Czarnogóra: 7 największych atrakcji
Na niewielkim obszarze Czarnogóry, która ma wielkość naszego województwa lubuskiego, mieści się cała masa urokliwych zakątków. Oto najpiękniejsze miejsca czarnej perły Adriatyku.
Na niewielkim obszarze , która ma wielkość naszego województwa lubuskiego, mieści się cała masa urokliwych zakątków. Oto najpiękniejsze miejsca czarnej perły Adriatyku.
Boka Kotorska, leżąca w południowej części wybrzeża Adriatyku uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na Bałkanach, ale na całym Starym Kontynencie. Składa się z czterech mniejszych zatok, a wzdłuż linii brzegowej, która ma długość ok. 30 km można zobaczyć starożytne i średniowieczne miasta otoczone obronnymi murami. Wody zatoki usiane są licznymi kamiennymi wysepkami, na których znajdują się niewielkie klasztory i kościoły, z których najsłynniejszą jest wyspa Matki Boskiej na Skałach (Gospa od Škrpjela).
Zobacz także: 10 najpiękniejszych miejsc na Bałkanach
at/if
Kotor
Nad wodami Boki Kotorskiej znajduje Kotor - pięknie zachowane, średniowieczne miasto, którego historia sięga IX wieku. Otoczone z trzech stron górami nazywany jest najdalej wysuniętym na południe fiordem Europy. Miasto wypełniają wąskie uliczki i urokliwe place, przy których stoją przepiękne kościoły sprzed setek lat. Mury obronne miasta mają 4,5 kilometra długości i 20 metrów wysokości. Prowadzą one do Twierdzy św. Jana (Tvrdjava Sv. Ivan), znajdującej się na Samotnym Wzgórzu (260 m n.p.m.).
Perast
Do najpiękniejszych miast nad zatoką należy Perast, zabytkowe miasteczko, które liczy jedynie 300 mieszkańców. Czas zdaje się tu stać w miejscu od setek lat, a wąskie uliczki, które mają formę schodków nie są tak zatłoczone jak te w Kotorze. Pozostałości po zabytkach z czasów Republiki Weneckiej w połączeniu z zapierającym dech w piersiach widokiem na okolicę rzeczywiście czynią niewielkie miasteczko jedną z najwspanialszych pereł Europy Południowej.
Zobacz także: 10 rzeczy, których nie wiesz o Czarnogórze
Sveti Stefan
Niewielki półwysep zabudowany domami z dachami w kolorze ochry, otoczony turkusowymi wodami to jedno z najbardziej charakterystycznych ujęć nie tylko z Czarnogóry, ale z całego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Sveti Stefan to prawdziwa wizytówka czarnogórskiej riwiery, a skalisty zakątek o powierzchni 1,46 ha wyróżnia się nie tylko wspaniałą urodą, ale także może poszczycić się historią, która sięga aż XV wieku. Na przełomie lat 50. i 60. wysepka stała się wyjątkowym hotelem – zachowano tu charakter kilkusetletniej miejscowości. Sveti Stefan zalicza się dziś do najdroższych hoteli na Bałkanach, a jego mury od lat goszczą najznakomitszych gości, przez co czasem nazywa się go "adriatyckim Monako".
Durmitor i kanion Tary
Czarnogóra może poszczycić się najgłębszym kanionem w Europie. Wąwóz, którym płynie rzeka Tara ciągnie się na długości ponad 150 kilometrów. Głębokość przełomu dochodzi nawet do 1300 metrów. W latach 70. XX wieku miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kanion rzeki sąsiaduje z Parkiem Narodowym Durmitor, który co roku oblegany jest przez dziesiątki tysięcy turystów, głównie amatorów raftingu. Park również został uhonorowany miejscem się liście UNESCO.
Jezioro Szkoderskie
Niewątpliwą atrakcją kraju jest także Jezioro Szkoderskie, położone na granicy z Albanią. To największe jezioro na Bałkanach - 2/3 jego powierzchni znajduje się w Czarnogórze, natomiast 1/3 w Albanii, a na jego wyspach można podziwiać zabytkowe monastery. Jezioro Szkoderskie od 1983 roku jest parkiem narodowym - znajdują się tu ostatnie siedliska pelikanów oraz największy rezerwat ptaków w Europie.
Monastyr Ostrog
Ostrog to najczęściej odwiedzany przez turystów i pielgrzymów monaster w Czarnogórze. Klasztor, który wygląda jakby był przyklejony do skały powstał w XVII wieku i jest położony w masywie górskim wznoszącym się ponad Równiną Bjelopavlicką. Najłatwiej jest dotrzeć tutaj z miejscowości Nikšić i Podgoricy.
at/if