Czy Bałtyk po powodzi nadaje się do kąpieli?
Tysiące ewakuowanych ludzi, doszczętnie zniszczone domy, zakłady, drogi, mosty i straty szacowane w miliardach złotych – to efekt powodzi, która dotknęła Polskę.
Tysiące ewakuowanych ludzi, doszczętnie zniszczone domy, zakłady, drogi, mosty i straty szacowane w miliardach złotych – to efekt powodzi, która dotknęła Polskę.
Niestety to jednak jeszcze nie koniec problemów związanych z powodzią. Fala powodziowa, która kończy swój bieg w Bałtyku, zabrała ze sobą wszystko, co spotkała na swojej drodze – począwszy od śmieci po groźne substancje chemiczne, zwierzęta, farby, oleje, a nawet zawartość szamb. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku codziennie bada skład chemiczny fali powodziowej na Wiśle.
Czy zatem woda wpadająca do Morza Bałtyckiego jest bezpieczna?
Sezon turystyczny rusza już za chwilę, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a w morzu wylądują wszystkie śmieci, które płyną wraz z wielką wodą.
- W chwili obecnej nie można prognozować, które kąpieliska i na jak długo zostałby zamknięte - powiedziała Wirtualnej Polsce Anna Obuchowska - rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku.
Powódź może pokrzyżować letnie plany mieszkańców nadmorskich miejscowości, gdyż wszystko, co spływa Wisłą ląduje na plażach. Mieszkańcy miejscowości położonych w rejonie Zatoki Gdańskiej obawiają się, że turyści w tym roku niechętnie odwiedzą te tereny. Mimo, że z wodą płyną dziesiątki tysięcy niebezpiecznych dla zdrowia substancji, to epidemiolodzy uspokajają, że nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego.
- W chwili obecnej trudno jest przewidzieć, czy powódź spowoduje problemy sanitarno-epidemiologiczne w kąpieliskach morskich, sytuacja będzie monitorowana przez służby sanitarne, a jej wyniki ogłaszane w komunikatach właściwych Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych – dodała Obuchowska.
Naukowcy twierdzą, że jak na razie nie ma powodów do paniki, a zarazem uspokoją, że woda w kąpieliskach zostanie przed sezonem dokładnie przebadana. Anna Obuchowska zapewniła nas, że wyniki badań będą znane przed rozpoczęciem sezonu letniego - czyli w ostatnim tygodniu czerwca. Sezon letni zwyczajowo rozpoczyna się 1 lipca. Kąpieliska morskie nie zostaną dopuszczone do użytku, jeżeli woda nie będzie spełniała wymogów sanitarnych.