Trwa ładowanie...
d3rxrdn

Człowiek-pająk to nie fikcja!

Odpowiednio zsyntetyzowane wielościenne nanorurki węglowe mogą być wykorzystane do produkcji kostiumu o właściwościach zbliżonych do tego, który nosił Człowiek-pająk. Niewielki skrawek nowo opracowanego nanomateriału umożliwia utrzymanie, na pionowej gładkiej ścianie, ciężaru przekraczającego 150 kilogramów, donosi "Science".

Share
d3rxrdn

_ Odpowiednio zsyntetyzowane wielościenne nanorurki węglowe mogą być wykorzystane do produkcji kostiumu o właściwościach zbliżonych do tego, który nosił Człowiek-pająk. Niewielki skrawek nowo opracowanego nanomateriału umożliwia utrzymanie, na pionowej gładkiej ścianie, ciężaru przekraczającego 150 kilogramów, donosi \"Science\". _

Wraz z nowym tysiącleciem wśród naukowców pojawiła się swego rodzaju moda na kopiowanie natury, między innymi przy tworzeniu niezwykle silnie przyczepnych - \"klejących się\" - materiałów, inspirowanych właściwościami opuszków palców gekona. Obecnie powstało szereg całkowicie sztucznych materiałów, które pozwalają na bardzo silne przyczepianie różnych przedmiotów do gładkich, pionowych powierzchni.

Naukowcy z University of Dayton (USA), dzięki wykorzystaniu nanorurek węglowych przy tworzeniu materiału o właściwościach zbliżonych do stopy gekona, osiągnęli tak duży sukces, iż ich sztuczna \"skóra genona\" umożliwia uniesienie nawet 10-krotnie większego ciężaru, niż naturalny oryginał!

Skrawek nowego materiału o powierzchni 3 centymetrów kwadratowych pozwala na zawieszenie na pionowej, gładkiej ścianie odważnika o wadze nawet 150 kilogramów! Siła z jaką nanorurkowy materiał klei się do powierzchni odpowiada 100 N/cm2!

Tajemnica nowego materiału tkwi w sposobie syntezy nanorurek węglowych (nisko ciśnieniowe chemiczne osadzanie z fazy gazowej (LP CVD, ang. low pressure chemical vapour deposition), a przez to organizacji przestrzennej powstałego nanomateriału. Dzięki tej technice syntezy nanorurek węglowych, powstający materiał przypomina nieuporządkowane nitki spagetti, a nie, równo ustawione w rzędzie nanorurki.

d3rxrdn

Po przyklejeniu materiału do powierzchni, i dociśnięciu z dość dużą siłą, ciężar zawieszony na nanomateriale powoduje reorganizację układu nanorurek, przez co stają się one bardzo uporządkowane. Choć nowy materiał z ogromną siła \"przykleja się\" do powierzchni, jego architektura umożliwia jednocześnie bezproblemowe oderwanie go - poprzez przyłożenie siły w innym kierunku, niż pionowy.

Według amerykańskich naukowców, już niebawem literacka fikcja, jaką jest Człowiek-pająk może stać się faktem - naukowcy zademonstrowali możliwości nowego nanokleju, zawieszając na gładkiej, pionowej szybie - na maleńkim skrawku nanomateriału - litrową butelkę Coca-Coli!

(PAP)

klg/yy/

d3rxrdn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxrdn
d3rxrdn