodami Boki Kotorskiej znajduje Kotor - pięknie zachowane, średniowieczne miasto, którego historia sięga IX wieku. Otoczone z trzech stron górami nazywany jest najdalej wysuniętym na południe fiordem Europy. Miasto wypełniają wąskie uliczki i urokliwe place, przy których stoją przepiękne kościoły sprzed setek lat. Mury obronne miasta mają 4,5 kilometra długości i 20 metrów wysokości. Prowadzą one do Twierdzy św. Jana (Tvrdjava Sv. Ivan), znajdującej się na Samotnym Wzgórzu (260 m n.p.m.).

2 / 6

Perast

Obraz
© Janusz Recław, Licencja Wikimedia Commons

Do najpiękniejszych miast nad zatoką należy Perast, zabytkowe miasteczko, które liczy jedynie 300 mieszkańców. Czas zdaje się tu stać w miejscu od setek lat, a wąskie uliczki, które mają formę schodków nie są tak zatłoczone jak te w Kotorze. Pozostałości po zabytkach z czasów Republiki Weneckiej w połączeniu z zapierającym dech w piersiach widokiem na okolicę rzeczywiście czynią niewielkie miasteczko jedną z najwspanialszych pereł Europy Południowej.

3 / 6

Sveti Stefan

Obraz
© ecl1ght, Licencja Creative Commons, flickr.com

Niewielki półwysep zabudowany domami z dachami w kolorze ochry, otoczony turkusowymi wodami to jedno z najbardziej charakterystycznych ujęć nie tylko z Czarnogóry, ale z całego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Sveti Stefan to prawdziwa wizytówka czarnogórskiej riwiery, a skalisty zakątek o powierzchni 1,46 ha wyróżnia się nie tylko wspaniałą urodą, ale także może poszczycić się historią, która sięga aż XV wieku. Na przełomie lat 50. i 60. wysepka stała się wyjątkowym hotelem – zachowano tu charakter kilkusetletniej miejscowości. Sveti Stefan zalicza się dziś do najdroższych hoteli na Bałkanach, a jego mury od lat goszczą najznakomitszych gości, przez co czasem nazywa się go "adriatyckim Monako".

4 / 6

Durmitor i kanion Tary

Obraz
© MichaelTyler, Licencja Creative Commons, flickr.com

Czarnogóra może poszczycić się najgłębszym kanionem w Europie. Wąwóz, którym płynie rzeka Tara ciągnie się na długości ponad 150 kilometrów. Głębokość przełomu dochodzi nawet do 1300 metrów. W latach 70. XX wieku miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kanion rzeki sąsiaduje z Parkiem Narodowym Durmitor, który co roku oblegany jest przez dziesiątki tysięcy turystów, głównie amatorów raftingu. Park również został uhonorowany miejscem się liście UNESCO.

5 / 6

Jezioro Szkoderskie

Obraz
© Thinkstock

Niewątpliwą atrakcją kraju jest także Jezioro Szkoderskie, położone na granicy z Albanią. To największe jezioro na Bałkanach - 2/3 jego powierzchni znajduje się w Czarnogórze, natomiast 1/3 w Albanii, a na jego wyspach można podziwiać zabytkowe monastery. Jezioro Szkoderskie od 1983 roku jest parkiem narodowym - znajdują się tu ostatnie siedliska pelikanów oraz największy rezerwat ptaków w Europie.

6 / 6

Monastyr Ostrog

Obraz
© MichaelTyler, Licencja Creative Commons, flickr.com

Ostrog to najczęściej odwiedzany przez turystów i pielgrzymów monaster w Czarnogórze. Klasztor, który wygląda jakby był przyklejony do skały powstał w XVII wieku i jest położony w masywie górskim wznoszącym się ponad Równiną Bjelopavlicką. Najłatwiej jest dotrzeć tutaj z miejscowości Nikšić i Podgoricy.

at/if

czarnogórabałkanyboka kotorska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)